• yıllardır gelecek nasıl olacak kitaplarında anlatılan 'insan uzayda koloniler kuracak' öngörüsünün sonunda sanırsam gerçek olacak hali. yanlız daha nasa bile marsa insan göndermemişken özel bir kuruluş nasıl başaracak merak konusu. yanlış anlamadıysam herhangi bir hükümet desteği yok.

bir de bu projeyle gidip mars'ta hayatı başlatacak insanların tarih boyunca unutulmayacağını da hatırlamak gerek. adamlar insanlık tarihine geçecek, sırf bunun için bile bir sürü insan çıkar.

ha tabi bu proje zannedersem henüz bir startup yani 3-5 seneye gerekli finansman oluşturulamadı, şu şu şu sorunlarla karşılaşıldı vs gibi sebeplerden kepenkleri indirip gitme olasılıkları oldukça fazla.

umarız gerçekleşir de biz de artık televizyonlarımızdan mı, tabletlerimizden mi, google gözlüklerimizden mi, nereden olursa izleriz oraya yerleşenleri. sonra ver eleni marsta doğan ilk bebek, marslılar, mars birleşik devletleri ve hooop birinci uzay savaşları vs vs...
  • arkada birakilacak kimse olmasa ve yeterli bilgisayar oyunu&oyuncusu verilse hic dusunmeden gidebilecegim organizasyon. aslinda tam da boyle tipleri almak lazim bence. yani oraya sosyal ve histerik insanlari, merveleri, mericleri, burculari, kezban ve kamilleri gotursen 2 saat sonra geri donus icin safak saymaya baslarlar.

onun yerine 3 tane elemana vereceksin football manager 2014, heroes of might and magic 3, age of empires 2 the forgotten, civilization 5, galactic civilizations 3*, need for speed, gta 5, pes 2014 vs. yanina da durum adana, lahmacun, pizza, cips, kola kitleri. 2 yilin sonunda adamlar "birakin beni daha bandirmaspor ile sampiyonlar ligi finali macim var" der.
  • yurtdışına kaçıp türkiye'yi eleştirmek olayında zirve niteliği taşıyabilecek proce.
  • bağışlarla ve realty show yapıp proje finansmanını karşılayacaklarını söylüyor sayın yetkili. ayrı zamanlarda 3 ayrı araç yapacaklar. ilk aracı 2016 da yollayacaklar. oraya kurulacak tesisi, ikmal malzemelerini, iletişim araçlarını vs. götürecek. richard branson 10 yılı geçkin zamandır uzaya turist götürüp-getirmek için çalışmalar yapıyor. adamın finansman gücü neredeyse sınırsız olduğu halde ancak 13 yıllık ar-ge çalışmasıyla uzaya turist götürebiliyor ve bunu da 2014'de yapacak. bu adamların çalışması daha proje aşamasında bile değil. kaldı ki marsa 7 ay sürecek bir yolculuğu, tonlarca malzemeyle yapacaklar. marsa yollanan curiosity'nin ağırlığı 900 kg. ve sadece aracın maliyeti 2,5 milyar dolar. sonraki aracı 2018'de marsta koloni kurmaya uygun yer bulması için yollayacaklar. 2022 de ise insanlı aracı yollayacaklar. araçta 7 aylık yolculuk süresince içindeki 4 kişiye yaşam desteği sağlayacak üniteler de olacak. yani olacak ta olacak.

bu işin teknolojisini 3 yılda çözdüğünü düşünsek bile, projenin 6 milyar dolar maliyeti olduğunu söylüyorlar ki bu bile çok çok çok komik geliyor. bir uzay mekiğinin dünya dışına çıkmasının nasa'ya maliyeti 500 bin dolar. mekik maliyetin içinde değil.

peki anam değil babam değil niye böyle bir şey yapıyorlar? düşünülen şu, marsta yaşayan 4 kişinin her anını gerçek zamanlı olarak dünyada tv'lerde yayınlamak. işin reality show kapsamında olması, biri bizi gözetliyor tadında düşünülmesi bile bu işin üçkağıt olduğunun kanıtı. marsa gidemedik ama sömürmek için hiç zaman kaybetmiyoruz.

söyledikleri boyutta bir işi günümüz teknolojisiyle nasa'nın dahi yapmaya gücü ve teknolojisi yok. o sebepten ilk insanlı mars yolculuğunu 2035 yılı için planlamışlar.
  • sayın başbakanımızın da başvurmasını ve türk milletinin milli duygu ve düşüncelerini marsda da en güzel şekilde katılımı ile gözler önüne sermesini istediğim ve beklediğim proje.
  • şu an başvuran 100 bin civarı kişi, arkadaşları ve aileleri dışında kimsenin pek de umrunda olmayan; ancak aslında insanlık tarihinde 21. yüzyılın elle tutulur en büyük keşiflerinden biri olacak olayın ön ayağıdır.

şu an aileme ve arkadaşlarıma karşı delicesine savunduğum fikirdir aynı zamanda. herkes "tek başlarına kalacaklar orada, bir daha geri dönme ihtimalleri olmayacak, bu ne kadar mantıklı olabilir sence." diye diretirken ben "yeterli cesaret bende de olsa ve kendimi bağlı/sorumlu hissettiğim bu kadar insan olmasa ben de durmazdım." diye cevap veriyorum.

gitme isteme sebebim ise tarihe geçecek olmak mı, yoksa uzaya gitmek temalı çocukluk hayalimin gerçekleşecek olması mı bilemiyorum. bu arkadaşlarınki ay'a seyahat gibi sırf keşif amaçlı da olmayacak. bu, insanoğlu'nun dünya dışına yerleşmek için ilk adımı olacak. dünya bu gurbetçilere mars'tan geri dönüş için gerekli olan teknolojik altyapıyı gönderecek, kuruluma başlayacaklar ve belki de uzun yıllar sonra bile olsa karşılıklı seferler başlayacak. "feribot"lara adları verilecek falan. umarım mars'a ilk ayak basacak insan da kadın olur bu arada, nesiller boyu yuri gagarin ve neil armstrong'un yanında onun da adını hatırlarız.

ha, dünya'yı yok ettik diye bu kadar tiksindiğim insanlığın başka gezegenleri işgal etmesine neden bu kadar hayranlıkla yaklaşıyorum ben de tam olarak bilemiyorum. ancak sanırım oldukça safça bu insanların ülkeler arası savaşları bile durdurabileceğine inanıyorum. nihayet insanlar tayvanlı, uruguaylı, mozambikli vesaire olmadıklarını, insan olduklarını anlayacaklar ve ortak bir amaç tutturacaklar* diye umuyorum. buradan da birbirimizle değil uzaylılarla savaşalım diye bir insanoğlu şovenizmi yaptığım da düşünülmesin tabi.

bir dileğim de mars'a ayak basacak ilk astronotun ilk sözü'nün reklam olmaması, uçuşun göz önünde hiç bir sponsorunun olmaması. yani mars'a insanlardan önce onları taşıyan coca-cola shuttle'ı insin veya ilk sözler "vay anasını, şuraya çok güzel bir mc donald's açılır, sponsorumuza teşekkürler." olsun istemiyorum.

bir de mars'a inişi canlı izlemek istiyorum. babam ve annemin 20 temmuz 1969'da yaşadıkları ayrıcalığı ben de mars için yaşamak istiyorum.

(bkz: kısfmet)
  • beni, klasik bir türk gibi komplo teorilerine gark eden proje.
    komplo teorisi 1- başvuran saflardan eşek yüküyle para kaldırmak, 10 sene içerisinde bunu bir şekilde unutturmak.
    komplo teorisi 2- gelecek başvuru bilgileri ile boşta gezen bu tipler başta olmak üzere geniş bir veri tabanı elde etmek, parayı da bir şekilde cukka etmek
    komplo teorisi 3- zengin bir iş adamının kendisi yada evlatları için gerekli olan kan, doku yahut organı tespit edebilmek için uydurulan geniş çaplı bir pr
    ......

şeyimi zorlasan daha bunun gibi bulurum galiba bissürüsünü....
  • ilk duyduğum andan itibaren, insanın özünde ne derece kötü olduğunun canlı kanıtı olabileceğini düşündüğüm proje.

tabi bunda sineklerin efendisi'nden de etkilenmiş olma ihtimalim yüksek.

şöyle bir düşünelim, 200.000 civarı kişi başvurmuş, 4 kişi seçecekler. bu 4 kişi mars'da koloni kuracak, çoğalacak, doğacak nesle eğitim verecek vs. genetik açıdan hiç hastalık riski taşımayan, genç, doğurgan, sperm ve yumurta kalitesi yüksek, iq ortalama üstü, başarılı olmasa bile nitelikli bir eğitimden geçmiş, sanata ilgisi-yeteneği-becerisi olan hatta sanat dallarında üretken olabilecek, doğuştan aile ve akrabalarını kaybetmiş -yalnız kaldığında depresyona girme etkisini sıfıra düşürmemiz gerek- kişilerin seçileceğini düşünüyorum. niteliksiz, psikolojik olarak hastalık sahibi insanlar otomatik elenecek.

ek; bir de başvurulara bak.. ne kadar ergen varsa, dünya bana dar gelir aney diyip eski sevgilisine, anasına babasına küsen hurra koşmuş. her neyse.

bu tarz, 20'li yaşlarda 4 kişi, aralarına bir olgun eklenebilir bilemiyorum planlarını, çeşitli kombinasyonlarla üreyecekler, çocuklar doğacak, sayı artacak, bir kişi aralarında sivrilecek, başka biri kendi kendine ego savaşına girecek, doğal lider alfa erkeği egale edilecek, insanlar zarar görecek, koloni dağılacak, hooop gitti milyarlar.

biz de dünyadan, insanın, zaten hep bildiğimiz, içimizde var olan eğilimini ve ne kadar kötü olabileceğini çekirdek çitleyip ah vah ederek bir dizi gibi izleyeceğiz. ki umuyorum böyle olmaz.
  • parayı denkleştirip az sonra kaydolacağım, 15 dolara katılınabilen yolculuk.

edit: gidiş dönüş işaretleyin daha hesaplı oluyor.
  • (bkz: banker bilo) almanya'ya götürme gibi olmasın da...
hesabın var mı? giriş yap