• kendi adıma bugün keşfettiğim sultan abdülaziz eseri. insanın dinledikçe dinleyesi geliyor. dinlerken insan bazı şeyleri de düşünmeden edemiyor. bugün ecdadımız diye kafa ütüleyen ekseriyetle cahil olan bu topluluğun acaba ne kadarlık bir bölümü eski osmanlı padişahlarının bu sanatsal yönünün farkında? şu güzide eseri neo-osmanlıcıların yanında dinlemeye kalksanız, batı müziği dinlediğiniz için eleştirilirsiniz. işte osmanlıcı, ecdadı dediği insanlardan bu kadar uzak bir kafadadır.
  • osmanlı padişahı sultan abdulaziz tarafından bestelenmiş, 2000 yılında emre aracı ve londra osmanlı saray müziği akademisi tarafından avrupa'nın çeşitli kütüphaneleri taranarak elde edilmiş muazzam bir eser. parçanın yer aldığı albümün adı osmanlı sarayı'ndan avrupa müziği şeklinde.

bu eser insana oldukça farklı duygular hissettirebiliyor. işten eve geldiğim bir anda tam da uzanıp dinlenmeye ihtiyacım varken bana huzur veriyor. bir olaya üzüldüğümde hüzün veriyor, bazen de eseri besteleyen sultan abdulaziz'in o sallantılı dönemini düşünüp derin düşüncelere gark ediyor. dinleyin, dinlettirin efendim.
  • çok duygu yüklü, zarif ve derin bir beste.

mekânın cennet olsun sultan abdülaziz.

https://www.youtube.com/watch?v=li5ouzlsllg
  • abdülaziz'in böylesine bir eseri var.
    bizler neden bilmiyoruz bilmiyorum
    ama tarihi sadece savaslarin
    adini bilmekle yetisen gencler yetisiyor.
    dinleyelim
    o zaman.
  • hüzünlü bir hayatım yok ama "hayatın bir film olsa şarkısı ne olsun isterdin" diye sorsalar bu parçayı isterim. dinlediğim günden beri aklımdan çıkmıyor.
  • bu besteyi dinlerken sultan abdülaziz'in hayatı sanki bir film gibi gözlerimin önüne geliyor. parçalanmakta olan bir imparatorluğun başına geçen bestekar bir padişah. önü alınamayan isyanlar, toprak kayıpları. ansızın gelişen bir darbeyle tahttan indirilmesi. onla laubali bir şekilde fotoğraf çekilen hadsiz hizmetkarlara duyduğu hiddet. intihar süsü verilerek öldürülmesi. iki bileğinden kanlar süzülürken bu besteyi düşünerek hayata veda etmesi. o hüzün ve hiddet sanki bu bestede gizli.
  • sultan abdülaziz'in, batılı tarzda icra ettiği kompozisyonu. emre aracı'nın şefliğiyle ve tabi web2.0 sayesinde daha tanınır bir konuma yerleşmiştir. en azından artık belli bir zümrenin dimağ sınırlarını aşmıştır.

ancak beethoven'ın eserlerinde rastlanan "heyecanlı" icraların altına gizlenen "hüznü" bünyesinde taşır.
  • her dinlediğimde kendimi 19. yüzyılda yapılan bir balonun davetlisi olarak hissettiren eser.

gözlerimi kapatıyorum...
    üzerimde uçuk mavi saten kabarık bir elbise var. beyaz dantel detayları var elbisemin. saçlarım topuz yapılmış, sobada ısıtılan maşa ile kıvrılan lülelerim yanaklarıma düşüyor. beyaz saten eldivenlerim dirseklerimden yukarıya kadar uzanmış. cilalanmış parke zeminde kayıyor ayakkabılarım. dans ediyorum yüzü olmayan ancak tütün kokan o beyefendiyle. dönüyorum... dönüyoruz...
  • sultan abdülaziz'in batı formunda bestelemiş olduğu piyano eseri.
  • sultan abdülaziz'in aslında yaşamın ta kendisini anlattığı eseri. yer yer neşeli yer yer hüzün hayat da böyle değil mi zaten? başucu şarkılarımdandır gondol şarkısı.
hesabın var mı? giriş yap