• muhalefet oylarını bölmek dışında bir işe yaramayacaktır. mantar gibi parti kurulmasının doğru olmadığını düşünüyorum.
  • emine ülker tarhan'dan farkı olmaz, chp'nin kemik kitlesi mevcuttur.
    ben bile chp'nin başına geçsem karşımda ecevit yoksa %20 oy kesin alırım.
    arada seçmeni gaza getirecek hükümete bir kaç salvo 10 kez atatürk, 5 kez izmir marşı, ülke laiktir laik kalacak vs vs ezberlenmiş söylemleri yüksek sesle söylersem %20 garanti oy alırım. dolayısıyla kesin ve kemik oyun tepesine geçmek dururken neden yeni parti kursunki tam bir manyaklık.
  • ince dayı, kıllıçdaroğlu kendisine, "gel chp'nin başına sen geç", tüm varlığımla tüm arkadaşlarımla seni destekleyeceğiz dese bile chp adı ve ambleminin içinde yer almamalıdır.

öyle bir algı ki, millet o isimden amblemden nefret ediyor. bir arkadaş yazmış; "chp'nin başına erdoğan'ı getirin o bile kaybeder" diye.

ince dayı'nın fırsat bu fırsatken %30 oy almışken bir an önce yapması gereken harekettir. meclis'te chp'nin içinden kendisine inanmış 20 kişi transfer edip grubunu kurabilir. bu kadar kişiyi de bulabileceğini düşünüyorum.
  • feci derecede kötü siyasi analiz yapanlardan akıl almadığı sürece sıkıntı olmaz. akşener olayında efsane şiştiniz, hala akıl veriyorsunuz ya.

neyse, şöyle bir durum var: chp'nin markası çürük.

şimdi çürük chp markasını iyileştirmek mi kolay yoksa bu markaya sabit bir şekilde bağlı olanları kendine çekmek ve para bulmak mı kolay?

bence bağışlarla para toplayıp chp seçmenini de kendine çekmek chp markasını düzeltekten kolaydır. chp'nin markası düzletilebilecek olsa bu güne dek düzelirdi.

ince'nin yeni parti kurması ve bu partinin tüm olayının "chp gibi ama değil" olması lazım. tıpkı akp'nin "siyasal islamcı ama değil" ile çıkış yapması gibi, geldiği çürük geleneği reddetmesi ama ondan da miras taşıması gibi.
  • mhp ve iyi partiden gördük ki parti içinden parti çıktığında oy oranları copy+paste usulu ile çoğalıyor. yani oy sayısı ikiye bölünmüyor. mitoz bölünme ile bölünerek aynı kalıyor.

bu durumda ince’nin partisi 23 alır.
    chp 23 alır.
    ama yetmez!
    kılıçdaroğlu da chp’den istifa edip yeni parti kurmalı.
    23 de o alır.

etti mi sana %69!
    ve iktidar!

rica edeceğim saçmalamayın ya yeni partiymiş bilmem neymiş. illa kuracaksanız da dsp logosunu kullanın güvercin yerine leylek koyun. bir leylek kaldı çünkü.
  • asla yapmaması gereken iş.

delege ağaları, belediye ihale zenginleri, rezidansta 4 daireyi birleştirip haram para ile 750 m2 dairede oturanların, "ana muhalefet ve belediyeler bize yeter" deyip göt büyütenlerin, mezhepçilik üzerinden adam kayıranların (tüm alevileri kasdetmiyorum), net bir şekilde halktan ve demokrasiden yana tavır koy(a)mayanların götüne tekmeyi basıp ;

mitingden çıkmadan elinde çöp torbası ve eldiven ile kendi atmadığı çöpleri toplayan, ülkeden gitse daha medeni ve huzurlu şekilde yaşayacağı halde vatanını sevdiği için elini taşın altına koyanlarla, yıllardır "sendika ağalığı" yerine hak mücadelesi yapan emekçilerle, pırıl pırıl üniversite öğrencileri yanında, yoğun baskı altında asgari ücret prangası altında çalışmak zorunda kalan gençlerle, anadolu'nun muhafazakar kentlerinde onlarca baskı, hor görme ve ekonomik dezavantaja rağmen partisinin bayrağını taşıyanlarla, hem kendisini çok iyi yetiştirmiş, hem de halkın nabzını çok iyi tutan kurmay kadrosuyla yepyeni bir chp kurması gerekmektedir.
  • hiç vakit kaybetmeden gerçekleştirmesi gereken hadise. chp'den ayrılıp yeni bir oluşum kurmalı. daha önce de bunun gibi şeyler denendi, mevcut bir parti varken yeni bir parti kurup o partiden ayrılanlar oldu.

bunlardan kimi unutuldu, esamesi bile okunmuyor, kimi ise başarılı oldu 16 senedir ülke yönetiyor.

esamesi okunmayanları bir kenara bırakarak başarılı olan üzerinde biraz düşünüldüğünde başarılı olmasının sebeplerinden biri de şuydu;

eski partinin bagajındaki yükleri taşımak zorunda kalmaması..

mesela refah partisinden ayrılan grubun en büyük söylemi neydi? "milli görüş gömleğimizi çıkardık. biz yeni bir oluşumuz"

chp'nin de bir bagajı var. beğenelim beğenmeyelim chp getirip peygamberi aday yapsa chp'ye oy vermeyecek sağ görüşlü milyonlar var.

hazır 15 milyon oy almışken, arkasında güçlü bir destek varken ince de muhakkak partisini kurmalı. evet bugünkü basın toplantısında çok doğru bir noktaya parmak bastı ince;

"ben diğer adayların daha yüksek oy alacağını öngörmüştüm" dedi.

parlamenter sistemin içinde olsaydık dediği doğruydu. evet diğer adayların alacağı oy da çok önemliydi ama madem başkanlık sistemindeyiz, türkiye'nin yarısının oyunu alması gerekiyor. bu yarısının oyunu da chp'li kimliğiyle alabilmesi çok zor görünüyor.

yeni bir parti kurduğunda artık chp'nin bagajını taşımak zorunda kalmayacak. örneğin adam çıkıp da " chp cami yıktı" diyemeyecek çünkü artık rakibi chp değil yeni parti olacak.

ince'nin bir an önce partiden ayrılıp ağırlıklı olarak chp ve o kadar fazla olmasa da merkez sağ kökenli kişilerle bir parti kurmasının ilerideki başarı için çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum.
  • kesinlikle solu azaltmayacak artıracaktır. eski kafa ne olursa olsun chp ciler chp de kalır, doğru dürüst bu ülke için alternatif olacaklar da o partiye toplanır.
  • sanırım o da bülent ecevit in yaptığını yapmalı artık. yalnız sonu emine ülker tarhan a benzememeli. adımlarını sağlam ve bir o kadar da dikkatli atmalı.

chp nin adayıyken bile sana ekranlarında yer vermeyen medya, başka bir parti kurduğunda adını ağzına bile almaz.
hesabın var mı? giriş yap