şükela:  tümü | bugün
 • sagopa kajmerin muhteşem şarkısı. bir pesimistin gözyaşları'nın ikinci cd'sinde bulunur. sözleri:

  karma çevre kozmopolit, fiiller kozmopolitik, seçilmiş elçilerdik buraya nakledildik hepimiz, bir elin nesiyiz. emre dayalı yamalı jön hayatlar içerisinde itaatin emanetindeyiz biz, biz kimiz? zilimizi birisi çalar ve adımızı sesleniriz bir elin nesiyiz. sıradan işler için beklediğim o sıralı kuyruklar kaç can aldı? emekli bitkin halde çok emekledi ve ambülans yetişemedi ve vahime kritik terkedildik, trafik laçka olsa dahi, ölümler karizmatik bak bey amca!... adıma dikkat et!... şakam yok!... rap ilmine hicivi tanrı ekledi ve sagonun dili hiç sekmedi, ermedim, yeşermeyen bir çiçeğim, ülkemin saraylarında kaç beyinsiz izledim, komikti sözleri, yapay mitingleri kağıda bağlı kalarak halka seslenişleri ,egzotik vaatlerinde bir gramsız gerçeği

  [nakarat]
  ey dilim yardım et bu şarkı uzun!...
  sırtımdaki yaralar da, bedenim üstünde buzun
  ve kaymakta son yokuşu ve acı verir bedenime hızla tuzun yakar onca eşilen deşiklerimi
  gölgesi dağlara kazındı ruzun manzumu mazlum dinledi.

  vekili kendini asamamışların dokunulmaz abideleri, tonlarca ses telinin işlevsizliği, yatakta inleyen nağmeleri, yürütülemeyen işlerin sonunda yürüye bilir mi ileri cennetim? merak etme ben sana kenetim!... bu yaşıma kadar o sandığa bir reyimle girmedim. insanı insan yapan düşünce, hür demokratik bir sahne, burası ülke, ben vatandaş, düşünebilirim pek tabii ki. dilime morfin etki etmez, kalemim sinsi, suçlu ellerim. ben rap’erken boşalırım, sizi teperken yokuşa çıkarım (küheylan!...)dilim sert rapim merto kadar.

  [nakarat]
 • sagopa kajmer'in sisteme saldırdığı en başarılı şarkılarından biri.

  ve sonda verdiği ayarı, her entrynin sonuna girmek istiyor insan;

  "dilime morfin etki etmez
  kalemim sinsi
  suçlu ellerim
  ben raperken boşalırım
  sizi teperken yokuşa çıkarım
  dilim sert rapim mert
  o kadar!"

  (bkz: ey dilim yardım et bu şarkı uzun)
 • zamanının en iyi şarkılarından biridir. ama gelin görünki o efsane adam gitmiş yerine pısırığın teki gelmiştir. sözleri ile su an ile 10 yil önce ki sistemin hiçbir farkının olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.
 • hangi ideoloji olursa olsun cuk diye oturan eleştiri.

  "ülkemin saraylarında kaç beyinsiz izledim, komikti sözleri, yapay mitingleri, kağıda bağlı kalarak halka seslenişleri, egzotik vaatlerinde bir gramsız gerçeği..."

  *
 • "okuyun, görün, sövün" diye biten rap parçasıdır.

  aklıma istemsizce dediğimi yap yaptığımı yapma sözü gelir.
 • sagopa kajmer'in bir pesimistin gözyaşları albümünde ikinci cdsinde bulunan parça.

  ey dilim yardım et bu şarkı uzun.

  zamanın en protest rapidir.
 • yalnızca türk rap tarihinin değil, türk edebiyat tarihinin en iyi hiciv örneklerinden bir tanesidir. sözüyle, müziğiyle dinleyeni kendinden geçiren bu parçanın sample'ı yani aslı, muazzez abacı'nın seslendirdiği, kabahat benim mi adlı parçadır. umarım sagopa kajmer terk-i diyar eylemeden önce bir benzerini daha yapar bu parçanın.
 • müziğiyle melankolik sözleriyle politik rüzgarlar estiren şahane sagopa kajmer parçası. sanırım benim en sevdiğim parçası bu.
 • bir pesimistin göz yaşları öyle bir albüm ve bünyemde öyle bir yeri var ki hiç birini diğerinden ayırt edemiyorum. hangisi daha güzel bilemiyorum. sanki tüm albüm tek bir parçaymış gibi. nakış gibi saniye saniye işlenmiş duygu dolu bence türkçe en kaliteli albüm.
 • bugünlerde en ihtiyacımız olan şiir. şairi aktif olarak pop müzik icra ediyor olsa da. manzumu mazlum dinledi, okuyoruz, görüyoruz, sövüyoruz. neredesin?