• 4 parçadan oluşur.
    en altta bir su hanzesi, onun üstüne oturup hazneyi kapatan hunimsi ve fakat içi düz (yani şöyle, huni düşün, sonra huninin tepesine de delikli ve taban çapı yüksekliğinden büyük bir silindir oturt) bir parça, bu parçanın tepesine oturan ince bir süzgeç, ve hepsinin tepesini kapatan çaydanlık formatında, lastik contalı bir tepe şeyi. bu tepe şeyinin altında da ters bir huni vardır. (böyle anlatınca da sanayi tipi bişey gibi olmuş, değil aslında yüksekliği 35, çapı 10 cm filan)
    su ısındıkça haznede oluşan basıncın etkisiyle aşağıdaki huniden yükselir, silindir ile süzgeç arasına konmuş kahve ile bütünleşir. süzgeçten süzülmek suretiyle, üstteki huniden yükselir ve tepedeki çaydanlığımsı bölmenin içinde birikir.
    "pukurpukurpukur" seslerinin gelmeye başlamasıyla olduğunu anlarsınız (zira altta su bitmiş, hava kabarcıklarından ses geliyor demektir)
    her eve lazımdır ve fakat malzemesi her neyse 'onunla yıkama leke olur, bununla silme cart olur' gibi bir hali vardır, uğraştırır adamı.
    bir de tepesini sıkı kapatamamışsanız her yanı kahve kaplar, üstüne altını kapatmaya giderken kafayı gözü yakarsınız. aman diyeyim.
  • ne kadar sık kullanılırsa o kadar lezzetli kahveler yapan alet. aldıysanız her gün kullanın bunu. farkı göreceksiniz. ayrıca üstteki entryi yazan arkadaşa teşekkürler. nur topu gibi bir kuruntum daha oldu!
  • merak ettiğim tek konu; olm bu alüminyumdan zehirlenmeyelim bak ?

edit: porland dan 60 tlye paslanmaz çelik olandan aldım henüz bir numarasını göremedim çünkü henüz beceremiyorum

edit2: sonra becermeye başladım tadı harika, bu ara porland artık 160 tlye satıyor.
  • her eve lazım olan alet.
    çünkü her moka el attık, bir tek bu kalmıştı.
  • yıkarkan kesinlikle deterjan kullanılmaması gereken kullanıldığı takdirde içinde lekeler oluşan aygıt
  • bialetti tarafından üretilen kaliffa ve brikka modelleri özellikle normal espresso kahvesinden biraz daha kalın ayarda çekilmiş kahveyle uğraş ve deneyim sonucu her türlü elektrikli espresso cihazını geride bırakabilecek kahve makinası. bakımında deterjan kullanmak her ne kadar mümkün olsa da hemen arkasından yarım saatinizi makinayı durulamak ve akabinde tüm iç yüzeyini kurulamanızı gerektirir. eğer kahveleriniz her seferinde acı oluyorsa her kullanımdan sonra, arka arkaya iki kahve dahi yapacak olsanız içini sıcak suyla ve emici bir madde (yumuşak sünger, bez vs) ovmanız gerekir, bu biriken kahve yağlarının çıkmasını sağlar. eğer tadı bunu yapmanıza rağmen acı ise yüksek ihtimalle kullandığınız, veya daha beteri, yıkamakta kullandığınız su çok kireçli demektir, yıkadıktan sonra kurumaya bırakmak yerine bir havluyla huni harici tüm iç yüzeyi kurulamak vasıtasıyla bunun da üstesinden gelirsiniz. belli bir su sertliğinde yaşıyorsanız ne yaparsanız yapın yaklaşık senede bir sirke özü ile bir posta kahve yapıp kireci çözmenizi gerektirir. bunu yaparsanız mutlaka mutfağınızın çok iyi havalanmasını sağlayın ve odada bulunmayın, ayrıca bundan sonra yapacağınız ilk üç beş kahve içilmez olacaktır, ondan sonrasında sirke kalıntısı gidince çok iyi sonuçlar elde edilir. (test edilmiş onaylanmıştır)
  • ocak üstü espresso makinesi olarak da anılmasının sebebi espresso için çekilmiş kahve ile kullanılabilinir olması ve size hızlı* bir kahve keyfi sunması olan, caffettieraolarak da anılan kahve makinesi.

bana kalırsa moka makinesi için espresso için çekilmiş kahveden birazcık daha kalın bir kahve kullanmak daha iyi oluyor.
  • taze cekilmis kahve, su ve biraz da sut ile keyif ureteci.

lezzet-ul fantastico.

macchina muazzamo.
  • edit: bu entry moderasyon tarafindan ocak üstü espresso makinesi başlığından buraya taşınmış. çok iyi de olmuş, çok güzel iyi olmuş, tamam.. daaa aşağıdaki entry ocak üstü espresso makinesi'ne tanım olarak girildiğinden dakika bir gol bir "yanlış yazılmışı" şeklinde giriş olmuş oluyor, lakin başlığa bakıyoruz, moka makinesi. o nedenle tekrar hatırlatalım, aşağıda bahsi geçen entry ocak üstü espresso makinesi için yazılmıştır. "moka makinesi" yazımı ya da kullanımı yanlış değildir, yanlış kullanım = ocak üstü espresso makinesi. moderasyon mesajları taşıdığında bir haber verse ne güzel olur. sonuçta bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir denilse de, şahsen olabildiince doğru bilgi vermeye çalışıyor, geyik olsun diye değil vatandaş fayda görsün diye yazıyorum. moderasyon da böyle taşıma birleştirme faaliyetlerinin ardından bir haber verirse ben de ilgili entrymin gerekiyorsa götünü başını toplamayı bilirim zaten. bunu editlemesek okuyan kaç kişi "aa moka makinesi yanlış yazımmış" diye düşünecek. kaç kişinin hayatının değişeceğini, oluşacak kaos ortamını düşünebiliyor musun? neyse.. şimdi buyrun geçin asıl entry'ye.

ocak üstü moka aleti yada ocak üstü moka makinesi'nin yanlış yazılmışı. zira ocak üstünde espresso yapabilen bir alet yoktur. tabi ocak üstünde kullanılan atomic espresso ve otto espresso makinelerini saymazsak. zaten otto da atomic'in neredeyse bire bir kopyasıdır, her ikisi de espresso için gerekli olan minimum 9 bar basinci saglar mı orasi da tartışılır, incelemelerim saglamadıkları yönünde (bkz: bar/@kahvedelisi)

ocak üstünde kullanılan makineler* espresso yap(a)mazlar bunların yaptıkları kahvenin adı mokadir. bahsi geçen moka'nin da moca ile yani yemen kahvesi ile alakasi yoktur. **

bir kere daha dinlemek için (bkz: moka makinesi/@kahvedelisi)
    operatore baglanip ocak üstü moka makineleri hakkında detaylı bilgi almak için (bkz: moka express/@kahvedelisi)
    atomic ne? otto kim? neler çeviriyor bunlar? iş üstünde görmek istiyorum diyorsan http://www.ottoespresso.com/otto-in-action.html
  • mudo'da eminönü'nden daha ucuz olmasına şaşırdığım makine.
hesabın var mı? giriş yap