şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 9-6 calismayi gorev bilmis,minimum hizda calisirken biriken islerini bitirmeyi degil de saatin 6 olmasini bekleyen,ertesi gunun oncekinin ve oncekilerinin tekrarinin olacagini bildigi halde bundan rahatsiz olmayan ve
  zamanla onunde duran bilgisayarin uzantisindan baska hicbir boka yaramayan insan modeli zihniyeti.
 • daha cok her ay parasini ayin 15inde alacagini bildigi icin rahat yasayan insandir. ama tabii ki esnafta boyle bir durum yoktur, calistigi kadar kazanacaktir.
  yine de rizkin onda dokuzu ticarettedir.
 • tutunamayanlar 'da ayrıntılı olarak gözler önüne serilen içler acısı halet-i ruhiye.
 • kafasını, eni dokuz boyu altı cm biçiminde kestirmiş insanların zihniyeti.
 • memurlarda ve memur cocuklarında gorulebilecek dusunce yapısı.telefonun sarjı bitene kadar sarj etmemek,bozuk paraları biriktirip sonra bütünlemek gibi örnekler verilebilir bu zihniyetin yapısına.
 • memurlara atfedilen "işin geciktirilmesi ya da yapılmamasına" atıfta bulunan bir tanımlamadır.
  hakeza sadece devlet memurlarını ifade etmek için kullanılmayıp genellikle iş yerlerinde çalışmayan ya da salak sandırak işler yapan personel için de kullanılır. özel sektörde ya da benim gibilerinin özel mi devlet mi olduğunu anlayamadıkları iş yerlerinde de (eskiden devlete ait olup özerk bir kuruma satılan, personeli 657 kapsamından çıkartılıp ama gayriresmi torpillerle işe alım yapan şirket) bolca bulunur.
  şöyle bir örnek verelim:
  ölen bir sigortalının yakınlarına 7.500 ytl ödeme yapılacaktır. esas oğlanın ödeme yetkisi 5.000 ytl dir.
  gayet tabiki 3.750 liralık iki ayrı ödemeyi onaylayarak, hem yetkisi dışına çıkmamış olur hem de vatandaşın ödemesini hemen yapmış olur. sonuçta onun öküz olduğunu düşünüp yetkilerini sınırlamanın bir alemi yok. ver şirketin anahtarını o ödesin. çünkü o şöyle düşünüyor: "zaten ödenecek, uzatmanın ne alemi var?"
 • her sabah işyerine geldiğine bugün emekliliğime 1216 gün (v.b bir sayı) kaldı diyerek counter olma işlevini de yerine getirecek bilince sahip olmaktır. ben de onlarla saymaya başladım artık, emekli olsalar da bitse bu işkence...