• bir müddettir yürüttüğüm ufak çaplı bir sosyal deneyin özetle sonucudur. tıpkı bu başlıkta olduğu gibi, sözlüğün en yoğun olduğu saatlerde biraz trolleme yöntemiyle sansasyonel başlıklar açarak sözlüğü inceden trollüyorum. yazdığım yazılarda hem dini kaygıları olan muhafazakar kanadı ti'ye alıyor hem de laiklik yanlılarını gıdıklıyorum.

bu işleri yaparken özellikle muazzam yanlışlar yaparak, aşırı basit ipuçları bırakıyorum ki aslında yazdıklarımın kolpa olduğu anlaşılsın...

yazdığım yazılarda üzülerek fark ettim ki, cahil yahut koyun denen muhafazakar kesimin dikkatini çekeceğime, çok büyük bir nispette karşı cenahtan tepki alıyorum. deneye konu olan entry'lerde siyasi bir söylem olmamasına rağmen (bkz: ekşi sözlük yazar etiği manifestosu) konuyu yazık ki siyaset ekseninde kutuplaştıran yine laiklik yanlıları.

daha da üzüldüğüm nokta ise ilk entry'yi girdikten hemen sonra bir iki tepki geliyor. tamam herkes ironiyi zınk diye anlamak sorunda değil. gel gelelim iki sayfa boyunca defalarca yazılanın ironi olduğu dile getirilip, ortaya koyduğum ipuçları delil gösterilerek konunun şaka olduğu dile getirilse de, okumadan, anlamadan yorum yapmalar gırla devam ediyor.

örneklendirelim:
    (bkz: pembe yaya geçidi istiyoruz kampanyası)
    sakarya ilinin olmayan bir ilçesinde, akla mantığa aykırı hayali bir istek kampanyası ürettim. kaynak olarak 90'lı yılların en ses getiren karelerinden birini kullandım, üstelik paint ile editledim. sonuç: sadece başlıpa bakıp, linke tıklamadan yorum yapan bir dünya "aydın"

bir diğer örnek ise (bkz: 16 mart 2018 ateizmin kesin olarak çökmesi) başlığında yazdıklarım. asıl itibariyle aklınca çok basit önermelerle ateizmi çökerttiğini iddia eden pek çok dini kurum/kuruluş ile makara yaptığım, tanrının sıfatlarını tanrı dışı bir kavrama atfettiğim bu yazıda, dindar kesim yerine yine olumlu ya da olumsuz yorumlar hep tek cenahtan gelmiş. (bir adet dindar kardeşim çözmüş özü... onu tenzih ederim) üstelik yine iki satır üstteki yazıyı bile okumadan, çalakalem ele alınmış entry'lerle...

son olarak ise (bkz: zaytung'un basın ilkelerini ihlal ettiği gerçeği) başlığında ufaktan trolledim. gördüm ki insanlar ciddi ciddi içerikle ilgilenmiyorlar. tek istedikleri kendilerinden daha salak bir insan bulup onunla eğlenmek. icabında onu kendine düşman bellemek.

yahu aysun kayacı'nın "benim oyumla onunki bir mi" diye sorduğunuz kişilerden cidden bir fark olsun istiyor insan. birisine gidip diyorlar ki "yol, köprü, havaalanı yaptık, imf'ye borç veriyoruz, ekonomi çok süper..." bu adam buna inanıp ölümüne savunuyor. ne araştırıyor ne de sorguluyor... sizin ne farkınız var? iki entry üste bakmadan yazıyorsunuz ey çağdaş atatürk gençliği.

bu yazımı kimseyi rencide etmek için ya da tahkir amaçlı yazmadım. sadece atatürk'ün bizlere görev olarak bıraktığı "fikri hür vicdanı hür" olma mecburiyetini ve "en hakiki mürşit" olarak bilimi kabul etmemiz gerektiğini hatırlatmak isterim. önyargılı davranışlarla, insanları hakir görmeyle bir yere varamayız.
  • bir muddettirden sonrasini okumadigim basliktir.

yok lan okudum, hakli taraflari var, katiliyorum. aktroll neyse kemalist fasist de ayni seydir bir farki yok.
  • gene bir sözlük üzerinden yapılan bir sosyal deneyin denekleri olduk iyi mi? baksen şu işe? şu gençler yok mu azizim?

gerçi bu sonuca varmak için saçmasapan başlıklar açıp kasmaya gerek yoktu, okusan yeterdi ama tabi o zaman nickini falan kim bilecek, bu değerli çalışmayı kim görecekti değil mi? sosyal deney ayağına bir de sen trolle ne olacak? sözlük senden kıymetli mi yahu?

hatta bak ben de bir sosyal deney yapayım, şu başlığı içeriği ile birlikte şuraya göndereceğim, bakalım ne olacak? deneye katılmak isteyen arkadaşlar buyursun;

https://www.ihbarweb.org.tr/ihbar.php?subject=8
  • ekşi sözlüğü kullanarak, ekşi sözlük bünyesinde deney yapmış, sonuçları da haliyle ekşi sözlükle sınırlı kalacak bir boşgezerin zırvası.

(bkz: gerçek bilim bu değil)
  • hasta bir ruhun kendince terapi yöntemidir.
    ne tedavi olabilir, ne de istediği gibi ortalığı karıştırabilir.
    silik kişiliği ile fark edilmeden, ara form gibi yaşar.
    değmeyin iki oyalansın gitsin.
  • emeğe saygı o kadar yazı yazılır mı lan
    (bkz: kitap yazacağına oturup ekşi'de dehşet verici başlıklarla sosyal deney yapan yazar)
  • son zamanlarda katıldığım en doğru tespit.
  • yazar masturbasyonuna dönüşmüş başlık. ikinci fasikül be zaman çıkar acaba, zira okuyacak olanlara sabırlar
  • sen kim, deneylemek kim.. dindarlar ve laiklik yanlıları diye insanları ayırarak kendi rengini belli etmişsin zaten sevgili yazar düngoç..
    madalya vericem sana bunun için de yerinden çıkmıyor be düngoç..
  • adamın yaptığı deneyin sonuçları için bu entrye bakmanız yeterli. yine ilk entryi okumadan " mustafa kemal'in çomarları demiş hedehashe " diye konuşan bi ton boş beleş insan var.
hesabın var mı? giriş yap