• "“hoşcoşkun, 12 temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen rektörlük seçimlerinde dördüncü olmasına rağmen rektör olarak atandı. hoşcoşkun, barışı savunan akademisyenlerin üniversiteden atılmasına ön ayak olmuş, öğrencilere hukuksuz soruşturmalar açmış ve 50’den fazla öğrenciye 3 yıla varan uzaklaştırma cezaları verdi. yök ve cumhurbaşkanlığı eliyle ege üniversitesi’ne yerleştirilen rektör şimdi yine aynı ellerce açığa alındı. şimdi, demokratik yollarla gelmemiş olan bir rektörü ege üniversitesi’nin gerçek sahiplerinin, emekçilerinin ve öğrencilerinin ne kadar sahipleneceğini göreceğiz. emekçilerin sesine kulaklarını tıkayan, öğrencilerini duymayan, görmeyen, sendika olarak randevu taleplerimizi defalarca cevapsız bırakan bir rektörün bizim gözümüzde meşruluğu yoktur’’

http://www.gazeteduvar.com.tr/…lan-gorevden-alindi/

darısı diğer ibişlerin başına
  • hakkındaki soruşturmanın selameti nedeniyle açığa alınmış rektör.
  • ege üniversitesi tarihinde bir ilk olarak bu seneki açılış kokteylinin alkolsüz olmasını emretmiş kişidir. dolayısıyla bir üst entrydeki temenni kendini imha etmiş olmakta.
  • sonunda yakayı ele vermiş maklubeci. yancılık yaptığı dönemde üniversiteden attığı onlarca akademisyen ve öğrencinin ahı var üzerinde. şimdi eski kankalarıyla yesinler birbirlerini.

https://www.cnnturk.com/…rektor-hastanede-yakalandi
  • ege üniversitesi'nin yeni rektörü.

eskiden yeşil köşk vardı; öğle aralarında uygun fiyata yemeğimizi yer yanında rakımızı, biramızı içerdik. hem de kampüsün içinde. bir mezunu olarak kendisinden ilk beklentim, o zamanın yeşil köşk ortamını şimdiki öğrencilere de yaşatması. zira çok severdim ben orayı. yıllar sonra evlendiğim insanla ilk yemeğimizi orada yemiştik, belki de ondandır. okulun birçok farklı sorunu vardır elbet ama bu da ciddiye alınırsasa, bir mezunu olarak şahsen sevinirim. hoca belki adını google'da falan aratır da burayı okursa diye yazayım dedim. :)

bahar şenlikleri, tiyatro günleri, mötbe etkinlikleri, konserler, paneller, sergiler; ege üniversitesi'ni sevme sebeplerimiz bunlardı bizim. şimdi durum nasıl bilemiyorum ama umarım daha güzel icraatlar yapar kendisi ve kampüste perdeler, sahneler, salonlar asla boş kalmaz.
  • etkin pişmanlık (itirafçılık) hükümlerinden yararlanmak isteği kabul edilmemiş ve "fetö silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan tutuklanmış eski rektör.
  • izmir'de 2017'den beri hakkında fetö'den yakalama kararı bulunan ve tedavi için gittiği hastanede yakalanıp tutuklanan eski ege üniversitesi rektörü prof. dr. mustafa cüneyt hoşcoşkun'un ifadesi ortaya çıktı.

hoşcoşkun, ifadesinde, "25 ağustos 2017'de khk ile ihraç edildim. bu tarihten sonra hakkımda bir adli işlem olacağını düşünerek, ikamet adresimden ayrıldım. bu tarihten itibaren annemin bornova'daki evindeydim. ihtiyaçlarımı annemin emekli maaşı ve yanıma aldığım birikim ile giderdim" dedi.

--- haber içeriği ---

izmir cumhuriyet başsavcılığı'nca fetö'ye yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, 11 eylül 2017 yılında hakkında yakalama kararı çıkarılan ve 6 yıldır aranan eski ege üniversitesi rektörü prof. dr. mustafa cüneyt hoşcoşkun, 4 temmuz'da kolon kanseri ve böbrek yetmezliği tedavisi için ege üniversitesi hastanesi'ne gitti.

polis ekiplerince burada yakalanan hoşcoşkun, 2 haftalık tedavi sürecinin ardından emniyete götürüldü.

etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen hoşcoşkun, 2017'den bu yana firari olması nedeniyle tutuklanma istemi ile mahkemeye sevk edildi.

yükseköğretim kurulu'nca 28 şubat 2017'de ege üniversitesi'ndeki rektörlük görevinden açığa alınan ve 25 ağustos'taki kanun hükmünde kararname ile meslekten ihraç edilen hoşcoşkun, 18 temmuz'da tutuklandı.

hoşcoşkun, ifadesinde 6 yıldır annesinin evinde saklandığını söyledi.

"bornova'da camide gördüm"

hoşcoşkun'un savcılık ifadesi de ortaya çıktı.

fetö ile üniversitede tanıştığını belirten ve suçlamaları reddeden hoşcoşkun, "1973 yılında ege üniversitesi tıp fakültesi'ni kazandım. gülen cemaati olan yapı ile ilk olarak üniversitenin 2'nci sınıfında tanıştığımı hatırlıyorum. mahmut a. ve şerif a.t., beni kaldıkları cemaat evine davet ettiler ama bu eve gitmedim. cemaatten olduklarını ve anadolu'dan gelen çocuklara sahip çıkıp, eğitim verdiklerini onlardan duydum. fetullah gülen'e 'hocaefendi' diyorlardı ancak bana göre 'hocaefendi' değildir. üniversitede okuduğum dönemde bu kişilerle örgütün herhangi bir etkinliğine, sohbetine ya da iftarına katılmadım. gülen'i öğrenciyken bornova büyük camisi'nde vaaz verdiği bir cuma namazında gördüm. konuşmadım ya da görüşmedim. hatta vaazlarında sürekli ağladığı ve bu ağlamaklı halinden rahatsız olduğum için camiye gitmedim. 1979 yılında ege üniversitesi'nden mezun olup, 2017 yılında ege üniversitesi rektörü olmam arasında geçen 38 yıl içerisinde gülen cemaati olan fetö/pdy silahlı terör örgütü ile herhangi bir temasım ve irtibatım olmamıştır. bu dönem içerisinde örgüt mensubu olduğunu duyduğum ya da örgüte mensup olduğunu doğrudan bana söyleyenler vardı. ancak onlarla herhangi bir örgütsel sohbet, toplantı gibi bir durum içerisinde bulunmadığım için net olarak bir bilgim yok" dedi.

"abd'ye ilaç kongresine gittim"

2011 yılındaki pensilvanya ziyaretinin sorulması üzerine hoşcoşkun, şunları söyledi:

"30 nisan 2011 ile 4 mayıs 2011 pensilvanya eyaleti philadelphia şehrine, adını hatırlamadığım bir ilaç firması kongreye götürdü. bu kongreye izmir ve türkiye'den organ naklinde uzman doktorlarla gittim. gülen'in kaldığı yere bir görüşme düzenlemedim, onunla görüşmedim. bu iddiayı kabul etmiyorum. fetö silahlı terör örgütü üyesi değilim. iddiada geçen bazı hususları, ifademin başında belirtmiştim. türkiye tabipler vakfı'nın kurucu üyesi ve normal üyesi değilim. 68 yaşında hasta birisiyim. 6 yıldır dışarı ile bağlantım yok. 2 hafta da hastanede tedavi gördüm. bu nedenden dolayı hafızam pek kuvvetli değil. yaşanan olaylar üzerinden uzun zaman geçmesinden dolayı tam olarak hatırlamadığım hususlar var. ancak siz sorularınızı sordukça hatırladıklarımı samimi bir şekilde anlatmak istediğimi beyan etmiştim. vatanını, milletini seven, bu ülkeye 40 yıla yakın hizmet etmiş bir öğretim görevlisiyim."

"şifa hastanesi'nde ameliyat yaptım"

şifa hastanesi'yle bağlantılı olduğuna ilişkin soruyu da yanıtlayan hoşcoşkun, "şifa hastanesi'nde çalışmadım. 2007 ile 2008 arasında 1 yıl kadar şifa hastanesi başvurusu ile organ nakli merkezinin talebi ile kadavra vericiliği organ nakli yaptım. 8-10 kadar organ naklinde bulundum. basmane meydanı'ndaki şifa hastanesi'nde 1 yıl kadar organ nakli ile ilgili çalışmışlığım vardır. yapmış olduğum ameliyatlar ile ilgili taahhüt ettikleri paraları vermediler. sadece organ nakli yaptığım hastaların nakit olarak elden verdiği paraları aldım. şifa hastanesi'nden herhangi bir ücret almadım" dedi.

"arada hava almak için dolaştım"

2017 yılından bu yana annesinin evinde kaldığını söyleyen hoşcoşkun, "25 ağustos 2017'de khk ile ihraç edildim. bu tarihten sonra hakkımda bir adli işlem olacağını düşünerek, ikamet adresimden ayrıldım. ayrıldıktan birkaç gün sonra kolluk kuvveti evime gelip, arama yapmış; eşyalarıma el koymuş. hakkımda bir arama kararı olduğunu eşim haber verdi. bu tarihten itibaren annemin bornova'daki evindeydim. ihtiyaçlarımı annemin emekli maaşı ve yanıma aldığım birikim ile giderdim. arada sırada mahallede hava almak için dolaştım. 15 temmuz darbe girişimini ise televizyondan gördüm." ifadelerini kullandı.

--- haber içeriği ---
hesabın var mı? giriş yap