• bu "light side" "dark side" ayrımının iyilik ve kötülükle eşleştirilmesini yapan hep light side tarafı. kendilerine sith diyen tarafın böyle bir iddası yok. sith'in gayesi çok açık ve net: "biz özel yeteneklerimizden dolayı kainatı yönetmeye daha elverişliyiz bu konu da sıradan insanların tercihine bırakılacak kadar küçük ölçekli bir mesele değil". bunun için de adam gerekirse savaşıyor, gerekirse önündeki engelleri kaldırıyor.

eğer sith empati ve duygusallıktan yoksun olsaydı imparator çocuğu gibi baktığı anakin'in tekrar yaşatmak için o kadar makinaya alete yatırım yapar mıydı? sith'te de baba şefkati olduğunun en net ispatıdır bu. aynı şekilde darth vader'ın luke yerine imparatora girişmesi de aynı şekilde. duygsuzu, iblis, şefkatsiz adam başkası için uğraşmaz yalnızca kendini düşünür. yoda anakin'e imparator kadar vakit harcamış, onunla o kadar yakından ilgilenmiş midir? kim ilgilenmiş? obi wan bile anakinle savaşırken "ben senin master'ındım ulen!" diyor gerizekalı hala çocuğa hiyerarşik kafayla bakan andaval angut göt. imparator'un anakin'e gösterdiği şefkat kimsede yok, sürekli "my child" diyor çocuğu dinliyor.

öte yandan light side'a bakıyorsun. "biz çok iyiyiz hep barış hep sevgi" kisvesi altında adamlar aslında cumhuriyet denen siyasi düzeneğin bir maşası olmaktan ileri gidememiş. resmen derin devlet tetikçileri başka bir şey değil. nerede gizli saklı bir iş varsa peşinde jedi. bu gizli kapaklı iş yürütmede o kadar ustalar ki obi wan kenobi uzunca bir süre sahte isimle tattooine'de gizlenmeyi başarıyor mesela. jedi'ların cumhuriyete bu körü körüne sadakati de yargı yetilerini gölgeliyor.

bak sith'e dana kadar bir tek üzerinde "gezegen yoketme aleti" tabelası eksik olan silah yapıyor. gayet niyeti açık ve net. o gezegen yıllarca inşa edilirken, adamlara hafriyat satıp deli para kazanırken kimse laf etmiyor da ateşleyince "aa alderaan'ı yokettin çok ayıp oldu". oğlum cehaletiniz o kadar yoğun ki hepiniz yok olsanız yine de kainatta gaz bulutu olarak sizin cahil, dogmatik, statükocu, muhafazakar kafanız duracak. bakıyorsun jedi'a karusant denen kafeste hiçbir şeyden habersiz toplantı, "evet barışı getirelim mi?" "getirelim" "ok getirilmesine" kafasında. sith'e bakıyorsun adam sürekli çalışıyor. diplomasi olsun endüstri olsun teknoloji olsun kendini sürekli geliştirme azminde olan yine sith. jedi'lar bütün gün konseyde göbek büyütüyor. sonra arada sadece yerel bir problem olunca (karusanta hırsız girdi, karusanta gemi saldırdı) çıkıp bi savaşıyo sonra yine kaçıyo.

jedi'a desen "abi şuraya iki tuğla koyuver" hemen bahane hazır: "yok oğlum gücü gereksiz kullanmak yanlış olur". kahramanlıkları da işte anca dagoba'ya gidip yaşlı bunak ihtiyar gibi yaşamak. şehitlik, şeref için ölmek gibi kavramlar yok. oysa bakıyorsun darth vader'a adam hep en ön safta. gerekirse çıkıp uzay savaşına da bizzat katılıyor. yoda ise dagobada alzheimer geçirmekle meşgul.

swtor'da light side oynuyorum ve resmen light side'dan tüm tiksintim baştan sona pekişti. temel felsefi bütünlükten yoksun tamamen populist bazı söylemlerle kendine taraftar çeken iğrenç bir topluluk. allah belasını versin.
  • gücün, büyük bir kesim insanın midesini bulandıracak kadar light olan tarafıdır.

barıştan yanadırlar. gereksiz şiddetten kaçınırlar vs... bilindik şeyler bunlar. ama kesinlikle her hangi bir siyasi düzenden yana değildirler. herşeyden öte düzenden yana değildirler. o yüzden öyle götlerini gere gere otururlar jedi tapınaklarında. yan gelip yatarlar bir nevi.

düzen* (siz onlara jedi order dendiğine bakmayın o başka order) denilen şeyin peşindeki sith'lerdir efendim. çünkü republic denilen şeyde götünü yırtsan düzeni sağlayamazsın. hani çok ötelere bakmaya gerek yok bunu görebilmek için. adamlar güç peşindeler ve gücü ellerinde tutabilmek için sahte bir düşman yaratıp, seferberlik ilan edip lönk diye kendi ordusu ile çıkıp, kendi düzenini oturtan imparatordur.

bunu yaparken de o ağlayan, gülen surat ifadesi ile anakin denilen saftirik oto tamircisini pohpohlamıştır. "search your feelings... you know it to be true. bizim sığırımız da, tam bir skywalker* olarak, ondan aldığı gazla ve ergen romantizmi ile koca galaksiyi satmıştır.

böylece imparator, şovalyesini bulmuş, cillop gibi düzenini kurmuştur. yerli tie fighter ve star destroyer üretimine geçilmiştir. artık güç ondadır... hem de "unlimited powerrrr" şeklinde. ama işte dark side'in olayı bu, güce bağımlı hale getiriveriyor insanı. ne kadar güçlenirsen güçlen yola devam diyiveriyor insan.

eh bir süre sonra bu gücün asıl sahibi olan galaksi halkının bir kesimi, bir zamanlar baş tacı ettikleri imparatorluğun artık amacından saptığını görüyor. galaksinin anası sikilmiş, millet yiyecek yemek bulamıyor. öyle ki java'lar bile iş yapamıyor. sen düşün... e sonra tabi imparatora gider yapıyorlar. x-wing'lerine, y-wing'lerine atlayıp imparatorun kapısına dayanıyorlar. imparator da bunların karşısına 5000 tie fighter çıkartıyor.

yalnız burada dikkat edilmesi gereken bir husus vardır ki o da:
    bütün bu olaylar gelişirken, yani isyancılar galaksinin ücra köşelerinde toparlanırken, a sırada hayatta olan yoda veya kenobi hiç bir şekilde bu meseleye dahil olmamışlardır. zaten yoda götünü yırtmıştır vaktinde gücü vermeyin gücü vermeyin diye. ama o da diğer jedi'ler gibi sevilen bir tip olmadığı için kimse sözüne kulak asmamıştır. hatta o vakitler coruscant'taki bazı ergenler yoda'nın konuşma tarzı, boyunun kısalığı ve renginin yeşilliği ile dalga geçmekteydiler.

neyse efendim... kenobi bu işe ne zaman dahil olmuştur? bizim oto tamircinin çiftci oğlu tatooine'deki amcasının çiftliğinden kaybolup da kendisini bulduğunda. (enter r2) işte tam bu sırada kenobi güce degeyi getirme fırsatının geldiğini görmüştür. gerçi zaten herif keyfinden mi çölün ortasında, o angutun dibindeki mağarada yaşıyordu? vermiştir buna gazı.. vermiştir gazı.. ardından da kendini emekliye ayırıp salmıştır bunu isyancılarla beraber imparatorluğun üzerine. darth ile dövüşürken kılıcını indirerek bir nevi alın yediğiniz boku kendiniz düzeltin ben kaçtım hacı demiştir. vermiştir kendini force'un cennetine.

bundan sonrasında light side'ın kılavuz olmak dışında bir rolü olmamıştır zaten. ha bundan önceki rolüne gelirsek. napıyordu bu jedi amcamlar? galaksi halkı, cumhuriyetleri içerisinde birlik ve beraberlik içerisinde yaşarken onlara bekçilik ediyorlardı. arada sırada nasihatlerde bulunuyorlardı. ve evet güce sahip olan veletleri bulup onları light side disiplinine göre eğitiyorlardı. şiddetten değil bilgiden yana jedi şovalyeleri yetiştiriyorlardı. kütüphanelerinde galaksi tarihinin hemen hemen tüm bilgisini muhafaza ediyorlardı. ta ki sittiğimin sithleri gölgelerin içerisinden çıkıp gelene kadar. işte o zaman yüzlerce yıldır yan gelip yatmakta olan jedi'lar afalladı. o sırada, damarlarında savaşcı kanı dolaşan galaksi cumhuriyetinin halkı, palpatine tarafından sahte düşmanlarına karşı dolduruldular. ve jedi konseyinin bütün uyarılarına rağmen kazanamayacakları bir savaşa girdiler.

tam götü teslim etmek üzerelerdi ki birden bire palpatine'in rothschild ailesi sponsorluğundaki ordusu çıkıp geldi. orduyu arkalarına katıp günü kurtaran jedi'lar bir yandan lan bu ordu da neyin nesi mnskym derken bir yandan da oh ne güzel de oldu mis gibi harcadık hepsini demekteydiler. bir an bile durup düşünmediler, düşmanlarını ezerlerken. çünkü düşmanları zaten insan olmadıkları gibi canlı dahi değillerdi... ya.. ya... yoksa benim light side'im böyle bodozlama girer miydi mevzuya?

neyse efendim ondan sonra... galaksi halkı son zaferlerinin sarhoşluğuyla, daha ayılmadan ertesi günkü meclis toplantısına gittiler. orda palpatine bunlara, düşmanın hala dışarda olduğu masalını okudu*. bana yetki verin hepsinin köydeki anasının ellerinden öpeyim falan filan dedi. yoda götünü yırttı vermeyin vermeyin diye. kimse dinlemedi kısa boylu, yeşil ve memur kılıklı olan yodayı. çünkü onların karşısında muzaffer bir ordunun başına geçebilecek kadar iyi bir lider ve kutsal bir amaç vardı. neticede republic o gün oracıkta devrilip, yerine yedi rimdeki robotların anasını ağlatacak muhteşem galaksi imparatorluğu kuruldu. jedi'lar daha hop noluyo demeye kalmadan teker teker execute order 66'lendiler.

yoda ilen kenobi ortamdan sıvıştılar. saatlerini ayarlayıp birbirlerinden ayrıldılar. ta ki anakin'in sümüklüsü gelene kadar.

onlar ermiş muradına biz çıkalı... lan bi light side entry'si gireyim dedim neler yazmışım öyle. neyse efendim şu yukardaki olaylar olaylar dizisi, örümcekler 5-3'ten geliyorlar insanı olan, benim naçizane star wars yorumumdur. şimdi asıl bu kadar lak lak yapmamın sebebi olan kısıma yani light side'a tekrar bir gelelim.

efendim yukardaki örneklerde de görebileceğimiz üzere, light side yan gelip yatan götü kalkık insanlarla doludur. bu insanların amacı galaksideki sürüyü dark side'ın cazibesinden korumaktır. kesinlikle düzen getirmek gibi bir amaçları yoktur. bana uyuşturucu satıcılarını, hırsızları, dolandırıcı ve kaçakçı çetelerini kovalayan bir tane jedi gösteremezsiniz.* siyasete öyle ucundan karışırlar, kılıçlarını da ancak yumurta kapıya dayandığında çekerler. ve evet bu insanlar iticidir. filmerinde de iticidirler zaten.

hangi birimiz luke skywalker denen sümsüğe hayran olduk ki? sidikli cahil velet. lan hepimiz daha iyi jedi olurduk senden. hem de o yaşımızda. hıh. yok efendim çok süper pilotmuş... orda wedge antilles dururken sana mı kaldı lan death star'ı... neyse sapmayalım mevzudan.

ya da ne bileyim hangi birimiz anakin denen ergene hayran olduk? (ufak hali şirindi ama lan!) gerçi vardır onun da hayranı alınmasınlar şimdi. ama iticiydi yani herif. obiwan'ın çıraklıktaki hali de ukala, götü kalkık bir şeydi. bi qui-gon abimiz vardı o da ömrünün baharında göçüp gitti.

neyse efendim demem o ki:
    bu light side denen hadise öyle istisnasız iyi olmak değil. iyiliğin düzenini getirmek falan da değil amaçları. hatta tam aksine kötülüğün düzenini yıkıp güce dengeyi geri getirmektir. yani aslında jedi order olarak korudukları şey chaos'tur. ve onun uygulanabilir en mantıklı yönetim biçimi olan republic'tir.* ama dark side sapkın bir ütopya'nın peşindedir. ve tarihte onlarca örneğini görebileceğimiz gibi, bu sonunda yıkım getirmiştir. bikavs: chaos is law of nature order is dream of man... hepimiz aynı rüyayı görsek sabah kim kime ne anlatacak?

neyse efendim bütün bu yukardaki zırvalıklarla anlatmak istediğim şey:

light side tamamen iyi olmadığı gibi o kadar kötü de değildir. işin özü hoşgörüye bakıyor. saygılar...
  • oyunu oynadıkça cidden tokatlayasım geliyor jedi karakterimi. allah aşkına bir tanede lafı gediğine koyan seçenek çıksa o ekranın altındaki yuvarlakta. hep alttan al hep alttan al. yahu kardeşim koskoca galaksinin hapishanesinde ki ayaklanmayı esas gorevin yaninda bonus olarak başarı ile bastırıyorsun, adamlar hala bize yardım et diyorlar. bizim oğlanda kuzu, "jedi hizmet etmektir bikbik". bir kere de ehbe desin, yengen bekler diye adamı geçiştirsin, yok kardeşim.

ayrıca bize inanılmaz tanıdık gelen bir kuram/yaşam biçimi/ davranış şekliymiş lightside jedi in durumu. cümleler surekli, force will help us, force with us, force will guide us, lay lay. cidden oyunda şöyle dialoglar da bekliyorum. "force versin" "force rızkını verir" "force yazdıysa bozsun". diyorum ya bize tanidik geliyor. ben lightside a ssg istedi diye başladım. lvl 50 ye yaklaştıkça bir bayıntı geldi dialoglardan.

ancak gel gör ki sith te pek parlak değil. plan/kumpas/hinlik kurma imkanı yok, öyle bir hissayat veremiyor oyuncuya, daha çok onun bunun evil planlarına yancılık yapıyorsun, kötülük dediğinde bildigin odun, hanzo, kıro kötülüğü, saygı duymazsın.
    + bize yardim eeeeet
    - paaaaatla! (50 dark point)
    +yapma etmeeee, yazıktır
    - bozonk! (50 dark point)
    +şunun kafasını kır
    -aman ben mi kurtarıcam memleketi!!! (100 dark point)

böyle böyle dark point alıyorsun. nerde filmde ki kumpas, hinlik tuhaf tuhaf arkadan iş çevirmeler.

velhasıl sith çok daha çabuk bayıyor insanı.
  • denge olayını tamamen yanlış anlamış taraftır. denge, karanlık ve aydınlık arasındaki git-gel'in sürekli halde varolması hali iken bu arkadaşlar karanlık tarafın tamamen yok edilmesini denge olarak görmüşlerdir. bu yaklaşımları ile karanlık taraftan yöntem olarak ayrılabilseler de ne yazık ki amaç olarak ayrılamamışlardır. güç, karanlık tarafı ile de aydınlık tarafı ile de vardır, bu bağlamda gücü seven dikenine katlanmalıdır. böyle yapmadıkları için en güçlü oldukları zamanda bile güçlü taraf olmayı kibirle karşılayıp tehlikenin farkına varamamışlar, yokolmaktan kaçamamışlardır.
  • "i want you to join the dark side. yes you dammit!!"
    stewie griffin (aka darth vader jr.)

http://www.youtube.com/watch?v=i71z_v_pksk
  • "her babayigidin harci degil" -yandas medya

egri oturup, dogru konusalim. herseyden once ortalikta cok acimasiz, soguk bir bilimsel gercek var: midichlorian count. boyle acimasiz bir duzen, nasil bir yaraticinin elinden cikar bu tur felsefi konulari bir kenara koyalim. ama boyle bu yani. aglasmaya gerek yok, olmayinca olmuyor. buyuk cogunlugun durumunu az cok su sekilde ozetleyebiliriz: "midichlorian sayiniza baktik beyefendi, siz bir hicmissiniz".

dedigimiz gibi, alemin ezici cogunlugu zaten non-factor, level 0 peasantlardan olusuyor. elimizde kala kala ufak bir kesim kaliyor. bunlarin da ne kadari su iki gunluk omurde gucu kullanabilecek firsatlarla karsilasabiliyor, ne kadari outer rim'de balikci olarak yasamini surdurup ebediyete gocuyor, buralarda da yine karsimizda oldukca uzucu, kalp kirici tablolar var.

gelelim kalanlara. bunlardan 7 yasina gelmis, bir jedi sponsorca onerilen, hur, akli dengesi, hali vakti yerinde, bir yaraticiya inananlari akademiye giriyor. dinine girmedim dikkat edersen, jedi'lar din ve politika konusmazlar, ister 7 ister 12 ister 30 yasinda ol fark etmez, bu boyledir. bununla beraber aileden jedi'lik varsa bir iki yil oncesinden de kabul edilenler oluyormus diye duydum*.

bununla da bitiyor mu, hayir. o jedi akademisinde, kac tane youngling egitim zayiati oldu bunu bir ben bir de sevgili senator palpatine bilir. hep hasir alti edildi o olaylar. o jedi konseyi denilen sozde yuce mevkide bu tur munferit olaylarin nasil benliksiz, nasil kalpsiz bir usulle okunup gecirildigini, zayiat raporlarinin arkali onlu print edildigini falan bir bilseler, o arkadaslarini kaybeden youngling'lerden acaba kaci bu insanlik disi sosyal deneyin parcasi olmaya devam edebilir, cok merak ediyorum cidden.

bundan sonrasi bildigin memuriyet. 8 + 4 yil zorunlu egitim. sonrasinda kura cekimi, 15 gun r&r ve kitalara dagilim. on bes gun dostum, fazla acilip sacilma, konseyin kasasi bo$. devaminda senelerce ailecek o gezegen senin bu gezegen benim lojman hayati. devrecilik, cumhuriyet subaylariyla ast-ust iliskilerinin belirsizliginden dogan protokol kabizliklari...

akil sagliginin yitiminden cok sonra da belki bir master'lik. ama o da oyle kolay degil. haydi bir yuksek lisans yapsan, tezi de bir youngling'e yazdirsan, en fazla 1 yil kidem veriyorlar. sistemin idamesinin karsisinda senin ne onemin var. anakin'de gorduk iste bunu, adami master yapmamakta israr eden o yesil cuce ve kasedi satmayan rapci arkadasi yuzunden galaksi tamamen yok oluyordu.

eh elde kala kala her nesilde 12 tane falan jedi master. bu yani, tum galakside potansiyeli kullanilan toplam, yekun bu. tabii bu isin basina yansiyan yuzu. aslinda o 12 tanesinden 5 tanesi life-member. aidat odememelerini gectim, hayat var hayat var. yoda dedigin gremlin seni de beni de gecirir haberin olsun. diversity kotasinin da bir siniri var arkadas. yasini buyultup koymuslar konseye, sonradan daha 900 yillik omru oldugu ortaya cikmis. bu 5 adamin disinda, 4 tane jedi master uzun donem konsey uyesi olarak geciyor. ne var ki 5 > 4 ----> game over.

simdi o konseyde 3 tane de kisa donem uye var ama onlar zaten genelde toplantilara skype'la katilanlar, surekli baska birisi cikiyor. ben sahsen boyle bir uc adam olmadigina inananlardanim.

dolayisiyla, jedi akademisi, jedi konseyi, ve arada qui-gon gibi birkac kandirilmis saftirik disindaki tum jedi tarikati, galaksi tarihinin gelmis gecmis en kokusmus kurumu, en acimasiz makinesidir. oradan da kesinlikle adam cikmaz.

bu yuzden tum galakside her zaman icin gucun gelisimi ve nesilden nesile aktarimini saglayan sadece 2 tane adam bulunmaktadir. bunlarin dogal olarak birisi digerinden daha bilgilidir, ama zamani geldiginde de gikini cikarmadan insan gibi olur gider.

bu 2 kisinin de kim oldugu pek acik, ama mecburen saklanmak durumunda kaliyorlar tiranlar ve despotlarca yonetilen bu kalles duzende soykirima ugramamak icin.
  • ismen bir dandikligi var bu light side'in. dark side yürege islemistir, dile geldigi anda ne kastedildigi bellidir. yine de dark side'in kar$iti nedir diye durup bir düsündügünüzde ilk saniyede akilda dark side kadar yogun bir kavram olusmaz, istemeye istemeye layt sayd dersiniz. cünkü dark side'in tam karsiligi degil gibidir. zaten filmlerde de hic bir zaman bu sekilde bir kullanim olmamistir, kimse kimseye "geel gel gel, light side'a gel, light side'dakiler kankardesler" dememistir. o yüzden kulakta egreti durmasi da bir nevi normaldir.

bir diger sebebi de zannedersem ingilizcede bu kelimelere karsilik gelen sifat-isim ciftleridir. dark side'da dark sifat da, isim de olabilir, her ikisi de yakisir ($ahsen ben hep sifat olarak düsünürüm). light side ise ancak light ilk akla gelen hafif anlaminda degil, aydinlik anlaminda düsünülürse yerini bulur, hatta belki de isim olarak, yani i$ik anlaminda düsünülürse daha yaki$ikli olur. i$te ingilizce anadilimiz olmadigindan midir nedir bilmem ama o bir saliselik tereddüt bile light side'i adamin gözünde törpüler.

layt ne lan. yok bir de obi wan'in beline mezro* sarin, karatay diyeti yaptirin..
  • sabah 9:00 ak$am 17:00 memur zihniyetiyle cali$an jedi'larin bulundugu taraf. cok sıkıcı. oysa diger tarafta aksiyon, nefret, ali-cengiz, ihanet, kaos, korku, intikam var. hayatin ta kendisi...

star wars evrenine yeni dahil olmu$ bireylere tavsiyemdir, bu jedi denen soysuzlarin koku$mu$ duzenlerine kendinizi kaptirmayin fazla. ayrintili bilgi icin hemen tikla: (bkz: dark side)
hesabın var mı? giriş yap