şükela:  tümü | bugün
  • ismi fransizca "tek kabuk" kelimelerinden gelen yapim teknigiymis. formula 1 araclarinda bu teknikle uretilmis, kokpiti de kapsayan tek parcadan olusan kisma denebiliyor. benim ogrenmemi saglayan, robert kubica'nin 2007 kanada gp'deki kazasinda bu bolumun saglam kaldigindan soz edilmesiydi. turkceye monokok diye gecmis gibi gozukuyor.
  • günümüz otomobillerinin beynelmilel üretim tekniği. eskiden otomobiller şasi ve karoseri olmak üzere altlı-üstlü, basitçe birbirine bağlanan iki parça halinde üretilirdi. bu üretim tarzı otomasyona ve hassas kalite kontrole izin vermez, aracı ağırlaştırır, rijitliği ve çarpışma güvenliğini azaltırdı. kamyon, çekici vb. çok amaçlı ve ağırlıktan çok basit yapı ve sağlamlığın ön planda olduğu araçlar bugün hala o şekilde üretilmektedir.

    günümüz araçları ise ağırlık optimizasyonu, maliyet ve sağlamlık üçlüsünün çok ince hesaplarla dengelendiği, bilgisayar tasarımlı monokok gövdelere sahiptir. bir fikir vermek gerekirse ön cam dahi modern otomobillerde sağlamlık ve rijitliğe önemli katkı sağlamaktadır.