11568 entry daha
  • “ben, manevi miras olarak hiçbir nass-ı kati, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar önünde, belki gayelere tamamen eremediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve bilimi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir. zaman süratle dönüyor, milletlerin, cemiyetlerin, bireylerin saadet ve bedbahtlık anlayışları bile değişiyor. böyle bir dünyada asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve bilimin gelişimini inkâr etmek olur. benim, türk milleti için yapmaya çalıştıklarım ortadadır. benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.” mustafa kemal atatürk
  • bu yazıya nasıl başlayacağımı bilmiyorum. çünkü kendimi ona karşı mahçup durumda hissediyorum. bunun sebebini aşağıda açıklayacağım.

öncelikle hiç bir zaman (bkz: atatürkçü) diyemedim kendime. ama her zaman ortalıkta atatürkçüyüm diye gezenlerden çok daha fazla onun yaptıklarını ve ideolejilerini anlamaya çalıştım. hala da öyle yapıyorum. böyle yapmayada devam edeceğim. onun açtığı yolda gösterdiği hedefe yürümeye çalışıcam her zaman. her zaman yol gösterici olarak bilimi seçeceğim. bu ülke için bu dünya için bir şeyler yapmaya çalışcağım her zaman. bunu ona bir söz kabul ederim.

onun varlığını yaptıklarını bunca zaman anlayamamış olmama üzülüyorum en çokta. elin adamı ((bkz: elon musk) gelip bu adamdan feyz alıyor. (belki göz boyuyor sadece) ama biz ona hala körüz. ortalıktaki lafta atatürkçülerden başka bir şey yok. sadece onun imzalı kolyelerini takıp onun fotoğraflarını sağa sola koyup atatürkçü imajı veriyorlar. (bu bir genellemedir. hepsi öyledir demiyorum) ama onu gerçekten anlıyor olsaydık gerçekten onun yolundan gitseydik şuan bu şekilde olacağımızı düşünmüyorum. sokaklarda boş boş eylem yapmak yerine bir birimizle bu ülke için neler yapabiliriz diye tartışsak çok daha fazla ileri gideceğimizi düşünüyorum.

benim ona karşı mahçup olmam da elon muskun onu ziyareti ertesi onun sözlerini paylaştıktan sonra oldu. bu adam elin amerikasından çıkıp gelip benim atamı örnek alıyor ben bu adamı. olacak iş değil gerçekten. bunu kendime yediremedim açıkçası. ardından kendime baktım atamın hayatına baktım. şuan yirmili yaşların başında ülkeyi kurtarma sevdalısı bir gencim ve benim yaşlarımdayken oda aynı. öğrenci evlerinde toplanıp ülke için bir şeyler yapmalıyız diye konuşuyor. bu adam sonra o imkansızlıkta neredeyse sıfırdan ülkeyi inşa ediyor biz ne yapıyoruz elimizde her imkan varken hiç bir şey yapmıyoruz. işte asıl ona karşı mahçup olduğum nokta bu.

gerçekten bu ülkeyi tekrar adam etmek bizim elimizde diye düşünüyorum. bunun için çalışıyorum. daha çok çalışıcam. gözümü geçte açsam bunun için ona teşekkürü borç bilirim. bu saatten sonra rahat uyu atam.
  • bundan 10 bin yıl geçse bile hala değeri tam olarak anlaşılamayacak dünya lideri.
  • ululararası anlayış, işbirliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir inkilapçı, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayırımı göstermeyen, eşi olmayan devlet adamı, türkiye cumhuriyeti'nin kurucusu (bkz: unesco)
18009 entry daha
hesabın var mı? giriş yap