• özellikle anlamayan, "basmayan", idrak edemeyen kişilerin kastedildiği cümle. bu cümlenin konusu olan kişiler, bir kavram veya cümle ancak tüm boyutlarıyla kendilerine açıklanınca bir kavrayış sergileyebilirler.

tabii aralarında kötü niyetle, sırf muhalefet olsun diye, sırf siyaset olsun diye veya objektif olamadıkları için "lafın tamamını duyma gereği hisseden ahmak kişi" rolü yapanlar da vardır; onlar ayrıdır.
  • doğu kültürünün, gizeme verdiği değeri ve görünmeyen dünyaya olan inancını yansıtan bir düşüncesidir. bunu içselleştirmek ise, gelişmeye pranga takmaktır.

modern dünyada yeri yoktur. gelişmiş toplumların tamamı, kafasındaki düşünceyi en ince ayrıntısına kadar aktarır ki, yanlış anlaşılmaya yer kalmasın. bu iş hayatında, sosyal ortamda, kısacası her alanda böyledir.

doğu kültürünün, neden sürekli aksaklık yaşadığını çok iyi açıklayan bir düşünce yapısıdır söz konusu cümle. hiç yüceltmeye gerek yok. tamamen günümüz dünyasından silinmesi gerekmektedir.

japonya ve güney kore de doğudadır. fakat batılı bir bakış açısıyla iş yapmaktadırlar. en küçük bir detay bile atlanmaz.
  • arife bir işaret yeter. ahmak, sezişe kör olduğundan lafın tamamına ihtiyaç duyar.

bir de lafın tamamı söylendiği halde anlamama durumu vardır ki burada artık istemli bir ret mevcuttur. algı kapısı kapatılmış, iletişim tek taraflı feshedilmiş, geride somut ve soğuk bir boşluk kalmıştır.

burada arifliğin, ahmaklığın hükmü kalkar. faturayı kime yazmalı? kulağa mı dile mi? dinleyen mi sağırdı yoksa söyleyen mi dilsizdi? fark etmez.
  • genelde suistimal ediliyor, açıkça söylenemeyenlerin mesuliyetini almamak için.

delikanlıca telaffuz et lan piç! kendin söyleyemediğini bana niye söyletiyosun?

veya ben niye fosfor yakıyorum ram harcıyorum seni dinlerken? neyse anlat bilelim.

yoooooo hör şöyü dö büz mü söylöyöcöz yooo..(rok)

ya ortadoğu her türlü gereksiz üzeri kapalılığına erdem atfediyor. her şeyi örtülü, kisve altında ortadoğulunun. yok elin verdiğini öteki el görmeyecek yok gizli yapacaksın vs.. hepsi süper ilk bakışta.. ama uygulayan suistimal ediyor. sonra kültür iyi ama çevresi kötü.. he dayı he..

ey ima edenler: net olun!*
  • gergin bir ortamda muhattabınızın sizinle alay etmek için sürekli tekrarladığı
    "hıı.. daha sonra?"
    kalıbından kurtulmanıza yarayan cümledir... çok esnek bir yapısı vardır...hem espri sırasında kaynayıp hem de ciddi ayar cümlesi haline gelebilir...
    kudretli bir önerme,manidar bir kullanım şeklidir...
    daha ne diyim;lafın tamamı deliye anlatılır:)
  • bayılıyorum bunu söylemeye. her şeyi etraflıca, başını, sonunu. yorumlarıyla, örnekleriyle anlayanlara uyuz olurum. böyle yapmadan anlamayanlara da.
  • .. ama tum konusmadan tek kelime yakalayan adamlar varoldukca, bu yontemin bile para etmeyecegi asikardir netekim.
hesabın var mı? giriş yap