şükela:  tümü | bugün
  • dersim'li iki kardeş...türkçe, kürtçe ve zazaca şarkıları olan, aynı zamanda "yaşlılar dersim türküleri söylüyor" ile derleme yapabildiklerini de ispatlayan müzisyenler...

albümleri:
    deniz koydum adını
    renklerde yaşamak
    yaşlılar dersim türküleri söylüyor
    ferfecir
    sürela
  • grup yorum'un kurucularindan olan, kürtçe, zazaca ve türkçe türkülerin, deyişlerin de yeraldığı, aralarında, munzur, cemo, berivan ve ferfecir gibi klasiklerin de bulundugu eserlerde emekleri gecmis,hasan hüseyin'den, ahmet telli'den derleme ve uyarlama yapmis, dersimli iki kardes. dersim'i, dersim yöresi öykülerinden, ağıtlarından derlenen "yaşlılar dersim'i anlatıyor" eseriyle, geçmişten günümüze taşıyan, halkbilimci biraderler. (bkz: ape musa)
  • altinci albumun ismi misafir anlamina gelen "meyman"dir.
  • dersim pülümürlü olan bu iki kardeşten kemal'in ödtü'de okurken katıldığı bir yürüyüş nedeniyle aldığı ceza, ülkeyi terketmesine neden olmuştur. ancak nasıl oldu bilmiyorum ama daha sonra bununla ilgili bir yasal zorunluluk kalmamış, sadece askerlikle ilgili nedenlerden dolayı kemal türkiye'ye dönmeyi tercih etmemiştir. kemal, bu süreçte müzik çalışmalarını metin ve diğer önemli müzisyenlerle almanya'dan yürütmeye devam etmiştir. 22 yıllık bu ayrılıktan sonra kemal kahraman 2014 yazında dersime gelebilmiştir. kemal, almanya'dayken metin kahraman, serdar keskin, ahmet kirgil, umut kahraman, doretha annelis isimli müzisyenler başta olmak üzere birçok müzisyenle çalışmış ve birlikte konserler vermiştir.

her iki kardeşin de ses olarak birbirini tamamlayan bazen de birbiriyle çok benzeşen yanları vardır. dolayısıyla ayırt etmek kimi zaman zorlaşmaktadır. nitekim bu iki kardeşin kendine has dinleyici kitlesinin oluşmaya başladığı 1990'lı yılların ortalarında bu güzel eserleri seslendirenleri tek kişi olarak düşünenler olduğu gibi, türkiye'de olan metin'e "metin sensin, kemal almanya'da, eee kahraman nerde?" gibi sorular yöneltildiği bizzat metin tarafından bir programda anlatılmıştır.

zaza müziği, aleviliğin zazaca ve türkçe özgün kaynakları başta olmak üzere metin ve kemal kardeşlerin çok kulvarlı alanda yaptıkları çalışmalarla kültürel alana katkıları muazzamdır. yaşlılar üzerinde sözlü tarihi canlı tutma, kutsal olanları yeniden yorumlayıp koruma gibi elini taşın altına koyan çalışmaları yürütmektedirler. öze dair yaptıkları araştırmaları oldukça kıymetli buluyor ve daha üretken uzun bir ömür diliyorum.
  • cok severek dinlerdim ......... kardeslerden metin in "sanatci kaprisleri"ne kendi gozlerimle sahit olana kadar.
  • 14 ekimde ankara'da fikrim bar da cikacak olan kardesler
  • guzel muzik yapmaya baslayanin gruptan ayrilmasi olarak bir grup yorum klasigidirler.
    butun albumlerinin yeri baskadir da ferfecir ayrı bir huzun klasigidir.
  • kemal müziği yapar metinde icra eder. kemal'in türkiyeye girmesi hala yasak olduğu için almanyada yaşamaktadır. konserler de ikisinin de adı yazılır ama sadece metin kahraman ve orkestrası vardır.