• atatürk'ün a.o.ç bünyesinde bulunan evi. köşk adını önündeki marmara şeklindeki havuzdan almaktadır. mimarı ernst egli'dir.
  • hakkında yıkım kararı çıkmıştır...
  • inşa eden müteahhitin tasarlayan mimarı hiçe saydığı gibi, tarihi hiçe sayanlarca yıktırılmıştır. köşkün mimarı ernst egli anılarında inşaat sürecini şöyle anlatıyor:

yukarda anlattığım avrupa seyahatinden kısa bir süre önce, kemal paşa’nın isteği üzerine, gazi çiftliği’nde kendisi için yapılacak bir köşkün projesini çizmem gerekiyordu. inşaatı galip bey adındaki bir müteahhit yapacaktı. projeyi hazırlayıp galip’e verdim. verirken de kendisine, seyahatten dönünce proje üzerinde daha çalışacağımı ve projeyi tamamlayacağımı bilhassa belirttim. fakat galip bey bana bir oyun oynadı. projeyi uygulamaya koymuş, üstelik bunu yaparken de onu tamamen değiştirmişti.
    binaya yüksek bir beşik çatı oturttu, yan kemerleri asimetrik çatılarla donattı, böyle yapınca da kemerlerin yüksekliğini binaya yakışmayan bir boyuta düşürmek zorunda kaldı. bunun dışında da binanın özelliğini ve görüntüsünü değiştirecek her şeyi yaptı. geri döndüğüm zaman binayı, deforme edilmiş, çirkinleştirilmiş, bütün özgünlüğünü ve modern çizgisini kaybetmiş olarak buldum. kabul etmeliyim ki aceleyle çizilmiş bir projeyi bir müteahhitin eline vermekle ben hata etmiştim. (genç türkiye inşa edilirken, çev. güven göktan uçer, 2. basım, istanbul, 2015, s. 25-26.)
  • akp'nin inadına ve büyük bir keyifle yıktığı tarihi binadır.

(bkz: yargılanacaksınız)
  • adı köşk de olsa, kurulduğu zamanlarda (20'li 30'lu yıllar, ah ah!) halka açık, ankaralıların deniz ihtiyacını gideren, marmara denizi şeklinde yapılmış bir havuzu ve üzerindeki minik izmir köşkü'nü bulunduran bir bahçesi vardı. insanlar oraya gidip, yüzüp, yiyip içip eğlenebilirdi. durun çok yabancı mı geliyor? bu yapı geçtiğimiz günlerde yıkıldı. son zamanlarında artık beştepe külliyesi sınırları içerisinde kalmaktaydı!

#ankaraaraştırmaları
  • işid kafası suriyede ki tarihi eserleri nasıl bombalıyorsa bizdekiler de bizim tarihi eserleri .
  • sırf kendinden önceki bir medeniyetin yapısı sayıldığı için muhtemelen türkiye islamcılarının önderince yıkım emri verilmiş yapı.
    palmira da suriye'deki radikal islamcılarca benzer mentalite sonucu tahrip edilmişti.
    sırada hangisi var acaba? müze köşk belki de.
  • gizlice, garipçe ve oldukça kanunsuzca yıkılmış yapı.
  • yaptıkları konuşulur. yıktıkları konuşulmaz. üzücü bir hadise.
hesabın var mı? giriş yap