• bol aksiyonlu hoş bir oyun. bağımlılık yaratabiliyor dikkat etmek lazım. witch diye pis bir karakter var bu manyakla ilk karşılaştığımda hemmen türk damarım kabardı ve yanına gittim. baktım hüngür hüngür ağlıyor, pek bir dertli. "ne oluyor bağğyan yardıma ihtiyacınız mı var? bu it sürüsü size bişey mi yaptı alayım akıllarını terbiyesizlerin" niyeti ile şefkat dolu bir biçimde yanına yaklaştım. aciyee diye bağırmak sureti ile üstüme atladı cırmık üstüne cırmık vurdu suratıma suratıma. allahtan zoey yardımıma koştu da aldı elinden. kimseye yaranılmıyor bu devirde.
  • orgazmdan daha zevkli quake 3 arena olaylarına rakip olabilecek anlar yaşatan oyun.

zoey - vesc
    louis - skos
    francis - kabraxis

üç survivor ölmüş, safe house'a 20-30 adım kala göt kadar health ile tek başına kalınmıştır. arkadan tuzluk gibi zombiler akın ederken seke seke safe house'a ulaşmaya çabalanır. bir yandan da gelen zombiler melee attack ile uzaklaştırılır. bünyede dakikalarca sürmüş gibi etki bırakan saniyeler sonra nihayet safe house'tan içeri girilir, anında kapı kapatılır ve derin bir oh çekilir. arkaya dönülür ve odanın içinin hunter ve boomer dahil zibilyon tane zombi ile dolu olduğu görülür.
  • son dakikaya kadar takımın tam bir kordinasyonla hareket ettiği, son haritada kurtarıcı araç geldiğinde herkesin kendi çaresine baktığı oyundur.
  • ilk 4 dakikada en az 4 saat oynamaya karar vermenizi sağlayan oyun.
  • horde'u arkadaşlarımdan uzaklaştırmaya çalışırken girdiğim metro tünelinde ilk önce smoker'ın yakalaması, dili ile çekerken bir huntera yakalanmam, hunterla yerde cebelleşirken boomerın gelip kusması ve raid sırasında tank gelmesi ile bahtsız bedevi achievementını aldığım oyun.
  • tank adlı infected'ı yönetirken kafama molotof yiyip 10 saniye içinde hiçkimseye vuramadan öldüğüm için "gay, fucking, noob, fag, moron, bastard" kelimelerinin hepsini bir cümle içinde kullanan inanılmaz bir hakarete uğradım. amerikan gramer eğitim sistemine hayranlığımı belirtmek istiyorum dolayısıyla.

bu veletlerle en sık -saat farkı nedeniyle- akşam 6-10 arası karşılaşılıyor. diğer saatlerde avrupalılarla gayet nezih katliamlar yapmak mümkün.
  • (bkz: hunter bana atladı)
    şeklinde diyaloglara sahne olabilen mükemmel oyundur.
  • her ne kadar tam sürümünü oynamamış olsam da, birkaç günlük demo faslından gördüğüm kadarıyla oyunda yaşanan mücadelelerden biri de round başında kimin zoey hanımefendi olacağı konusunda yaşanıyor. bir lobby açıldığı anda erkek karakterler kapılıyor ve sona kalan da zoey olmak zorunda kalıyor. karakterler arasındaki farklılık elbette oynanışa etki etmiyor, ama yine de zoey'i seçmek konusunda bir isteksizlik yaşanmıyor değil. gerçi oyun bir kere başladı mı, kim ne seçmiş, pek bir önemi kalmıyor. oyunun atmosferi 28 days/weeks later'ı hatırlatsa da, çok daha gerilimli olduğu söylenebilir. haliyle herkesin amacı bir an önce hedef noktaya sağ salim varmak oluyor. tabi tabancaların mermileri dışında diğer mühimmatın sınırlı olması, panic event adı verilen zibilyar tane zombinin sevgiyle üzerinize depar attığı anlar, ara ara boss zombilerin teşrif etmesi aksiyonu şenlendiren durumlar olarak öne çıkıyor. sonuçta hem single olarak hem arkadaşlarla oynarken hoşça vakit geçirtebilecek başarılı bir oyun, sadece demosunu oynamış olmak bile bu karara varmaya yetiyor, ama sanki fiyatı hak ettiğinden biraz daha tuzlu mu ne?

bir de;

- tank bana en yakın çıkışı bul.
    ~ brooaaağğhh !!! *duvarı kırar*
  • yeni updatei ile canlar yakan oyun. daha yüksek tank ve witch gelme olasılığı, hunter'ın pounce'ının base damage'ının arttırılması veya smoker'ın yakaladığı survivo'yu dipçik darbesi ile kurtaramıyor olmanız gibi, infecto'ları sevindiren gelişmelere haiz. elbette bunlar sadece versus mode için geçerli.

oyunun en güzel yanı dayanışma ve oyuncular arasında kurabildiğiniz muhabbet. tamamen rastgele seçilmiş 4 kişinin bir araya gelip tek bir defa ölmeden 3 senaryoyu peşi sıra kapatabilmelerinin sebebini merak ettiriyor. özellikle konsantrasyon üst seviyeye çıktığında basbaya orada oluyor ve arkadaşlarınızın hamlelerini tahmin edebiliyorsunuz. bu hissi ben hiçbir oyunda tatmadım. sırf bunun için 50 papel verilir mi sorusunun cevabı biraz muallak ama kısa sürede arkadaş edinebiliyorsanız bu oyun sayesinde bir çok kişiyle tanışacak ve insanların sırf bir diğeri eğlensin diye ne kadar çaba sarfettiklerini görebileceksiniz.

ayrıca buradan versus mode'ta eze eze yendiğimiz ancak oyundan çıkmayıp sonuna kadar oynayan rakip takım oyuncularına teşekkür ediyorum. centilmen oyuncular sizi.
  • bill karakterinin, ekip ne kadar zor durumda olursa olsun ağzından sigarasını eksik etmediği oyun.

bir de şöyle bir şey var: http://i.imgur.com/ejaozb4.jpg
hesabın var mı? giriş yap