şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beppe grillo'nun partisi. siyasi kutupları altüst olmuş italya'da, krizin itkisiyle 24-25 şubat 2013 italya genel seçimlerinde "yıldızı" olan bulanık, karman çorman parti. %25.5'lik oy alarak senatoya 58 temsilci soktular..

  http://www.movimentocinquestelle.it/
 • italyan parlamentosunda, gezi parkı olaylarını gündeme getirmiş olan ve eylemcilierin yanında bir tavır sergileyen italyan siyasi partisi

  ilgili video

  türkçe tercümesi:

  meclis başkanı: sayın milletvekili battista , lütfen sadece 2 dakika.

  battista:teşekkürler başkanım, meslektaşlarım

  5 yıldız hareketi adına, günlerdir ülke genelinde düşünce özgürlüğü için meydanları dolduran türk halkı ile dayanışma içinde olduğumuzu ve onları yürekten desteklediğimizi belirtiyorum.

  türk halkı, katılım, karar verme hakkı ve seslerinin duyulmasını talep ediyor. ancak türkiye'deki yönetici zümre, topkı italya'da olduğu gibi kukalarını tıkıyor ve - amnesty international'in da hatırlattığı gibi - devlet sadece orantısız şiddetle cevap veriyor.

  mail yolsuzluklar sebebiyle 4 yıl hapis cezasına çarptırılan senatör berlusconi, ki siz de pd ile hükümet ortağıydınız

  meclis başkanı:konuya bağlı kalalım lütfen

  battista: tamam, sadece bir hatırlatmak istedim.

  başbakan erdogan kendisinin çok yakın arkadaşıdır ve tam olarak pek çok yerel politikacının yapmak istediği gibi basının ağzını tıkamak istemektedir.

  burada, erri de luca'nın istanbul mücadelesi hakkındaki görüşlerini de hatırlatmak bitirmek isteriz.

  istanbul mücadelesi,
  yollarda gezinmeyi sevenler için,
  emekliler için, köpekler için,
  ağaçların kökleri, özü, dallarındaki kuş yavaları için,
  piknik sepetlerimiz ve çocuklarımiz ile yazın gölgelerinde uzanabilmek için,

  istanbul mücadelesi, nefesimizi uzatmak ve yüzümüzdeki gülümse için.

  türk halkına diyoruz ki, pes etmeyin!
 • italya'da beppe grillo tarafından 4 ekim 2009'da başlatılmış politik hareket, yasal olarak bir parti.

  doğayı koruyor, yolsuzluğa karşı çıkıyor, katılımcı demokrasiyi öne çıkarıyorlar. çevreciliği, e-demokrasiyi, internete ücretsiz ve sınırsız erişimi ve degrowth kavramlarını önemsiyorlar. bu sonuncusu, yani ekonomik büyüme karşıtlığı ilginç.

  (bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/five_star_movement)

  5 yıldız derken, onun da anlamları var, şöyle ki:

  - kamuya ait su
  - sürdürülebilir taşıma/ulaşım
  - kalkınma
  - internet bağlantısı/erişimi
  - çevrecilik
 • yaklaşık 1 ay kadar önce can dündar'ın şu yazısında haberdar oldum böyle bir oluşumdan: http://wap.milliyet.com.tr/…article.aspx?id=1705710 .başka bir medyada görmediğim için(!) ciddi mi bu ya? diyip unutmuştum. gezi parkı olaylarında tekrar aklıma geldi bu yazı ve bugün facebookta tekrar karşılaşıp okuma fırsatı buldum. şurada daha detaylı anlatılmış yaptıkları: http://bianet.org/…dizli-hareket-umutsuzlarin-umudu

  okumam kasma diyenler için grup iktidarın da muhalefetin de bir naneye derman olmayacağını düşünüyor ve internet üzerinden kuruluyor. yaptıkları her şeyin şeffaf olmasına ve sık aralıklarla güven tazelemeye önem veriyorlar. internet üzerinden büyüyen grup en son seçimlere girip %25 oy alıyor ve 1. oluyor.

  bizim tam olarak ihtiyaç duyduğumuz bu değil mi? hatta an bu andır. redhack aklıma ilk gelen isim, buradan selam ederim :)
 • çapulcular olarak peşinden gitmemiz gerek oluşumdur.
 • sosyal medyanın etkisinin artmasıyla ve bilinen medyanın inandırıcılığının tartışılmasıyla italya'daki kirlenmiş politikaya verilmiş ayardır.

  reel politikde ki duruşu takip edilmeli!

  italya gibi siyaseti çalkantılarla ve kirli işlerle dolu ülkelerde mutlaka etkileri olacaktır, etkisi olmasa dahi doğal sonuçtur ortaya çıkacaktır.

  (bkz: türkiye)
  (bkz: redhack)
 • can dundar bizde yasananlarla paralel olarak soyle bir yazi yazmis bu hareketle ilgili;

  http://m2.milliyet.com.tr/…umnistarticle?id=1705710