• bir de ismail merchant produktorlugunde. demismiydik bu james ivory ve ismail merchantin ictikleri su ayri gitmez diye. bonnie ve clydei bile aratmayan uyumda bir duoolan cikan en son film, ve tabi bir de diane johnsonin ayni isimli abdde ekmek su gibi satmis kitabindan uyarlama. sadece kitabin cover arti eglenceli geldigi icin alan ama kitabin sivridillligini begenen ben, her zaman bayilmasam de genelde merchant ivory productions eserleri kacirmayanlarin onde gideni olarak sabirsizlikla bekliyorum bu filmi.
  • filmde ayni zamanda fransiz sinemasinin genc aktorlerinden melvil poupaud ve romain duris, eskilerden de le grand bleu ile efsane kategorisine cikip blur 'un charmless man ile efsaneyi bitirmis jean-marc barr da rol almaktadir. ancak filmin bence asil surprizi 1997 tarihli tony gatlif filmi olan gadjo dilo 'daki romen asilli aktris rona hartner'in bu amerikan produksiyonunda yer almasidir, hem de hamile karisini ugruna terkettigi fransiz kocanin asik oldugu kadin rolunde.
  • orjinal ismindeki kelime oynunun, türkçeye çok güzel bir şekilde uyarlandığı ender filmlerden biri.
  • bir ingiliz mesafesiyle hem fransizlara hem de amerikalilara geciren film, iyi olmus, ellerine saglik. ne de olsa insan surekli period drama cekince daraliyor, boyle light birsey yapasi geliyor.
  • dvd'sinin arka kapağında " ...iki kardeş melankoliye teslim olmayıp fransada gecelerine akarlar ve karşınıza romantik komedi tadında bir film çıkar hede hödö" gibisinden açıklamalar yazan , filmin takribi 114 dakika sürdüğünü ve benim ısrarla son 10 dakikada dahi "e hadi aksalarda gülsek" beklentisiyle seyrine doyamadığım, kiralık olmasa o dakika kırabileceğim filmdir. almayın, alanları tenha yerde kıstırıp dövün. tüm uyarılara rağmen "yok illa seyredeceğiz" derlerse görüşmeyin bir daha.
  • --- spoiler değil bence ama yine de---

roxeanne*ve kendisini terk eden eşinin buluştukları kafede quelqu'un m'a dit'in çalıyor olması çok manidardı.

umut gerçekten de fakirin ekmeği demek ki...

(bkz: #6275023)

--- sana göre spoiler bana göre tespit ---
  • türkçe'ye le boşanma olarak çevrildiği için bim sponsorluğu olduğundan şüphelenilen film.
  • gerek dil, ulus ve anlayış farklılıklarının kadın-erkek ilişkileri üzerine etkisini; gerekse evlilik, boşanma ve aldatma konularını çok güzel bir şekilde işlemiş, sakin ama asla sıkıcı olmayan film. zaman zaman amerikalılara, zaman zaman ise fransızlara yapılan alay dolu göndermeler de tad katmış filme. naomi watts* her zaman olduğu gibi aşmış demekten kendimi alamıyorum. full metal jacket ve birdy ile hastası olduğumuz yüce insan matthew modine'ın, kısa süre gördüğümüz karakterini bu kısa sürede çok iyi aktardığını da belirtmek gerek. ha nedir; bir başyapıt, bir klasik değildir bu film ama güzeldir, hoştur.

ayrıca şöyle ilginç bir diyalog geçmektedir filmde;

- can you drink the tap water here?
    - this isn't istanbul or cairo.
    - then why is everyone drinking bottle of wine?
  • keyifli bir paris filmi.
hesabın var mı? giriş yap