• doğum kontrolu amacıyla geliştirilmiş bir araç. rahim içine yerleştirilerek kullanılıyor olmakla beraber klasik rahim içi araç* ile farkını belirtebilmek amacıyla rahim içi sistem olarak adlandırılmaktadır. farkı, doğum kontrol haplarında bulunan bir tür hormonu* doğrudan rahim içine düzenli olarak 5 sene boyunca salgılıyor olmasındadır. böylece ağızdan alınmasına göre çok daha düşük miktarlarda hormon kana karışmakta ama aynı etkiyi göstermektedir..
  • menopoz ile ilgili olarak ortaya çıkan klinik çalışmalardan sonra önemi daha da artan gövdesinde hormon olan rahim içi araç.
  • içinde bulunan hormon* kullanıma başladıktan yaklaşık dört ay kadar sonra regl kanamasını azaltmakta, bir kaç ay sonrasında ise kanamayı tamamen kesmektedir. 5 yıllık bir doğum kontrol yöntemi olduğu için acayip uçuk bir fiyata satılması anlayışla karşılanabilse de yerleştirmek için de doktora nerdeyse bi o kadar daha vizite ücreti verilmesi biraz sinir bozucu olmaktadır. ancak 5 yıl boyunca her ay hamilelik paranoyası yaşanmasını ve örneğin yazın tam tatile gidecekken regl olunmasını engellediği için süper bir icattır. herkese de tavsiye ederim ayrıyetten.
  • tamoksifen kullanan kadınlarda endometriyumun kalınlaşmasını önlemek için rahim içine uygulanan cisim.
  • hormon içeren bir rahim içi araç. dismenore (ağrılı adet görme) ve menoraji (fazla miktarda adet görme) endikasyonları ile rapor düzenlenir. kullanmaya başladıktan bir süre sonra adet kanamalarını kestiği için türk kadınları tarafından bir dezavantaj oluşturur. malum bizim kadınlarımız adet görmeyi kadınlığın bir parçası olarak gördükleri için her ay mutlaka kanamalılar.
  • bakırlı ria'ya kıyasla kullanırken dış gebelik oluşma olasılığı daha azdır.
  • içerdiği hormon nedeniyle meme kanseri olan hastalarda kullanılmaz. eğer kullanan hastada meme kanseri teşhis edilmişse çıkarılmalı. meme kanseri cerrahisi geçirmiş ve tedavi gören hastalarda 5 yıl süreyle kullanılmaz. tamoksifen kullanan hastalarda tamoksifenin endometrium üzerine olumsuz* etkilerini engellemek için de kullanılmaz.
  • genel olarak piyasadaki en kaliteli doğum kontrol yöntemi. yan etki profili kullanım kolaylığı ve kanama miktarı açısından.
  • en bi guzel ria. onumuzdeki ay 2.sini kullandigim bakirli spiralden kurtulup kendisine kavusmayi dusunuyorum.

en iyi dogum kontolu yonteminin ria'lar oldugunu dusunurdum hep. ama bakirli spiralin maalesef regli ayda 10-12 gune cikartmak gibi bir okuzlugu var.
    dogum yapmadan once gene 6-7 gunle yirtardim. ama dogum yaptiktan sonra taktirdigim bakirli spiral 12-13 gunlere varan abuk regl surecleri yasatinca el mecbur mirenaya yoneldim.

hatta kafama zichayim, niye bastan bunu taktirmadim ki!

bundan boyle gelsin reglsiz aylar, gitsin non-stop seksler. oh be
  • esasında bir kadın ismidir.
hesabın var mı? giriş yap