• (bkz: insanlıktan çıkmak.)

aslında insanlıktan çıkmak değil belki de. insan olmak böyle bir şey belki de. insan ve insanlık pis bir nüveyle yoğrulmuş bir şey belki de. şiddet, acı, öfke, işkenceyi ayılar ya da kelebekler bulmadığına göre... bunu yapanlar insan olamaz değil, bizatihi insandan başka bir yaratık yapamaz böyle bir şey. bu kadar rezil olabilmek için sadece insan olmak yeterli. minicik bebeklerden çocuklardan ne ister bir insan?!?! üstelik de potansiyel bir anneyse* (belki de zaten annedir??)

birdenbire gözümün önüne bütün insanlık tarihindeki yüzkaraları döküldü bir bir... sanki çocuklar, bebekler ilk defa mı işkence görüyor? her dönem her mekanda yaşanıyor bunlar işte, böyle bir dünya burası (başka bir dünya mümkün mü gerçekten??) fırınlarda yakılmadı mı çocuklar, ambargolar altında ilaçsızlıktan hasta olup ölmedi mi birbiri sıra, savaşlarda yitip gitmedi mi, çernobillerle sakat kalmadı mı, atom bombaları altında ezilmedi mi??? hangi birisini sayayım??

insanlık tarihi öyle kara sayfalarla dolu ki, bu haberle içimde patlayan öfke bütün bu sayfaları gözlerimin önüne serdi, iyice büyüdü öfkem, acım...

o fotoğrafları gördüm ya, ağlayan minicik çocukları... hangi hak hangi hukuk hangi adalet allahın belası dünya? hangi adalet? senin adaletin yok. yok işte. yok.
  • aynı iskencelerin kendilerine yapılması gerektiğini uygun bulduğum* insanlar tarafından yapılan eylemler.
  • yılın gazetecilik ödülünü hak eden haberdir. eğer o çocukları 1 saniye daha eziyetten kurtarabildiyse helal olsun
  • "insan" olan herkesin hakkinda ayni kaniya varacagi vahset. izlerken insan dayanamiyor. hemen ucarak cocuklari kurtarmak istiyor. hicbir mantikli aciklamasi olmayan, insani sarsan, canini acitan ve bir an önce cozulmesi gereken insanlik disi olay.
  • çok ama çok üzücü bir durum,ama ne yazık ki daha başka kimbilir kaç yetimevinde durum böyledir bilinmez .bilinen tek gerçek var ki o da çoçuk çok önemli bizim için nasıl yetiştirirsen topluma o şekilde yararlı bireyler olur bu yüzden yetimevlerinde çalışan personelin hepsinin bu konuda yani çoçuk gelişimi konusunda eğitim alması gerekmedir diye düşünüyorum ki böyle olaylar o zaman olmayacaktır.
  • cocuklarin sevildigi sanilan ülkemizde akillara durgunluk veren sadistlik örnegi.

bu olay ayni zamanda "egitimin neresindeyiz" sorusunun yanitidir.

gözlerim doldu, daha fazla yazmam mümkün degil.
  • denetimsizligin bir sonucu... eminim devletin psikopatlara maas baglamak gibi kasitli bir cabasi yoktur ama denetim yapamayinca ortalik boyle psikopatlarin eline kalabiliyor. ne var ki; simdi ben bu hayvan heriflere lanet okuyamiyorum cunku en son taaa on yil oncesinde bir cocuk esirgeme yurdunu ziyaret etmis biri olarak; kendimi de son derece duyarsiz buluyorum, kisisel sorumlulugumu ihmal ettigimi, boyle adamlarin boyle yerlerde barinmasina kasitli olmayarak da olsa katkida bulundugumu dusunuyorum. o yuzden simdi, "bu yerlerde tinerci yetistiriliyor", "bir gun bu cocuklardan biri sokakta bogrumuze bicagi saplasa suclu kim olacak"..vs. gibi ahkamlar kesemiyorum.
  • olay yerine en yakın ekşi sözlük haber ajansı muhabiri olarak şunu söyleyebilirim ki; genel türk toplumu, bu olayda kendine hiç yakışmayan hatta hiç beklenmeyen kalitede bir davranış sergilemiş, program sonrası gece 02 sularında olay yerine akın etmiş ve tepkilerini batı standartlarında göstermiştir. bu yoğun protesto ve terbiye sınırları içindeki eylem bugün de günboyu devam etmiş ve sonunda polis çareyi, çocuk esirgeme kurumunun bulunduğu caddeyi trafiğe kapatmakta bulmuştur. aynı zamanda terbiye özürlü milletvekillerimizin %80 "ben ne yapayım" zihniyetinde dolaşırken sadece mevlüt aslanoğlu ankara'dan hemen gelmiş ve olayla ilgili üstüne düşen sorumluluğu göstermiştir.
  • insanlıktan nasibini almamış varlıkların yaptığı kan dondurucu olay. görmemle beni yaşlar içinde bırakması bir yana, çocuklara uygulanan bu şiddet yine psikopatlar yaratacağından insanı korkutur. bu kısır döngü sürer gider. sen minnacık cana kötü davran sonra pırlanta olmasını bekle... zaten yetim kalmış bu çocuklara bunu yapanların en ağır cezaları çekmelerini ve sistemin düzelmesini diliyorum. ayrıca nedense fazla abartılı ses tonlarıyla haber yapan bazı medya kanalları da sanki hissiyat olmadan rating almak istiyormuş izlenimi yarattı bende. belki olaya üzüldüğüm için yanlış yorumlamış olabilirim. sırf o kişilerin değil kötü sistemlerin düzelmesi gereklidir.
  • münferit olarak görülmemesi gereken ve her ildeki yetimevlerinin işleyişinin gözden geçirilme gerekliliğini ortaya koyan haber. hepimiz biliyoruz ki sadece malatya'da yok bu hayvanoğlu hayvanlardan ve işin acısı çocukları bunların ellerine teslim edenlerin de bunlardan haberinin olmaması mümkün değil. adlarına hesap soracak kimsesi olmayan çocukların insan gibi muamele görme hakkı kafadan ellerinden alınıyor demektir bu. böyle muamele gören bir bireyin normal bir psikolojiye sahip olamayacağı gibi yetişkinliğe adım attıktan itibaren gördüğü şiddetin benzerini başkalarına yansıtması garanti,hepimiz biliyoruz.karşılarındaki tek örnek olan, anne diye seslendikleri yetişkinin, hoşuna gitmeyen bir olay sonrası davranış biçimi bu çünkü, aksini öğrenmeyen birinden ne beklenebilir ki? ne olacak peki? malatya'da 5 kişi açığa alınmış, üzerinin kapatılması için yeterli mi bu? 18 yaşını geçmiş bir kadın olmak; çocuk yetiştirmek, gönüllü anne olmak için yeterli sayılmaya devam mı edilecek? pedagoji eğitimi diye bir şeyin gerekliliğinden haberleri var mı?

peki biz, ekran başında 10 dakika boyunca yumruk yemişe dönen bizler bu haber ve enformasyon bombardımanında en geç 10 günde unutmayacak mıyız bu haberi? 5 kişi açığa alınır, 5 kişi gelir; arena, deşifre olmaz, başkası olur hafızamız tazelenir, ama ah vahlar çabuk unutulur. maalesef böyle, allah kahretsin ki böyle.
hesabın var mı? giriş yap