şükela:  tümü | bugün
 • khazad-dum a sonradanverilmiş isim.. karanlık boşluk, uçurum anlamına gelir.
 • yunan mitolojisinde bir yılan sayesinde ölüyü dirilten balis diye bir otu bulan lidyalı kadının adı.efsaneye göre morianın kocasını bir yılan sokmuş ve öldürmüş.moria da bir devden yardım istemiş ve dev yılanın başını ezmiş..yılanın eşi hemen ormana doğru girmiş ve ağzında bir otla geri dönmüş, yılan kocasını iyileştirmiş. bunu gören moira da o ottan alarak kocasına yedirmiş, o da kocasını hayata döndürmüş.eee sonuç, yılan yine mi soksun?.soksa ne olur,otumuz var.mitoloji gelmiş mertlik bozulmuş..
 • kel-morian combine'in ana gezegeni, koprulu sectorun ilk yerleşilen üç gezegeninden biridir, müthiş mineral rezervleri sayesinde bir zamanlar tarsonis hükümetine karşı koyacak kadar güçlenmiş, bunun sonucunda guild wars'a sebep olmuştur. bu savaşların sonunda umoja ve moria kaybetmiş, tamamen confederacy hükmü altına girmeseler de yarı bağlı hükümetlere dönümüşlerdir. moria daha sonra sectordeki terran varlığının en büyük mineral kaynaklarından biri ve combine sectordeki en büyük ekonomik güçhaline gelmiştir. bu da kerrigan'ın broodlarının preator fenix komutasında combine'e saldırısına kadar sürmüş, bu saldırı sonucunda zerg gezegende sağlam bir yer edinmiştir. brood warstan sonra, combine zerg ile kandi gezegeni için savaşmaya devam etmiştir. (bkz: starcraft)
 • gandalfin balrogla kapisirken balrog'u asagi attigi tabii balrog duserken gandalf'i da kendisiyle birlikte asagi cektigi ucurum
 • "delilik" anlamina gelen kelime
  yüzüklerin efendisinde geçen mithril damarlarinin bulundugu dagin adi da moria dir.
 • dain üçüncü çağın sonlarına doğru kalabalık bir cüce topluluğu ile burayı yeniden ele geçirmeye çalışmış,başlangıçta başarılı gözüken girişim hüsranla sonuçlanmıştır.

  dördüncü çağda nedense kimse buraya yerleşmemiştir.
 • grekçe "delilik" anlamına gelen kelime.
 • khazad dum'a cüceler tarafından terk edildikten sonra verilen isimdir. "black chasm" (kara yarık) anlamına gelir. dwarf ırkının atası durin the deathless tarafından kadim çağlarda kuruldu; güneşin üçüncü çağı'nda cüce kralı 4. durin ve halkı, mithril madenini çıkarma amacıyla gaza gelerek khazad dum'u derinliklerine kadar kazdı ve orada tutsak olan bir balrogun serbest kalmasına sebep oldu. bunun sonucunda kral durin öldü ve cüceler khazad dum'u terketti, serbest kalan balrog buraya hakim oldu (bkz: durin's bane). bundan sonra, khazad dum, moria olarak adlandırılmaya başlandı.
 • "cüce konağı" anlamını taşıyan khazad-dûm, cüce krallıkları arasında en ünlüsü ve cücelerin yedi atalarından en büyüğü olan ölümsüz durin'in efsanevi konağıdır. azanulbizar vadisi üzerinde ve dumanlı dağlar'ın doğu yamacında doğal mağaralar bulan durin, khazad-dûm'u kazarak inşa etmeye başladı.

  birinci çağ
  birinci çağ boyunca khazad-dûm cüceleri zenginlik içinde yaşadılar ve dumanlı dağlar'ın batı yamaçlarında bir mağara sistemi kazdılar. birinci çağ'ın sonunu getiren öfke savaşı'nda harap olan iki cüce şehri nogrod ve belegost'tan kaçan cüceler khazad-dûm'a iltica etti; böylece önce khazad-dûm'un nüfusu arttı, madenlerinde nadir bulunan ve sihirli nitelikler taşıyan bir metal olan mithril keşfedildikten sonra da refahı yükseldi.

  ikinci çağ
  ikinci çağı’nda, elfler ve sauron arasında güç yüzükleri yüzünden çıkan savaş sırasında durin’in soyunun ikamet etmekte olduğu khazad-dûm’un kapısı cüceler tarafından dış dünyaya kapatıldı ve cüceler dış dünya ile ilişkilerini kestiler. kendilerine sauron'a karşı yardıma gelmeyen cücelere kızan elfler khazad-dûm’a moria (karanlık yarık) adını verdiler.

  üçüncü çağ
  moria’da kendilerini dış dünyaya kapamış bulunan cüceler üçüncü çağ'ın ortalarına kadar huzur içinde yaşadılar. ü.ç. 1980'de mithril çıkarmak için kızılboynuz(caradhras) dağının çok altına indiklerinde, birinci çağ'dan kalma, moria'ya hapsolmuş bir balrogla karşılaştılar. iki cüce kralını öldüren balrog, moria’yı ele geçirdi ve tüm cüceleri buradan sürdü. bu tarihten sonra moria, orta dünya’nın karanlık yerlerinde saklanan orkların ve mağara trollerinin yurdu haline geldi.
  ü.ç. 2989 yılında balin önderliğindeki cüceler moria’yı tekrar ele geçirmeye çalıştı, fakat balrog ve güçleri tarafından öldürüldüler. moria ü.ç. 3019 yılına kadar balrog'un hükümdarlığında kaldı. bu yıl moria’dan geçmek zorunda kalan yüzük kardeşliğine saldırınca, kardeşliğin önderi olan gandalf ile karşılaştı. khazad-dûm köprüsünde karşılaşan iki büyük güç, köprüden aşağıya düştüler ve dövüşe devam ettiler.

  dördüncü çağ
  moria, dördüncü çağ'da tekrar cücelerin yurdu haline geldiyse de bir daha hiçbir zaman eski parlak günlerine dönemedi.

  (bkz: batı kapısı)

  (bkz: doğu kapısı)

  (bkz: mazarbul odası)

  (bkz: khazad-dûm köprüsü)

  (bkz: sonsuz merdiven)

  kaynak