şükela:  tümü | bugün
 • 1913-1943 yılları arasında yaşamış alman atlet. carl ludwig long olarak da rastlayabilirsiniz adına. 1936 berlin olimpiyatları'nda jesse owens'ın elinden tutan olarak bilinir. onun yere bıraktığı havlu owens'ın uzun atlamada hakemler tarafından elenememesini sağlamış ve yarışmanın devamında altın owens'ın olmuştur. sonradan hukuka dadanan isim, operation husky'de yaralanmış, askerî bir hastanede can vermişti.
 • 2. dünya savaşı sırasında kuzey afrika'da öldürülünceye kadar, jesse owens ile dost kalmıştır.
 • leipzig üniversitesi hukuk bölümü mezunudur. savaş çıkana kadar avukat olarak çalışmıştır.

  müttefik kuvvetlerin sicilya operasyonu sırasında yaralanmış ve üç gün sonra sicilya'da ölmüştür.

  ölümünden sonra müsabakalarda centilmenlik ruhunu gösterenlere verilen pierre de coubertin madalyası ile onurlandırılan alman atlettir aynı zamanda.
 • mert aydın'ın kaleme aldığı hayat hikayesi şöyledir;

  muhteşem kaybedenler: luz long
  6 aralık 2013 12:10
  23 yaşındaki genç adam, atletik görüntüsü ve sarı saçlarıyla hitler ve şürekasının ideal sporcu anlayışının gerçek temsilcisiydi. ne var ki long’un bu bıyıklı adam ve arkadaşlarıyla aynı idealleri paylaşmadığı da biliniyordu.

  spor tarihi büyük yıldızlar çıkardı. ama her zaman kazananların ön plana çıktığını düşünmek yanlış. bazı kaybedenler en az o çok kazananlar kadar ilgi çekti. mert aydın'ın kaleminden “muhteşem kaybedenler” kimi dramatik, kimi trajik, kimi eğlenceli hikayeler ile iki hafta boyunca ntvspor.net'te olacak.

  ilk bölümün konuğu luz long...

  luz long
  carl “luz” long 1936 berlin olimpiyat oyunları öncesinde naziler’in propaganda amaçlı kullandığı isimlerden biriydi.
  23 yaşındaki genç adam, atletik görüntüsü ve sarı saçlarıyla hitler ve şürekasının ideal sporcu anlayışının gerçek temsilcisiydi. ne var ki long’un bu bıyıklı adam ve arkadaşlarıyla aynı idealleri paylaşmadığı da biliniyordu.

  long’un naziler tarafından yüceltilmesinde rakibinin de payı vardı. dünyanın en hızlı adamı olarak adlandırılan abd’li jesse owens, berlin’e büyük bir havayla gelmiş ve uzun atlama elemelerine kadar 100 metrede olimpiyat şampiyonu olmuştu. owens’ın afrika kökenli oluşu long’un üzerindeki baskıyı bir kat daha artırıyordu.

  uzun atlama elemeleri ile 200 metre seçmeleri aynı saatlerde yapılıyordu. owens’ın kafası karışıktı. aslında çok da rahat geçebileceği bir baraj derecesini aşması gerekiyordu. ne var ki ilk iki hakkında da faul yaptı owens. hitler rejimine yağ yapmak isteyen hakemlerin işgüzarlığı mı yoksa amerikalı’nın kafasının karışıklığı mı bilinmez ama tek bir hakkı kalmıştı owens’ın.

  rivayete göre bu sırada long, owens’ın yanına geldi. alman sporcu, rakibine sıçrama tahtasının gerisinden atlaması önerisinde bulundu. hatta kendi havlusunu ideal olarak gördüğü bir noktaya koyarak owens’a yardımcı oldu. amerikalı sporcu bu kez tartışmasız bir atlayışla finale adını yazdırdı.

  final günü atlayışlar geldikçe protokol tribünü’nde endişeli bir bekleyiş vardı. owens 8.06 metrelik atlayışıyla long’un 19 santimetre önünde altın madalyayı kazandı. hitler, goebbels ve hess çoktan stadı terk etmişlerdi bile. onlara inat long ve owens birlikte şeref turu attılar berlin olimpiyat stadı’nda.

  2. dünya savaşı çıkana kadar ikili birbirleriyle mektuplaştı. savaş çıktıktan sonra orduya yazıldı long. 1943’te daha 30 yaşındaydı sicilya’da vurulduğunda. ingilizler, onu bulup hastaneye kaldırdılar. kim olduğunu, dünya spor tarihine nasıl geçtiğini bilmeden kurtarmaya çalıştılar. ama long son nefesini verdi çizme’nin hemen altında.

  yıllar sonra, 2009’da, berlin’deki dünya atletizm şampiyonası sırasında aynı stadyumda artık hayatta olmayan owens ve long’un aileleleri buluştu ve eski dostları andı; naziler’e meydan okuyan adamları.

  kaynak: http://www.ntvspor.net/…htesem-kaybedenler-luz-long
 • son olarak, race (2016) filminde david kross tarafından canlandırılan 1913-1943 yılları arasında yaşamış alman atlet. kendisi, berlin'deki 1936 yaz olimpiyatları'nda gümüş madalya kazanan alman sporcudur. luz long, 1933, 1934, 1936, 1937, 1938 ve 1939 yılında almanya uzun atlama şampiyonluğunu tam 6 kez kazanmıştır. long, ikinci dünya savaşı sırasında alman ordusunda görev yaparken öldürülmüştür. 1936 olimpiyatlarında jesse owens'a sportmenlik ruhu içinde yaptığı eylemlerden dolayı, ölümünden sonra ona pierre de coubertin madalyası verilmiştir. kendisi, asla nazi ve hükümet yanlısı olmayan gerçek bir alman vatanseveri ve büyük bir sporcudur.

  wikipedia - https://en.wikipedia.org/wiki/luz_long

  vikipedi - https://tr.wikipedia.org/wiki/luz_long