şükela:  tümü | bugün
 • 16 mart 1968 tarihinde vietnam'ın my lai köyünde amerikan askerlerinin gerçekleştirdiği ve çoğu çocuk ve kadınlardan oluşan 504 silahsız insanın ölümüyle sonuçlanan olay. ayrıntısını anlatmaya dili varmıyor insanın...

  (bkz: tecavüz)
  (bkz: işkence)
  (bkz: katliam)
  (bkz: katil)
  (bkz: nato)

  *
 • (bkz: my lai)
 • 48 yıl önce bugün abd tarafından vietnam'da gerçekleştirilen katliam. yaşlı, kadın, çocuk, bebek demeden 504 silahsız sivili katletmişlerdir.

  savaş böyle bir şey işte.

  wiki
 • (bkz: william calley)
  (bkz: mitralyöz)
 • amerikan demokrasisinin müthiş korkunç bir örneği. koskoca bir bölük tarafından işlenen, sonucunda 22 kişinin yargılanıp yalnızca tek bir kişinin 3,5 sene ev hapsine çarptırıldığı toplu tecavüz ve katliam.
  bu linki* açtığınızda karşınıza çıkan fotoğraftaki insanlar sadece beş dakika sonra katledilmiş; fotoğrafın sağında gömleğini ilikleyen kadınsa fotoğraf çekilmeden hemen önce toplu tecavüze uğramış.
  diğer fotoğraflara baktığınızda gene birçok insanın bedenini kanlar içinde yatarken görebiliyorsunuz. birçok bebek ve çocuk var içlerinde.
  seymour hersh olayı ortaya çıkarmakla yetinmeyip sonrasında üstünün nasıl örtüldüğünü de yazmış.
 • yamulmuyorsam abd li pilot hugh thompson’ın helikopterini abd askerleri ile sivillerin arasına indirip, helikopterde bulunan makineli tüfeği arkadaşlarına çevirmesiyle son bulmuştur.
 • soğuk savaşını ziktiklerimin yarattığı ve karşılığı cezasız kalan insanlık ayıbı.

  birde iyi polis kötü polis olayına girmişler. işte araya giren helikopterli kovboy falan. hadi canım ordan!
 • 16 mart 1968'de abd kara kuvvetleri'nin 20. piyade alayı c bölüğü'ne bağlı askerlerin işlediği, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 500 (yazıyla beş yüz) 'den fazla silahsız sivil güney vietnamlı'nın katledildiği olay.

  (bkz: #96369644) "amerika kuzey vietnam'ı bombaladıkça, vietnamlı komünistler gerilla faaliyetini arttırdı. amerikan askerleri baskını yedikçe, pusuya düştükçe psikolojik olarak dağıldı. çünkü çoğu bırak abd'yi yaşadıkları eyaletin dışına çıkmamış 20 yaşında toplumun alt tabakasından gençlerdi. (bkz: fortunate son/@vecihi hurkus) ölen, yaralanan arkadaşlarının acısını vietnam köylüsünden çıkarmaya başladılar, köyleri yaktılar, kadınlara tecavüz ettiler vs. (bkz: my lai katliamı)"

  hugh thompson isimli helikopter pilotu, helikopterindeki makineli tüfeği katliamcı askerlere çevirmiş, akabinde yere inip yaralı vietnamlılar'ın bir kısmını askeri hastaneye ulaştırmıştır.

  olay ilk başta üst komutanlıklarca örtbas edilmiş, orduya bağlı fotoğrafçının çektiği fotoğrafların basına sızması ile abd kamuoyunun göndemine girmiştir.

  abd ordusunun ilk tepkisi bunun komünist propaganda olduğu şeklindedir. yapılan tahkikat ve yargılamada sadece bir asker ceza almış, dört ay hapis yattıktan sonra başkan nixon'ın devreye girmediyle salıverilmiştir.

  pbs yapımı bu belgeselde katliama katılan askerler ve katliamdan kurtulan vietnamlılar'ın ağzından olay ayrıntılarıyla izlenebilir.
 • hiç filmini izlemedik ve hatta filmlerde duymadık bile. öldürülenler amerika’nın kutsadığı ölüler olmadığı için hakkında tek bir film yok. üzücü. katliamları yapan da abd, hollywood ile duyarı kasan da abd, görmezden gelen de abd.