• dünya lideri türkiye’nin diplomasız baş ekonomistinin ülke ekonomisini getirdiği hal: merkez bankası memurları kapalıçarşıda tekerlekli çelik sandıklarla döviz toplarken görüntülenmiş.

yakında tarım bakanlığı memurlarına da pazarda limon sattıracaklar.

edit: iletişim başkanlığı, yayımladığı dezenformasyon bülteni adlı, ismiyle müsemma belgede bu haberi yalanlamış. "türkiye cumhuriyet merkez bankası (tcmb), kapalıçarşı’da doğrudan herhangi bir döviz alım satım işleminde bulunmadığı gibi, haberlere konu olan görsellerde herhangi bir tcmb çalışanı bulunmamaktadır" demiş.
  • kapalıçarşı'nın döviz konusunda devletten daha güçlü olduğunu gösteren belge olmuş bu.
  • herkesin sorduğu 'neden para basıp borç ödemiyoruz ağğbii' feryatlarını duyan merkez bankası'nın harekete geçmesi hadisesi.

merkez bankası tarihinde ilk defa piyasadan bu şekilde para topluyor; ya da en azından kapalıçarşı'dan. ahaha olm çok komik lan bildiğin pazarcı teyzeler, çuvallı dövizci amcalar gibi tekerlekli kasalarla gidip döviz aşıyorlar tövbe tövbe bu ne lan ahahaha.

hayaldi gerçek oldu; sizleri böyle hatırlayacağız amk siyasal islamcıları.
  • illegal hayatlar.
    bankanın 50kr üstünde dolar alındığını duyup inanmamıştım. sebebi buymuş. liyakatsız ekonomist emir vermiş, mantık gerekmiyor o zaman.
  • ülkenin düştüğü durumu çok net gösteren durum.

yazık
  • asli görevi ekonomideki dengeleri korumak olan bir bankanın, piyasadan elle toplama usulüyle dolar toplayıp onu daha da kıt hale getirmek ile ne amaçladığını bilen varsa bana da açıklayabilir mi lütfen?

buradaki operasyon dolar toplamak adıyla piyasaya daha ucuz tl karşılığıyla dolar sunmak olmasın?
  • o da bişey mi bana gelip iki elliliğin var mı abi dediler.
  • merkez bankasının pezevenklerin eline düşmesi gibi bir şeydir. *
  • şu an sitelerde dolar 19.28 görünüyor. ama almak istediğinde banka sana 19.60 çekiyor. bari gidip kapalıçarşı esnafından alayım diyorsun, orada da 19.70 imiş. sanırım çok alınca esnaf usulü indirim yapıyorlardır mb'ye, yoksa bankadan almak daha uygun gibi. ya da ben bu işlerden hiç anlamıyorum diyeceğim ama görünüşe göre kapalıçarşı'ya düştüklerine göre mb'dekiler de pek anlamıyorlar.
hesabın var mı? giriş yap