• fotoğrafla ilgilenen ve bu işten para kazanan insanların çok dikkat etmesi gereken site.

kendilerinde hesabım yok. şuana kadar hiçbir alışveriş de yapmadım. sadece adını bilirim. ilk açıldığı zaman davetiyeleri filan gelirdi maille. o zaman bile itibar edip girmemiştim. belki de harcayacak paramın olmamasından kaynaklanıyor. neyse..

olay bir arkadaşımın beğendiği bir ayakkabıyı bana da göstermek isteyip fikir almak istemesiyle başladı. kendi kullanıcı adı ve şifresiyle birlikte linki gönderdi. bende nasıl bir ürün olduğunu görmek için linke tıklayıp girdim siteye.

girdiğimde gördüğüm tek şey yurtdışında çektiğim ve kendi blogumda yayınladığım fotoğrafların izinsiz bir şekilde ticari amaçla kullanılmış olmasıydı. ne ayakkabı görebildim ne başka bir şey. sadece benim tarafımdan fransa'da çekilmiş bir fotoğrafın alınıp, üzerine bir kaç ürün yerleştirilip kullanılmış olmasıydı. tabi ilk aklıma gelen şeyi yapıp ekran görüntüsü aldım. sabah ilk işimde maddi manevi tazminat davası açmak oldu.

bu benim çektiğim fotoğrafım

bu da onların biraz kırpıp, biraz rengiyle oynayıp kullandıkları fotoğraf

sonrasında durum farklı ilerledi. fotoğrafı ayakkabı firmasının kullandığı, markafoni'nin sadece yayınladığı anlaşıldı ve yüklü miktardaki tazminatı ayakkabı firması ödedi. ancak kazın ayağı öyle değil tabi ki. eğer sen sitende bir fotoğraf kullanıyorsan bunun sorumluluğunu alırsın. davada markafoni müdahil sıfatında kaldı ama sonuçta ben o fotoğraftan yüklü miktarda tazminat aldım.

eğer fotoğrafla ilgilenen, bu işten ekmek yiyen varsa dikkat etsin derim. insanlar sizin tonla para harcayıp emek verdiğiniz şeyler üzerinden, hamuduyla para kazanıyor. bu da insanın kanına dokunuyor haliyle. siz siz olun fotoğraflarınıza sahip çıkın.

yoksa başkaları onun üzerinden kaldırıyor sermayeyi..
  • 10 lira indirim ugruna isim soyadlarini aciga cikaran sozluk yazarlarini gordugumuz indirim sitesi.
  • "tülin şahin markafonide!" diye bir mail göndermişler bugün. girip baktım, kaça bırakıyorlarmış diye...
  • ucuzmuş diye hemen atlamamak lazım, gerçekten fiyatından emin olduğun şeyleri almak lazım. bugün inci nin çizmelerini gördüm örneğin 459 liradan dan 139 liraya düşmüş görünüyor ama biz aynı cizmeyi incinin mazasından geçen haftasonu 90 liraya aldık. hem de paketiyle eline veriyorlar, 10 gün beklemiyorsun.
  • klasik don'dan şaşmayan yurdum kadınlarını victoria's secret'a boğmuştur an itibariyle.

bildiğin pazar yerindeki don tezgâhı gibi bitip tükenmiş, kapışılmış ürünler.

kim giyiyo lan o kadar seksi tangayı?
  • müşteri hizmetleri şu şekilde çalışıyor;

+ merhaba, x sipariş numaralı ürünün hediye olması sebebiyle faturasının adresime, ürünün ise verdiğim diğer adrese gönderilmesini rica ediyorum.

- siparişiniz markafoni faturanız ile birlikte teslimat adresinize gönderilecektir. faturasız ürün gönderimi kesinlikle yapılmamaktadır.

+ ama hediye bu. ben fatura için de ayrı bir kargo ücreti ödesem, n'asıl olur?

- siparişiniz markafoni faturanız ile birlikte teslimat adresinize gönderilecektir. faturasız ürün gönderimi kesinlikle yapılmamaktadır.

+ çoğu şirketin hediye anlayışı olur, fatura ile hediye mi gider?

+ beyefendi, farklı bir cevap verin derdimi anlatmaya çalışıyorum size!

+ ee hava n'asıl oralarda?

+ '=&(+&()?&%)?+%?)'?^=)%!!1birbir

+ ok.
  • çok pahalı şeyleri daha az pahalıya satan site. (ucuz demiyorum bak)
  • kışın mayo aldım ki yaza kadar elime geçsin de giyebileyim...
  • yav bu sitelerde süper kampanya yaptık diye satılan ürünler allah bin belamı versin piyasaya fiyatı ve hatta piyasadan pahalı lan.

ben anlamıyorum bizim insanlarımız neden bu sitelerden alışverişe bu derece tutkulu. kandırılmak bu kadar kolay mı? adamlar sınırlı stok diye koyuyor 100 ürün her gün. kapış kapış gidiyor. saat 11 de bi bakıyorum yarısı tükenmiş. lan bakmadan, denemeden nasıl alıyorsunuz arkadaş. madem alabiliyorsunuz bütün mağazalarda deneme kabinlerini kaldırsınlar. o zaman deneme kabinlerinde neden 500 kişi kuyruk oluyor ki?

aha mesela son yaşadığım olayı yazayım. lafım limango, trendyyol vs alayınadır bu arada)

ismini vermim bi marka kampanyası gördüm. kapşonlu bir sweat beğendim. baya bildiğin güzeldi. rengi falan 10 numara. zaten aranıyorum deli gibi güzel bi kapşonlu. baktım fiyat 70 lerden 39 a inmiş. ee dedim iyi ama bedene nasıl karar vericem. düşün düşün bulamıyorum. sabahtan akşama kadar 24 saat katalog fotoğrafını açıp açıp inceledim. hatta iphonea kaydettim resmi. tüm gün bakıp bakıp duruyorum ulan bu manken 1.90 boyunca large giyiyormuş. bana m mi olur l mi olur acaba diye düşün düşün kafayı yicem. adamın boyu benden biraz uzun ama vücut ölçülerini vermişler benden daha az kaslı eleman. gögüs bel zayıf. dedim l olur kesin. ama diyorum 1.90 boy var m olur falan fisman.

en son kampanya bitmeye yakın (2 gün sonra falan oluyor bu galiba) dedim ulan sikerim alıyorum l olanı. girdim satın ala. onu doldur bunu doldur. bi baktım 5 tl mi ne kargo ücreti istiyor. de hassiktir lan dedim anında iptal ettim siparişi. cins bir durum lan. kampanya var diye ürün alıyorsun 5 tl gibi fahiş bir kargo ücreti çıkarıyor karşına. 1-2 tl olsa eyvallah. 5tl yi ben arabaya yakıt alsam 25 km yol yaparım ki bu beni boynere kadar götürür.

neyse efendim, bugün akşam harbiden alakasız bir şekilde boynere gittim. salak salak dolanırken bi baktım bu benim beğendiğim kapşonlu orada var. lan!! bir sevindim anlatamam. fiyata bi baktım ne görem? 32 tl. vay amına koyim diye bi içimden sövdüm önce. kargoyal beraber 44 tlye gelecek ürünü 32 ye alıyorum arkadaş. sonra ara ara baktım bi xs bir de s beden kalmış. gittim kabine hemen. xs bile üzerine tam oturdu ama s beden mükemmel oldu.

yani sitede vücut beden ölçüleri "sözde" benden küçük olan mankene l giydirmişler ama bana s beden tam oldu. o mankene nasıl l giydirdiler anlam veremedim.

öyle işte. daha evvel deridenden satın aldığım ayakkabıyı falan da bu sitede aynı fiyatla görmüştüm. timberlandler falan öyle. columbialar falan da öyle. dieseller falan da öyle. kısacası belki bazı ürünlerde kampanya vardır evet ama çoğu piyasaya fiyatıdır güzel kardeşlerim. hatta yukarıda yazdığım gibi piyasadan pahalıdır bile. boşa denemeden alma gibi gereksiz bir olaya girmeye gerek yok.
  • 14 kasımda verdiğim siparişin hala hazırlandığını söyleyen site. 11 günde kıçıkırık bir ayakkabıyı hazırlamak nasıl bir şeydir? ergen olsan ayağın büyür lan bu sürede.
hesabın var mı? giriş yap