• gündeme getirilmesi için geç bile kalınmış olaydır. kaç sene okuduğu önemli değildir(yüksek tahsil için geçerli), sonuç olarak eğitilmiş ve profesyonel olarak yetiştirilmiş bir bireydir. ülkenin kalifiye elemana ihtiyacı vardır, 3 aylık eğitimle dağlara gönderileceğine, yetiştirildikleri alanda daha büyük fayda sağlayabilirler. askerliği küçümsemek ya da amaç dağlara çıkanlara laf söylemek değildir . normal hayatta daha başarılı olabilecek insanların değerli vakitlerini boşa harcamalarıdır(profesyonel askerliği savunan biri olarak şimdi ki askerliği saçma bulmaktayım).ülkemizde genel olarak teknikerlerin değeri anlaşılamadığı ve amacının şaştığından dolayı küçümsenmektedirler. aslında bu ara elemanlar en önemli birimlerden biridir. herkesin mühendis olması gibi saçma bir olay yoktur. ama malesef ülkemizde herkes mühendis olmak istemektedir. bu sebepten dolayı mühendisler hem teknikerlerin işini üstlenmekte hem de gereksiz yere fazla mühendis popülasyonu oluşturmaktadır, kısıtlı iş imkanlarını zorlamaktadır. bu sayede sağda solda dolaşan simitçilik yapan mühendis efsanelerini doğurmaktadır. tekniker örneğini vermemin sebebi ise çevremde gözlemleyebildiğim birim olmasıdır.
  • askerliğini uzun dönem yapıp bitirmiş meslek yüksek okulu mezunlarının pekde umursamadığı, aklınız nerdeydi bu zamana kadar dedirten * değişiklik.dağdaki çobanla yüksek okul mezunu aynı sürede askerlik yapıyorsa ayıptır,yazıktır,günahtır.
  • "orduyu küçültüyoruz" demeden orduyu küçültme eylemi gibi geldi bana. zaten son yıllarda bunun birçok emaresine de rastlayageliyoruz.
  • http://www.myoteknikerler.com/ sitesinde, derneğin genel başkanının çabalarını hayretle ve takdirle izleten gelişmedir. alınteri bu olsa gerek. bravo. 1 nisan sabahı mutlu uyanmayı dilerim. konu 1.5 milyon kişiyi ilgilendirdiği için, gerekli tüm bilgileri http://www.myoteknikerler.com/ sitesinden edinebilirsiniz.
  • üniversiteyi askerliği kısaltma aparatı olarak gören/bilen 4 yıllık okuyanlara büyük haksızlık olacağı ap açık ortada olan durum. sanki adam 6 yıl tıp okudu da, iki yıllık okuyanı başına profesor yaptılar...
  • üniversiteye sadece askerlik konusunda avantaj sağlamak için gidenlerin şiddetle karşı çıktığı konu.

eskişehir'de anadolu üniversitesi sivil havacılık yüksekokulunun uçak elektrik-elektroniği bölümü (bkz: #8215669) 5 yıl (yanılmıyorsam) ve mezunları tekniker (2 yıllık sıfatını alıyorlar). bu durumda askerlik süresini eğitim süresine oranlayanlar bu durumu da göz önünde bulundursun.

yatay*, dikey geçişler yerine bir de çaprazını koysunlar bu kısa dönem durumu olursa. hiç değilse 2 yıllığa* girebilenlerle yer değiştirirler, (boşuna oraları işgal etmezler); onların askerliği kısalır, bizler de doyamadığımız üniversitenin tadını çıkarırız.
  • kesinlikle olması gerekendir.

meslek yüksek okullarının itibarının artırılması için atılan her adım değerlidir.
  • bugün kadıköy'de nabız yoklaması şeklinde bir mitingle oldukça konuşulacak mevzudur.
  • meslek yüksek okullarına ilgiyi artııracağı kesindir. böylece üniversite kapısında bekleyenlerin sayısı da bi nebze olsun azalacaktır. büyük bir heyecanla, geçmesini beklediğimiz yasa teklifidir.
  • ileride bu konunun gündemi meşgul edeceği oldukça açık.ancak özellikle bu dönemdeki gündemin oldukça yoğun olmasının yanı sıra kanun tasarısının henüz bugün itibariyle tbmm'ye sunulmasından dolayı bir açık oturum programının ana konusunu oluşturacak nitelikte değildir.anladığım kadarıyla yök'ün düşüncesi 4 yıllık lisans programının yükünü biraz olsun azaltmak.zaten yök başkanı'nın daha önceden belirttiği üzere herkesin üniversite okumasına gerek yoktur.elbette ki bu benim önermem değil.yine de bir bakıma ortalıkta dönen durumun bir analizidir.ancak yök başkanı'nın bu önermesi üniversitelerin özelleştirilmesi ilkesiyle bir bağdaşma niteliği taşıdığından dolayı acımasızca eleştirebilme konusunda bir beis göremediğimi vakur bir edayla beyan ederim.

gündemi işgal eden konuya gelecek olursak yök'ün düşüncesinin tutarlı olduğu gözden kaçmamıştır.nitekim genelkurmay başkanlığı'nın bu konuda ne düşündüğünü tahmin edebiliriz.şahsen ben buna yanaşacaklarını düşünmüyorum.muhtemelen 4 yıllık bir üniversite programından mezun olup askerliğini kısa dönem olarak yapan bir bireye haksızlık olacağını düşüneceklerdir.
hesabın var mı? giriş yap