şükela:  tümü | bugün
  • gecenlerde beni zekasi ile cok gulduren ulke.

havalimaninda valiz vermek icin sira beklerken, yolcularin cani sikilmasin diye koyduklari kucuk ekranlarda ulkenin tanitimini yapan videolar dönüyordu. ustelik bu videoyu yapan direkt macaristan turizm bakanligi.

bildiginiz uzere, macaristan tarihte en cok devletin uzerinden gelip gectigi ulkelerden biri. hukum surmeyen ulke kalmamis. gelen gecen dur surada biraz kalayim demis. ulkeye turist cekmek icin yapilmis tanitim filminde aynen soyle yaziyordu:

"roma imparatorlugu, macaristan'da 300 yil kaldi.
    almanlar 15 yil kaldi.
    osmanlilar 250 yil kaldi.
    sovyetler 30 yil kaldi.
    sizin macaristan'da gecirecek 5 gununuz yok mu?"

aklima geldi yine guldum harika ya aksjdhjjsjd.
  • bu memleketin marketlerinde üzerinde koca harflerle tejföl yazan, yoğurt kutusuna benzer ürünler satılır. işte siz onu sakın yoğurt zannedip alıp yemeyin. ben elit kategori bir gerizekalı olduğum için çok uzunca bir müddet yoğurt yiyorum zannedip ekşi krema yemiş, “tej süt demek, tejföl de yoğurt demek işte** ama bu greek yogurt herhalde, tadı tuzu bir farklı” şeklinde 7 iq’luk ebleh çıkarımlar yapmıştım.

bu hatayı farkettiğim an yaşadığım hayal kırıklığını ve “wesley sneijder’in, bir sağdan, bir soldan çaktığı volkan demirel suratı” gibi olan suratımı asla unutmayacağım. 2 gün aynaya bakamadım aq.

beni nasıl almışlar bu ülkeye diyeceğim de, macarların da benden aşağı kalır yanı yok.* donuk herifler.
  • edit: bir üstteki entrynin sahibi "tamam" nickli arkadaşın yoğun ısrarı üzerine entryi güncelliyorum. kendisi 2 yıldır macaristan'da yaşadığını ve macaristan'a benden ve buradaki birçok arkadaştan daha fazla hakim olduğunu söyledi, entryde geçen art niyetli kısmının da oldukça ağır bir itham ve haksızlık olacağını kendisi belirtti, ki bence de bu konuda kendisi haklı. hani 2 yıl kadar uzun süre bahsi geçen ülkede bulunmamış olduğumdan haklı olabilir. ancak bende hem yaptığım iş gereği hem de orta avrupa'ya duyduğum özel ilgiden dolayı kendi belirttiğim düşüncelerin yanlış olduğunu düşünmüyorum. özellikle kendisinin bir itirazı da ülkeyi sağ popülist partiler üzerinden tanımlamama olmuş, iyi güzel hoş da ülkenin yüzde 70'i olan kitle üzerinden değil de hangi kitle üzerinden bu ülkeyi tanımlayayım ? bu entryi okuyan diğer arkadaşlara da kendisine de burada bir soru yöneltmek istiyorum, siz türkiye'yi yüzde 65'lik muhafazakar sağ kesim üzerinden mi tanımlarsınız yoksa yüzde 35'lik sol-seküler kesim üzerinden mi ?

gene bir ülke başlığı ve gene kendi dar çevresinden ülkenin geneli hakkında saçma sapan iddialarda bulunan bir yazar.

macaristan'da türkler ile ortak kökenden geldiğini savunan çok ciddi bir topluluk vardır. bunu ülkelerinde etkinlik gösteren ve yakın zamanda yüzde 20 üzerinde oy alan turancı jobbik partisinden anlamanız da mümkün. jobbik partisinin turancı düşüncelerini, kendilerinin hocalı katliamını iktidara geldiklerinde soykırım olarak tanıyacaklarını ilan etmelerinden de anlayabilirsiniz. şu an ki mevcut iktidarları da jobbik'in politikalarına kalkan olması için türk konseyine gözlemci üye olarak katılmış ve daimi üye olma talebinde bulunan bir partidir. jobbik bizim ülkemizde aktif politika yapan mhp ve iyi parti gibi sözde turancı partilerden bile daha turancı duruş gösteriyor diğer parti politikalarına da baktığımızda.

durum buyken bir yazarın kendi dar çevresinden yorum yapması bana aşırı komik ya da art niyetli geliyor. bizzat kendim de kısa süreliğine gittiğimde, ben birçok kişinin ortak kökenimizi kabul ettiğini de gördüm.
  • orbán ülkesini çin'e peşkeş çekmiş olduğu için avrupa birliğinin uygur soykırımı karşısında almaya hazırlandığı yaptırım kararlarını veto etti. bayram değil, seyran değil, elin avrasyacısı neden orbán güzellemesi yapıyor diye merak ettiyseniz nedeni budur.
  • adının ingilizcedeki hali yüzünden türkiye'yle aynı kaderi paylaşan ülke.nasıl ki türkiye ile "turkey? are you a turkey ahahaah" şeklinde malca bir dalga geçme çabası varsa,macaristan için de aynı durum "hungary? are you hungry ahahaah" şeklinde ortaya çıkmakta.hatta bir seferinde 2-3 tane kendini bilmez ingiliz yanımdaki macar arkadaşımla bana "are you hungary? lets eat turkey! ahahahaha" şeklinde kombo yapınca kendilerine dayağın kutsallığını öğretmemek için kendimizi zor tutmuştuk.gerçi diğer arkadaşlarımdan finler da bitirmek** ve lehler de cilalamak,parlatmak ** ile ilgili şakalara fazlaca maruz kaldıklarını söylemişlerdi,bu ingilizce'de bir ibnelik var gibi sanki.
  • geçen yıllarda ülkelerinin dünya tanıtımları için şöyle bir slogan kullanan, geçmişleriyle barışık ülkedir.
    "almanlar geldi 200 yıl kaldı, türkler geldi 150 yıl kaldı, ruslar 50 yıl... neden siz macaristan için 1 hafta ayırmayasınız?"
    ayrıca yeniçerilerin bildiğin kul aşı çorbasını evirip, tüm dünyaya gulaş diye yedirmelerinden ötürü tebrik edilesidirler.
  • dünyada sadece türkler ve kendilerinin macaristan yani macarların yaşadığı yer olarak adlandırdığı ülke. geri kalan herkes onlara hungary yani hunların ülkesi diyor. fakat macarlar biraz vahşi ve barbar buldukları hunlardan geldiklerini inkar ediyor. biz de onların hun mirasını sahiplenmesi istemiyoruz. ama adları çıkmış dokuza inmez sekize
    (bkz: hellas)
  • kendi tabirleriyle : "the country surrounded by itself".

yani "kendisiyle cevrili ulke". salt gecmiste daha büyük bir yuzolcume sahip olup savaslara belirlenen sinirlar sonucu ulkenin kucucuk kalmasindan dolayi degil, gercekten de komsu ulke topraklarında yasamak zorunda kalan macarlarla cevrili oldugu icin bu ismi almistir.**
  • otobüsleri bütün avrupa çapında ünlüdür. hatta japonları kendi araba piyasasına almamak için binbir puştluk yapan amerika'ya bile otobüs satabilmişlerdir.
  • macar bi arkadaş(ki adı attila idi) hunların macar olduğuna değil türk olduklarına inandığını söylemiş, yine aynı arkadaş attila adının ise türk değil macar ismi olduğunda ısrar etmiş ve son olarak da büyük hun imparatoru attila'nın kendisine macar ismi takması konusunda da sessizliğini korumuştu. yalnız 20 saniye süren bu diyalog sonunda kızaran arkadaştan vardığım kanı ise macaristanın kendi içinde bayaa bi çelişmesi idi, üzdü beni.

hesabın var mı? giriş yap