• şampiyonlar liginde oynuyorlarsa gizli favoridirler. premiere league lanetini resmen bu ligde kırıyor adamlar.

bayern münih-liverpool finali göstersinler bize bu sene de biraz keyiflenek şu finalde .
  • 9 seneden sonra ilk defa şampiyonlar ligi çeyrek finallerine kalan takım. klopp gerçekten muazzam işler çıkartıyor. umarım böyle devam eder.
  • şampiyonlar ligi'nde çeyrek finale kadar gelirken üst düzey herhangi bir takımla karşılaşmadıkları için muazzam bir iş başarmadıklarını düşündüğüm takım. sevilla, spartak moskova ve porto gayet vasat takımlar. play-offlarda eledikleri hoffenheim da hakeza öyle.

asıl sınav şimdi başlıyor. karşılarına öyle veya böyle avrupanın en formda takımları çıkacak. manchester city'e bu sezon ligdeki tek mağlubiyetini tattırdıkları maçta bile son anlara doğru çok zorlanmışlardı ki bu turnuva çift ayaklı. çok etkili bir hücum hattına sahipler. oyunu birlikte oynamaya da alıştılar. ancak çeyrek finalde karşılaşacakları takımı eleyip yarı finale kalamazlarsa kendilerini muazzam bir başarıya erişmiş sayacaklarını düşünmüyorum.
  • şampiyonlar ligi'nde çok zor maçlar oynamadıkları doğru fakat kendilerinin psg'nin aksine çok güçlü bir ligde mücadele edip sürekli olarak chelsea, manu, city, tottenham gibi takımlara karşı ter döktükleri de unutulmamalı. ben epl'de futbol oynamış değilim eyvallah ama bir watford veya brighton deplasmanının dahi yerine göre çok zorlu geçebileceğini düşünüyorum. o açıdan, ağır toplara karşı bir adım geride olduklarını düşünmekle birlikte, yarı finale yükselirlerse şaşırmam. hele ki tottenham-juventus veya manu-sevilla eşleşmesinin galibini çekerlerse.

ha benim bildiğim liverpool, şampiyonlar ligi çeyrek finalinde bir şekilde swansea city'yi çekip elenmeyi yine başarır, orası ayrı.
  • finalde m.city ile karşılaşmasını dilediğim takım.çünkü ben m.city ve barca'nın pas oyunlarından nefret ediyorum arkadaş.o city'yi yendiklerinde içimin yağları erimişti.umarım finale çıkıp finalde de m.city'yi eze eze yenip kupayı alırlar.yoksa bu m.city yüzünden moda tekrardan o aptal ve sıkıcı pas oyununa dönecek.
  • son 20 yılın 15'inde şampiyon olmuş, sahibi arap şeyhi, dünya çapında milyar tane taraftarı, stadı dünyanın en büyüğü olan, klopp gelmeden önce real madrid'i ve barca'yı cl finalinde her sene tokatlayan, messi ve ronaldo gibi oyuncuların gelmek için can attığı liverpool'u geldiğinden beri bir türlü şampiyon yapamayan jürgen klopp'un görünüşte 3., reelde 2. sezonunda "çuvalladığı" takımdır.

alex ferguson manu'nun başına 1986'da geçti. ligi sırasıyla 11.,2., 11.,13.,6. ve 2. bitirdi. ilk şampiyonluğunu aldığında yıl 1993'ü gösteriyordu.

klopp troll geçirmez bir adamdır, takımın bu sezon nasıl oynadığını, isteğini, iştahını herkes görüyor. bunu yaparken rodgers'ı da, dalglish'i de iyi hatırlıyor.

klopp liverpool'a bir proje kapsamında geldi. önümüzdeki aylarda melwood'u taşıyacaklar, yeni antrenman tesisi ve genç akademisi yapıyorlar. stadyum genişletildi. kapasite 45 binden 54 bine çıktı. ikinci aşamada 60 binin üzerine çıkarılacak. bunların hiçbiri bedava olmuyor. fenway sports group arap şeyhi kafasında olmadığı için paraları bir anda oluk gibi akıtmıyor. sistem adım adım ilerliyor. bu nedenle liverpool transfer bütçesinde -henüz- city, manu, chelsea gibi takımlarla yarışamıyor. sabır lazım. özetle şu anda liverpool'da her şey planlandığı gibi ilerliyor.

troll'lere laf anlatmakla uğraşmayınız. he he deyip geçiniz.
  • city'e guzelinden elenerek avrupa macerasini sonlandiracaktir.

ama iki keyifli mac yasanacak ve klopp sayesinde olacak bu, o yuzden simdiden tebrik etmek boynumuzun borcudur.
  • city'i geçemeyecek çok büyük takım. 4-3 kazandıkları maçta city savunması acayip bireysel hatalar yaptı ve silva yoktu. az kaldı o maçı da veriyorlardı ama süre yetmedi. kısaca papaz bir daha pilav yemez.
  • 4-3 kazandıkları maçta da van dijk yoktu mesela ama bazı insanlar için araştırma yapmak pek bir zordur.
  • çaresi napoli olan takım. bu sezon görüldü ki liverpool artık sorunlarının çoğunu çözüme kavuşturmuş. senelerdir alıştığımız o bol eksikli, hatalı kurulmuş olan kadrolarla dolu takım artık yapılanmasının yüzde 60'lık bir kısmını tamamlamış durumda. eksik olan parçalarsa tek bir takımdan paket halinde toptan alınabilir durumda; stoper, sol bek, regista ve b2b orta saha.

stoper için tarihin en pahalı transferini gerçekleştirerek virgil van djik'ı alıp önemli bir adım attılar. ancak tandemin diğer kanadı için mevcut isimler en üst seviyede as parça olabilecek seviyede asla değiller. oraya yapılacak olan kalidou koulibaly transferi hem lider özellikli, hem oyun kurabilen, hem de ikili mücadele ve hava toplarında etkili ve çok hamleli bir stoper tandemine sahip olmalarını sağlayacak.

sol bek konusu ise ehemmiyeti en düşük olsa da bana göre gayet önemli. andy robertson liverpool seviyesinde sezonda 50 küsur maça çıkabilecek bir oyuncu değil henüz. çok gayretli ve tempolu olsa da oyun kurulumuna katkısı da düşük. yarattığı en büyük tehlike bindirmeleri. faouzi ghoulam o bölge için ilaç transfer olur. ilk yarının ortasında geçirdiği sakatlığa dek sezonun en iyi sol bek performansını gösteriyordu avrupa çapında. hem temposu, hem pasları, hem isabetli ve sert ortaları hem de oyun ve pozisyon bilgisiyle tam olarak aranan kan.

orta sahada da bir eğretilik göze çarpıyor liverpool'da. orta üçlünün üçü de tempo ve fizik oyununa uygun oyuncular. gelecek sezon emre can'ın ayrılıp naby keita'nın geleceğini de düşünürsek, o bölgeye çeşitlilik ve kalite katmak için jorginho ve allan'ı transfer etmeleri doğru olur. hem istasyon olan, pas rekortmeni bir geri oyun kurucu jorginho; hem de ox'un birkaç tık üstü seviyede bulunan driplingçi, top kapma canavarı, oyunun her bölgesinde etkili allan ile birlikte gayet modern ve etkili bir orta üçlüye sahip olabilir liverpool.

bu transferlerin mali boyutu tabii epey tuzlu olacaktır. 200 milyonu aşkın bir ücret ödemek gerekecektir ki bir şampiyonluk iddiasındaki pl takımı için o kadar da yüksek bir harcama olmaz. ancak bu transferler gerçekleşirse kloop'un oyun felsefesiyle birlikte dengeli, tempolu, becerili ve iddialı bir takım seyrederiz. hücum hattının zaten tartışılacak bir yanı yok. görece zayıf kalan sağ bek için ise alex arnold ve joe gomez rekabeti ikilinin gelişimleri için de olumlu sonuç doğurur. klopp'la liverpool'un önü açık. yeter ki kaybeden psikolojisine kapılıp panik ve anlamsız transferler yapmasınlar.
hesabın var mı? giriş yap