• bir necati cumalı kitabı.
    cumalı'nın anne/babası, şu an yunanistan'da sınırları içinde bulunan, güney makedonya kasabası florina'dan izmir urla'ya göç etmişlerdir mübadele ile birlikte. ve daha sonra yanlarında getirdikleri florina hikayelerini anlatmışlardır uzun uzun. cumalı da, kendini anne babasının yerine koyup,onların ağzından anlatır onlardan duyduğuhikayeleri bu kitapta. tüm necati cumalı eserlerinde olduğu gibi çok akıcı ve insanı saran bir anlatıma, ayrıca kusursuz bir türkçe'ye sahiptir kitap.
    çok değil bundan en fazla yüzyıl önce, insanların neler yaşadıklarını, neler yaşayamadıklarını, mutluluklarını, acılarını, korkularını çok iyi anlatanbir kitaptır. kısa zamandan insanların ne değerler kaybettiğini, şimdi nelerin yaşanır gibi yapıldığını gösterir kitap insana. bugünün içinde sıkışan ruhlar için harika bir kaçıştır kitap. hikayelerin önemsiz karakterlerinden biri olup onu yaşamadevam etmek istetebilir.
  • necati cumalı'nın 1977 yılında sait faik hikaye armağanı'nı ikinci kez kazandığı (ilki "değişik gözle" ile 1957'de), bu nedenle de tartışmalar yaratan öykü kitabı... milliyet sanat dergisi 232. sayısında (20 mayıs 1977) bir soruşturma bile düzenler konuyla ilgili. alpay kabacalı'nın yorumu şöyle olur:

"aynı armağanı tam yirmi yıl önce alan necati cumalı'ya ne kazandırır 1977 sait faik armağanı? bu açıdan da bir değerlendirme yapmak durumundaydı seçiciler kurulu. sözgelimi, sevgi soysal'a gecikmiş bir armağan sunma seçeneği üzerinde düşünebilirlerdi. ya da hulki aktunç gibi, aysel özakın gibi genç hikayecilere dikkati çekme olanağını araştırabilirlerdi."
  • mübadele öncesi dönemde florina ve civarındaki yaşam ile ilgili söylenebilecek her şeyi, kullanılabilecek en güzel dille anlatmış necati cumalı.
  • bu kitap, makedonya yıllarıyla ilgili, babası mustafa cumalı'nın anlattıklarının hikayelerini içerir.
    necati cumalı, aynı şekilde annesinin anlattıklarından da ikinci bir cilt yazmayı planlar, hatta bunun için notlar alır, hazırlıklar yapar.
    ancak daha sonra vazgeçer, yazmaz.
    bize ne garezi vardır da yazmaz, bilinmez.
  • şu an show tv'de filmi var.
  • eminim necati cumalı hiç okumamış olanlar bile dila hanım veya susuz yaz filmini izlemişler ya da duymuşlardır.
    ben dila hanım'ın filminin dışında dizi versiyonuna da denk geldim:)
    dila hanım ve susuz yaz anlaşılacağı üzere necati cumalı'nın hikayeleri. dila hanım makedonya 1900 kitabında yer alan 46 sayfalık bir hikaye...
    kitabı ikinci el olarak aldım. birinci baskı, 1976.
    ilk necati cumalı okumamı gerçekleştirmiş oldum. çok geç kalmış olduğumun farkındayım ama arayı hızla kapatabilirim:)
    okumak lazım necati cumalı, okumak, okutturmak... alıp hediye etmek lazım...
    o yalın dilini, hikayeyi aktarışındaki akıcılığı, dönemi yansıtmasındaki başarısını ve karakterlerin-toplumun duygusal ve siyasal yanlarını işleyişindeki ustalığı gerçekten okumak lazım.
  • dila hanım filmine denk gelince akla gelen kitap.
  • pek leziz hikâyeler içeren necati cumalı kitabı. benim gibi o coğrafyaya dair merakınız yüksekse kesinlikle okumanız gereken bir eser. ayrıca (bkz: viran dağlar)
hesabın var mı? giriş yap