• pek guzel bir uzumdur, gerci her uzum neredeyse cok guzledir ama bunun tadi insana baharin geldigini ve yakinda beaujolais (insallah dogru yazdim) saraplarinin gelecegini mujdeler. rahiyasi uzun zaman hissedilir kokuda, tatta...
  • küçük taneli ve aromatik bu beyaz üzüm izmir yakınlarında yetiştirilir. avrupa' da çok yaygın olsa da, kökeni bu bölgedir. ege denizi kenarındaki killi ve kumlu topraklarda, akdeniz iklimi altında goble şeklinde dikilmiştir. kalın kabuklu ve sulu olan bu çeşit çok fazla ürün vermez.sadece bornova misketi üzümünden üretilen kavaklıdere “muscat”, üzümün aromatik özelliğini, karakterini ve zarafetini ortaya çıkarmaktadır
  • her bir tanesi yesil erik buyuklugune ulasmis, organik olarak yetistirilmis ve bir salkimi yaklasik 0.5-1 kg arasi agirliga ulasmis olanlarinin fiyati 30000 yene kadar cikmaktadir precce ve seijo ishii'lerde.
  • evde şarap yaparken; %40 cabernet, %40 merlot yanında %20'de bundan katarsanız, müthiş bir aroma yakalamanız işten bile değil.

bu her sene yakalanabilecek bir lezzet olmuyor tabii. bu sene şarap beklerken şurup çıktı. bulursanız kaçırmayın derim.
  • şarapta görece nadir olarak görülebilen bir üzüm türü, urla şarapçılık olanınki harikuladir mesela ama markette falan bulunamıyor. leona'nın misket üzümü çıkmış henüz denemedim ama bu tür girişimler güzel. doluca'nın meşhur safir'i de miskettir mesela.
  • bir pazarda tezgahların birinde hamburg misketi satan bir adam görmüştüm, üzüm yemeyi seven biri olarak tabi ki hemen almıştım. yediğim en güzel üzümdü, daha üstüne yemedim. o üzümü yiyince hatırladım eskiden ne güzel üzümler yiyebildiğimi, şimdi markette basket topu kadar red globe ve çekirdeksiz gdolu yeşil üzümler hariç bulunmuyor neredeyse, ikisi de birbirinden tatsız.
  • misket, aslinda ingilizce'deki muscat.
    acaba cocuklarin oynadigi misketin de adi buradan mi geliyor...
  • geçenlerde bir beyaz şarap açıldı ve misket üzümü kapadokya şarabıydı. o kadar beğendim ki arkadaşıma sorduğumda denk gelip aldığını söyledi ve ben bulamadım o şarabı tekrar ya da kafan çok güzeldi bana çok güzel geldi şarap.
  • iri taneli, aşırı şekerli şaraplık bir üzüm türü.
    hastanede çekik gözlü bir amca koca bir torba dolusu vermişti bana.
  • çok leziz bir üzümdür.
hesabın var mı? giriş yap