• 2004 yapımı ,yönetmenliğini mick davis'in yaptığı ,başından sonuna kadar andy garcia'yı hayranlık içinde izlediğim,hatta uzun bir süre dilimden düşürmediğim film...
  • andy garcia'nın basrolunde oynadıgı bir film. ayrıca filmin afisini gormek bile izlenmesi icin yeterli bir sebeptir.
  • --- spoiler ---

"when i know your soul, i will paint your eyes"

"the future of art is in women's face"

"tell me pablo, how do you make love to a cube?"

"i love you pablo, is myself i hate"

"if i am lucky one day, i will paint your eyes" (hepsi filmden alintidir modigliani'nin gercek sozleri degildir)

--- spoiler ---
  • tam bir casting faciası olan picasso dışında çok başarılı bir film.

--- spoiler ---
    ressamların yarışmaya hazırlanırken müzik eşliğinde resim yaparkenki görüntüleri üzerine resimle hiç ilgisi olmayan bir insanın bile palet - fırça - tuval üçlüsünü alıp resim yapma isteği duyacağını düşündüğüm film.
    --- spoiler ---
  • filmi gerçekten harika. herkes izlemeli...çok duygusal ve fırtınalı bir aşk filmi olmasının yanısıra, diego rivera, frida kahlo, picasso, salvador dali, renoir gibi 1900lerin başında yaşamış pek çok ressamı da filmde görmek mümkün.

--- spoiler ---

picasso, modigliani'yi alır arabasıyla şehir dışında bir yere götürür.yol bitince bir eve girerler,ev dediğim cennetten bir köşe adeta bir saray...neyse,misafir kabul salonuna doğru giderlerken tekerlekli sandalyede oturan çok yaşlı bir adam görünür.picasso modigliani'ye fısıldar: tanrıyla tanış!
    evine gittikleri ihtiyar, üstat renoir'dan başkası değildir.

--- spoiler ---
  • güzel film ama şuna anlam veremedim. şimdi benim resimle alakam yok bir çok insan gibi. bakar yorum yaparım anca ama picasso yu tanımayan yoktur neredeyse yeryüzünde. modigliani'yi ise daha önce duymamıştım. film öyle bir işlenmiş ki picasso, modigliani nin arka planında kalmış, sanki modigliani her zaman daha başarılı bir ressammış gibi bir hava verilmiş. soruyorum o zaman madem o kadar başarılıydı da günümüz aydınları neden picasso için göt vermekte? neden resim deyince herkeste bir picasso ışığı yanmakta? neden benim gibi milyonlarca insan modigliani den anca bu film ile haberi olmakta? ben yinede picasso yu tek geciyorum arkadaş.
  • filmin en can alıcı bolumlerinden biri oldugunu dusundugum, picasso ve modigliani'nin renoir'ı ziyaret ettikleri sahneden pek bahsedilmemiş nedense. halbuki modi'nin kisiliği hakkında pek cok ipucu alabilir dikkatli izleyici.

modigliani: what did it cost you, all this? (renoir'in orman icindeki muhtesem evini kastediyor)
    renior: two paintings, small ones!
    pek bi eglendirdi beni.
  • muhteşem muh-tee-şeem! bir film.

diyalogsuz geçen sahnelerinde sessiz filmlerde anlatılandan daha çok anlatan, müthiş oyunculukların, göz kamaştırıcı sanatsal çekimlerin insanın başını döndürdüğü film.

kendisine nasıl aşık olduğumu tarif etmeyi beceremediğim için kendimi paralamama da sebep olan filmdir.. hay ama yaa..
  • -söyle modigliani kör bir adam nasıl resim yapabilir? bilmiyorsun…
    -kimsenin görmedigini resmeder.

modigliani öldüdügünde picasso ile geçen diyalog:
    -ne hissettiginizi hayal edemiyorum.
    -ne hissettigimi sana söyleyeyim mi pablo? hiçbir şey hissetmiyorum. karnımda bir çocuk var. bir başka kalp atışı, bir başka arzulayan ruh… ve ben bomboşum. bir bardak gibi. eve gideceksin. dopdolu ve zengin bir yaşam süreceksin. fakat tanrıya yemin ediyorum. vakti geldiginde, ölüm döşegindeyken modigliani ismi agzından düşmeyecek. bu geceden sonra resim yapamayacaksın. bu, ona ait.
  • kendimi bulduğum lanet filmdir.evet dışarıdan bakılınca korkunç bir aşk gibi görünüyor di mi?bir de kadının yüreğine bakmanız lazım.o o kadar güzel,değerli görüyor ki o...
hesabın var mı? giriş yap