• hay skecem artık ajan pena güzellemenizi ya. narcos'u bu kadar üne kavuşturan ve oldukça özel performans sergileyen wagner moura* dizinden ayrıldı da, kalitesinde gözlemlenebilir bir düşüş mü oldu? hayır altı üstü her yapımda karşılaşılan; iki fahişeyle sevişip, kötü adam döven ve kibirli şekilde takılan bir polisin neyini bu kadar beğeniyorsunuz? biraz kişilere değil de olayların işleyişine odaklanın, çünkü dizinin en güzel noktası tüm olay örgüsünü belgesel tadında bize sunması.

ilk iki bölümü gayet güzel başladı, asıl merak ettiğim nokta 2000'lerden sonra korkunç bir boyuta ulaşan savaşı bize nasıl aktaracaklar. narcos 1-2&3 ve mexico 80'leri anlatmak hikayedeki figürlerin çoğu ölü ya da hapiste olduğu için nispeten kolay, peki ya hala etkin ve gücü yerinde olan tarihin en acımasız kartellerini anlatmak?
  • metin feyzioğluna inanılmaz benzeyen bir oyuncu var
  • meksika seçimleri ile ilgili bölüm, yeni oy sayma sistemi, iktidar partisini ilk açıklanan seçim sonuçlarında önde göstermek felan, taktikler hiç yabancı değil.
  • bitirdim de geldim.
    pablo escobarlı sahne hakkında bir anekdot paylaşacağım.

pablo escobar ile felix gallardo'nun karşılaştığı sahnede, pablo konuşmaya hipopotamlardan bahsederek başlar.
    peki gerçek olaylardan yola çıkan bir dizide bahsedilen o su aygırılarına ne olduğunu merak ettiniz mi?

onlar hala hacienda napoles'teler.
    escobar, kendi kişisel bahçesinde 4 adet su aygırı tutuyormuş. fakat, ölümünden sonra bu hayvanlara el koymak ve onları taşımak çok zor olduğu için orada bırakılmışlar. 2007'ye kadar sayıları 16'ya çıkmış ve magdalena nehri yakınlarındaki alanlarda yiyecek aramaya çıkmışlar. 2009'da iki yetişkin ve bir yavru, sürüden kaçarak insanlara saldırmış ve bir büyükbaş hayvanı öldürmüş. bu sırada "pepe" isimli yetişkinlerden biri yerel yetkililerce öldürülmüş.

2014'ün başlarında puerto triunfo, antioquia'da sayılarının 40'a ulaştığı rapor edilmiş. herhangi bir müdahale olmazsa on yıl sonra (ki 2024 ediyor) sayılarının iki katına çıkması tahmin ediliyormuş.

bu su aygırları hakkında national geographic belgesel yapmış.

bu hayvanlara ne olacağına dair bir net planlama yok. yerel çevreciler hayvanların korunması için kampanya yapıyorlarmış.
    (buraya kadarki bilgilerin kaynağı wikipedia.

national geographic, 2018 eylül'de bu hayvanlarla ilgili bir haber daha yapmış.
    (bir ara çevirebilirim, diye not düşeyim.)

günümüze geldiğimizde sayılarının 40 ila 60 arasında olduğu tahmin ediliyor. yavru bir su aygırı, eylül 2018'in başında bir kolombiya hayvanat bahçesine taşınabilmiş.
    hayvanlar çok büyük olduğu için başka bir yere taşınması ya da hadım edilmeleri neredeyse imkansız olarak değerlendiriliyor. o yavru hayvanın taşınması bile 5000 dolar tutmuş.

hayvanların durumu ile ilgili kalsıncılar - gitsinciler arasındaki tartışma devam ediyormuş.

son not: su aygırıları tarih boyunca sadece afrika ve avrupa'da yaşamışlar. yani güney amerika'nın yerlisi değiller.
  • finali hariç beğendiğim dizi.

"o yok, bu yok" çular bittiyse, yorumları yazalım;

--- günümüz ve gerçekleri de içeren çok ağır spoiler ---

felix;

canlandıran oyuncuyu "komik" bulan, rolüne gitmemiş diyenler var. meksikalılar birbirleriyle anlaşamazlar kalıbını bitiren, barzoların arasındaki akıl küpü bir adamı canlandırmak için gayet başarılı.
    adamın yaptıklarını bir daha seyredin isterseniz. barbar sürüsünün içindeki saf zeka. gerçek felix in görünümünde birini de oynatabilirlerdi ama bence diego luna adamın zekasını, düşünce tarzını başarıyla yansıtmış.

aktör ve gerçek felix foto;

http://funkyimg.com/i/2nddm.jpg

1989 a kadar gerçek anlamda tutuklanmamış. şu an hala hapiste.

(bkz: miguel angel felix gallardo)

---------

rafa;

dizinin asıl yıldızı bu herif bence. büyük çatışmalardan, tuzaklardan kurtulan, gerçek anlamda "lucky bastard". elbette bir kadın şirazesini bozuyor, üstelik çok sevdiği kadın zoru görünce onu anında satıyor. bu manyak olmasa dizinin tadı tuzu eksik kalırdı.
    oynayan kişi hintliye benziyor ama meksikalı, enteresan. orjinal rafa kesinlikle daha karizma bir tip.

not: bu manyağın fbi tarafından hala arandığını ve ödüllü olduğunu da öğrenince çok şaşırdım. usulsüz yargılama yapıldı denilerek, 2013 de serbest bırakılıyor, abd nin itirazıyla tekrar tutuklama kararı çıkartılıyor ama doğal olarak arazi olmuş ve hala kaçak.

aktör ve gerçek rafa foto;

http://funkyimg.com/i/2nddp.jpg

(bkz: rafael caro quintero)

---------

don neto;

dizi boyunca neredeyse felix den çok görünen (belki de öyledir), tam anlamıyla kıraathanede takılan yancı dayı modeliyle anlatılmış bir karakter. dizide adamı öyle bir işlemişler ki, herkesi tanıdığını iddia eden ama aslında mahallenin çakal dayısı olmak dışında fonksiyonu olmayan bir tip gibi. gerçekte ise çok daha işe yarar bir eleman. yine rafa gibi orjinali, karakteri oynayandan daha karizmatik, fırlama bir herif. yakalandığı sahne, dizi boyunca oynadığı sahnelerden en beğendiğim.

gerçek hayatta ise, şu anda ev hapsinde.

aktör ve gerçek don neto ;

http://funkyimg.com/i/2nddp.jpg

(bkz: ernesto fonseca carrillo)

-----------

falcon,

bu herif de enteresan bir tip. suyuna giderseniz, payını verirseniz kendi halinde bir gay gibi duruyor. öte yandan destursuz toz deterjan yollayınca herifin ne kadar güçlü olduğu ortaya çıktı. elbette her zaman daha büyük balık var. yan karakterler içinde kendi "raconunu" kesen nadir karakterlerden. "mexican gay clubber local drug lord" gibi bir şey bu herif.
    ----

adını unuttuğum, aztek kökenli dayı,

dizi boyunca "ulan kesin bi poh var bu işte" bakışı atan, tedbirli, akıllı bu dayı da yan karakter olarak başarılı. kötülük yaptığında iyilik yapmayı da ihmal etmemesi de kendine has kişiliğinin belirtilerinden. bu dayı da ufak çapta olsa bile kendi raconunu kesenlerden.

----
    adını unuttuğum, sürekli "payım nerde" diyen tip,

bu karakterden o kadar nefret ettim ki, bunu gebertmek için diziye konuk oyuncu olabilir, üstüne para verebilirdim. felix in sigortasını ne zaman attıracak diye bekledim hep. nihayetinde keyif sigarası yaktırdı.

----

chapo,

diziyi seyrederken, bu adamın çağımızın escobar ı olmasına inanamadım. oyuncu başarılı ve aslına benziyor. otoban kenarında infaz edilmekten son anda kurtulan şoför chapo nun "drug lord" olması inanılmaz. otoban sahnesinde, "bi dakka, bu chapo bildiğimiz chapo mu" deyip, hemen internete bakmıştım.

----

ve kiki,

bu rolü beğenmedim ben. gerçek kiki nin yanında oyuncunun tipi + davranışları uyuşmamış sanki. semt pazarında iç çamaşırı satan, kebapçıda çalışan ya da hallederiz ağbi diyen tiplere benziyor. bu adamın gerçekte yaşadıkları çok daha derin, ölümü çok daha vahşice. işkence edilerek, vahşice infaz edilmesine us in verdiği tepkiyle, "aman abi, dea ya dokunmayalım" etkisine yol açtı.

aktör ve gerçek kiki;

http://funkyimg.com/i/2ndha.jpg

(bkz: enrique camarena)

----

sayısız, minik hikayeleri olan yan karakterler yanında, escobar ve cali nin göründüğü sahneler de lezzet katmış bu diziye.

en başta da belirttiğim gibi, final dışında gayet beğendim bu diziyi. sanırım sırada chapo nun yükselişi var hatta ondan önce felix i yine görebiliriz.

kaliteli dizi, izlemeye devam.

• birinci sezona göre daha bir meksikalı havası olan dizi.

en önemlisi de "zavallı meksika".

ikinci sezonu beklediğim için ilk sezonu tekrar izledim ve diyebilirim ki bu sezonun müzikleri beni meksika havasına daha çok soktu. ha, elbette hayatımda meksikayı hiç ziyaret etmedim. fakat geçmişte hollywood veya benzeri yapımların neticesi tabii ki bu yargım.

kronoloji konusunda fazla bilgim yok ama bu sezonun en etkileyici sahnesi malum seçim sahneleriydi. orta gelir grubundaki meksika ile ne kadar da benzer yanlarımız var dedim ve bir de "zavallı türkiye" dedim kendi kendime. 4 ya da 5 yılda bir sadece sandığa gidip bir şeyleri değiştiriyoruz sanıyoruz ya öyle bir duygu işte.

hileli seçimi kazanan (adını hatırlayamadığım kel başkan) başkanın çocukluğu ile başlayan bir bölüm vardı. kardeşi ile birlikte evin hizmetçisini oyun esnasında öldürüyorlar. zengin ve soylu bir aile. elitlerin bir eli yağda bir eli balda maaaşallah. fakirlikten gelen kartel ya da plaza liderleri ile birlikte ve yine maaaşallah halkın .. mına koyuyorlar. yani olan "zavallı fakir halka" oluyor.

ne gariptir ki, dea bir yandan kartellerle mücadele ediyor diğer yandan cia bu kartele iş yapıyor. her şey oyun gibi. o uyuşturucu paraları bir şekilde "zavallı nikaragua'da" silah olarak iç savaşa katkı yapıyor. nasıl bir kaderi varmış bu latin amerika'nın. beyaz adamdan önce de belki bu kadar vahşet vardı ama 21.yüzyılda yaşanan şu vahşetin,
    neandertalleri yiyen homo sapienslerden hiç bir farkı yok.

eminim dizinin bizden sakladığı bir çok şey vardır. fakat şu gördüklerim bile bana bir kaç haftadır tekrar tekrar hayatı sorgulattı. insanlık kavramını sorgulattı. guerro palma denilen plaza liderinin eşini kafasından vurup iki çocuğunu köprüden atma sahnesi vardı mesela. kurgu işte lan ama heralde bir gerçekliği vardır (başka bir yerde de buna benzer bir hikaye vardı ama hatırlamıyorum) ki yaptılar bunu. yemin ederim yataktan fırladım sinirden. neticede palma o herifi beyzbol sopası ile yamulttu ama arkadaş bir insan iki çocuğu nasıl atar lan. ya da sinaloa plazasının psikopat katillerinden biri halk arasında loğ olarak adlandırılan asfalt sıkıştırma aracının altında ezdiği bir sahne vardı. lan biz bir yandan bu vahşeti kanıksıyor muyuz yoksa? yahu ben çekirdek yiyordum o esnada mesela. çok duyarlı olalım mesajı vermiyorum şimdi. amacım o değil. ama daha ekim ayında el chapo'nun oğlu, devleti dize getirmedi mi? tamam devlet de başka tür bir eşkiya biliyoruz ama abi neler yaşıyorsunuz siz yahu?

"zavallı meksika" iflah olur mu bilmiyorum ama ben insanlıktan tiksindim işte ona eminim.

neyse, akılda kalanlar :

dikkat spoiler içerir.

--- spoiler ---

-miguel felix daha bir kendine güvenliydi bu sezon. geçen sezonki gibi sürekli "boku yedim" surat ifadesi yoktu. herkese ihanet ettiği de yadsınamaz. kardeşi, don neto, palma, pacho herrera (7 milyar dolarlık kokaini ihbar etmek nedir lan?) aklıma gelen bunlar. daha bir dursa muhtemelen amado carrillo da bu seriye katılırdı eminim. zeki bir lider mi bilmiyorum ama gayretli olduğu doğru. fakat işte devir değişiyor ve pasta büyük, yeni aktörlere ihtiyaç var. öyle ki bu sinaloalı eski polis sıska adam hapise girecek diye meksika-abd arasında büyük bir ticaret antlaşması bile imzalanabiliyor (sanırım nafta antlaşmasıydı bu). o uyuşturucu baronlarının klasik aile her şeyden önce gelir düsturu yok bunda. her şey kendi çıkarına göre. ötesini boşver. sanırım hala hapiste. emin değilim.

-intikam da intikam diye tutturan dea ajanı walt her seferinde kendi bürokratlarının adeta t. şak oğlanı oldu. doğrusu neyin intikamı olduğunu ben de unuttum. zira olaylar olaylar ve bolca para, uyuşturucu, kadın, vahşet gördükten sonra adalet adına yapılanların, herhangi bir anlamı olduğunu düşünemez oldum. zira ölen öldüğü ile kalıyor. ölen binlerce meksikalı yok mu? kimsenin, kendi devletinin bile umurunda olmayan... neticede son sahnede hapisteki felix'e, kiki'nin fotosunu gösterip de "nasıl koyduk ama" diye surat ifadesi ile bakması ve felix'in de adeta dalga geçmesi beni sadece güldürdü. neticede intikam almak için yine bir sürü kişinin ölümüne neden oldun. ve arada çerez niyetine ölen meksikalılar. tamam meksikalıları kimse sevmiyor ama meksikalılar da sevmiyor. hatta en çok meksikalılar meksikalıları sevmiyor gibiydi. neyse işte. intikam ana teması beklentisi vardı ama hiç bir duygu bu uyuşturucu parası yanında önemli olmuyor. hatta kendi devletin bile seni ciddiye almıyor. her şey birilerinin çıkarı için. mesela kiki'nin ailesi ne durumda? karısı mika ve iki çocuğu. hani narcos 1.sezonda demir yumrukla girmişti dea kiki öldürüldükten sonra. eh işte sana izin verildiği kadarıyla intikam alırsın. kiki'ye işkence eden çam yarması dfs polisi ve yavşak doktordan başka kimden aldın ki intikamı. bir de o çam yatmasını öldürelim tartışmasında kendi arkadaşı bile öldürmeyelim demedi mi? abi siz ne yapıyorsunuz ya? hani intikam alacaktınız? bırakın allahınızı severseniz. siz o ekibi intikam için kurdunuz. o zaman neyi tartışıyorsunuz? al bilgiyi öldür. zaten peynir ekmek gibi cinayet işleniyor. meksikalılara mı acıyorsunuz?yahu baksana tanrı bile unutmuş o zavallıları.

-pablo acosta, hikayesi güzeldi. işi bırakmak istemesi ama bunu yapamaması gerçekten üzdü. yapamazdı zira amado bunu bir kaç kez belirtti. bizim gibi adamlar için emeklilik diye bir şey yok. olmadı da, fakat cesur ve ölüme hazır. ne tuhaf. böylesine bir lider "ben muhbir olamam" dedi ve gerçekten ölüme gitti. vadesi birileri tarafından kesildi. iyi viski içerdi rahmetli. hakkında internette pek bir şey bulamadım ama belki oyuncudan kaynaklı olarak bana geçen sezondan bu yana pek sempatik geldi. sebebi de oyuncunun yüzündeki gerçek meksikalı tipi. yukarıda da dediğim gibi pek meksikalı tanımadım ama o bölgenin halkının yüzü vardı sanki. esmer, öne doğru eğilen burun, burnun altını süsleyen kapkara bir bıyık, kısa ve basık bir vücut... kovboy şapkası ve pantolonun içine konmuş gömlek. ve elbette ağzından eksik olmayan sigara.

-amado carrillo fuentes, gerçekten acosta için çırpındı. fakat vadesi dolmuş işte acosta'nın. miguel'in en baştan bu yana yanındaki pilot. kurnaz ve zamanını bekleyen bir avcı gibiydi. ve neticede juarez kartelinin lideri oldu. gerçek hayatta estetik operasyon sırasında öldüğü söyleniyor. ya da bu şekilde kaçtığı falan. her neyse, bilemiyorum ama daha büyük oyuncu olur mu ya da o kategoride değerlendirilir mi bilemem? başka bir dizide büyük lider kapasitesi yok deniyordu. fakat kendisinin özellikle gökyüzünden kaçırdığı tonlarca kokainle paraya para demediğini biliyoruz. canlandıran oyuncu bence gayet başarılıydı. hatta insani tarafını fazlaca ortaya koyduklarını düşünüyorum. fakat sonuçta diğerlerinden farksız bir katil.

-arellano felix kardeşler, yani tijuhana karteli. kartel liderini canlandıran oyuncuyu sevdim. duruşu iyiydi. yerinde ve zamanında tepki veriyor ve asla kendi çıkarlarından vazgeçmiyorlar. abd ile yakınlığı dolayısıyla da değerleri oldukça yüksek. sonuçta başka bir katil. arada karısı ve çocuğuna gözü merhametle kayıyor ya gerçekten etkileyiciydi. ama başka bir katil olduğu gerçeğini değiştirmiyor bu. bir de kardeşi ramon'un gömlek seçimi gerçekten sohbet konusuydu ilk sezonda da. history belgeselinde de bunları canlandıran oyuncularda benzer desenlerde gömlek vardı. acımasızlar. bunu biliyoruz.

-joaqin guzman, yani bıdık ali, el chapo işte. gerçekten oldukça soğukkanlı bir katil. zeki ve hırslı. ve oldukça kurnaz ve sadık. geleceğini biliyoruz. şu an abd hapishanesinde ömrünü tamamlamayı bekliyor. ilerleyen sezonlarda nasıl anlatılır bilmiyorum ama bunun için yapılan bir başka dizide meksikanın 2000'lerde nasıl içine ettiği anlatılıyor. dedim ya zavallı meksika. daha ilk sezonda nasıl da ölümden dönmüştü bıdık. bu arada bugün ankara hastane metro durağında ikizi olduğuna yemin edebileceğim bir abi gördüm. yanımda oğlum olmasaydı vallahi "abi bir foto" diyebilirdim. :) sanırım narcos etkisi biraz abartılı oldu bende.

-isabella, gerçekten kendisi güç ve iktidar istedi ama ortalıkta boş boş dolanmaktan ve suratı ve poposu ile caka satmaktan başka bir şeyini görmedim. açıkçası diziye ne gibi bir katkısı var anlayamadım. hikayesi ile neyi değiştirdi bilemiyorum. belki de biraz güzel hatun göstermek istediler zira kokain muhabbetinden ve erkek fazlalığından dolayı ortalık apış arası kokmasın diye arada kıvırta kıvırta yürümesi için araya serpiştirilmiş gibi. ha şikayetim yok zira oyuncu kadın gerçekten çok güzel bir hanımefendiydi. ve zor kadını oynamasından başka bir şey göremedim. acaba ciddi bir rolü var mıydı gerçekte ya da gelecek sezonlarda bir rolü mü olacak? diye düşündürüyor ama son bölümde kelepçeyi taktılar kendisine de. zira tijuhana karteli pabuç bırakacak cinsten değil. öldürmemelerine şaşırdım doğrusu.

-diziden akılda kalan en önemli şeylerden biri de ekmek yer gibi sigara içilmesi ve bir de bol bol viski içilmesi. su içen görmedim zira. maaaşallah herkes viski içiyordu. bizim de içebilmemiz için kartele dahil olmamız gerek heralde. malum vergiler. dedim ya devletler de az eşkiya değil. şaka şaka. durup dururken silivri'ye gitmeyelim şimdi.
    --- spoiler ---

bu kadar uzun yazacak ne vardı bilmiyorum ama eğer buraya kadar okuduysanız gerçekten yapacak başka daha önemli işiniz yok demektir. hakkınızı helal edin.
  • bir yazar, guadalajara cartel'i konu olarak alacagi icin, joaquin guzman a.k.a el chapo'yu islemeycegini ve el chapo'nun sinaloa cartel'i mensubu oldugundan bahsetmis ancak orada bir hata var. el chapo, sinaloa cartel'i kurmadan once guadalajara'nin onemli kurmaylarindan biriydi. haliyle bolumler ilerledikce hikayede kesinlikle kendisine de yer verilecek ama umarim ana odak noktasi olarak almazlar.

cunku yillik ~100 milyar dolarlik abd uyusturucu pazari icin, karteller arasinda oldukca sofistike ve kirli bir savas suruyor. umarim acimasizligi ve egitimli elemanlariyla ozel kuvvetleri aratmayan los zetas'i, diger kartellerden daha gec kurulmasina ragmen meksika'nin en buyuk suc orgutu haline gelen jalisco new generation cartel'i ve terorize eylemleriyle halki cildirtip silahli bir orgut* kurmasina neden olan knights templar cartel'i falan islerler.

netflix 2006'dan beri suren, 200.000'den fazla insanin olumune neden olan ve 30.000'den fazla insanin kayip olarak kayitlara gectigi meksika uyuşturucu savaşı'nı, narcos'tan bagimsiz bir yapim olarak ele almalari akillica olmus.

meksika cok karanlik bambaska bir dunya, en az iki sezon suren ve karanlik bir dizi bekliyorum.

ilgili basliklar;

(bkz: meksika uyuşturucu savaşı)

(bkz: meksikalı uyuşturucu kartelleri)

kartel listesi ve genel bilgi;

(bkz: #37439256)

(bkz: #81357045)

halkin kartel ile mucadelesini anlatan belgesel;

(bkz: cartel land)

netflix'in bir diger benzer konulari isleyen surukleyici dizisi icin;

(bkz: el chapo)
  • üç sezon yayinlanan ilk narcos serisini aratmayan iki sezonla, 1980'ler meksikasi'na götüren harikulade devam serisi.

--- spoiler ---
    narcos serisi, ilk iki sezon pablo escobar'i, son sezon ise cali kartelini odak noktasina almisti. mexico serisi ise felix gallardo gibi bir zeki adamı odağına alıyor. felix gallardo öncesinde polis olarak görev yapan, ancak ek iş olarak her taşralı meksikalı gibi uyuşturucu işinden de ek gelir sağlayan biridir. kardeşi rafael ise bitki bilimi uzerine üniversite eğitimi almış olup, uyuşturucu işine bu bağlamda sanatsal bakış açısıyla yaklaşmaktadır. bir gün asker, bunların uslu uslu geçimlerine devam ettiği memleketi sinalao'ya baskın düzenler ve büyük vurgun yapar. bunun üzerine sinalao karteli yeni arayışlar içerisine girer ve felix, kendini ortaya atar. yanına kardeşi rafa ile don neto'yu alan felix, kartel patronunu daha sehirlesmis olan ve askerin kolay kolay müdahale edemeyeceği guadalajara şehrine açılması gerektiğini ikna eder. tek tek ülkenin o zamana kadar bagimsiz calisan tüm kartel patronlarını ziyaret eden felix, hepsini sinalao karteli nezdinde birleşip organize hareket etmeye ikna eder. tabi bu arada devlet desteği de gerektiğinden, kartellerin guvenligini saglamak uzere meksika istihbarat teşkilatını (dfs) da yanına çeker ve tüm bu emeği yok etmek üzere olan sinalao kartelinin patronunu dfs öldürür. boylece tüm meksika kartellerini birleştiren federasyon reisliği felice altın tepside sunulur. felix hem diğer kartellerce hem de devlet tarafından sevilir, zira başlarda şiddete çok meyletmez, mantıkla hareket eder. ayrıca bu donemde abd radarına da çok tapılmaz, zira kokain işiyle değil, abd'nin daha umursamadığı marihuana işiyle uğraşır.

gel zaman git zaman felix, kardeşi rafa ile birlikte yürüttüğü marihuana işini yetersiz bulur ve kolombiya kartellerine, yani cali ve escobar karteline, kokainlerini meksika üzerinden abd'ye taşıma teklifi sunar ve artık kolombiya'nin ulaşım ağından felix sorumlu olur. zira kolombiya kartellerinin daha önce kullandığı ulaşım ağı, abd tarafından kapatılınca, kolombiya kartelleri, kokaini abd'ye ulaştıracak yeni bir koridor arayışındadır. boylece kokain taşımacılığı, getirdiği kârın yüksek oluşuyla, felix'in asıl işi haline gelir ve bu da felix'in marihuana üretimini daha az onemsemesine ve bu marihuana işini ile yürüten kardeşi rafa ile arasının açılmasına sebep olur. keza ilk sezonun baş kahramanı ajan kiki, rafa'nin çöle kurduğu dönümlerde marihuana tarlasını bulur ve yakar. bu olaylar nedeniyle rafa iyice kafayı sıyırır. bir de kız arkadaş meselesi eklenince, iyice irrite edici biri olur.

kiki ve ekibinin, dönümlerce büyüklükteki marihuana tarlalarina baskın yapmış olması da, felix'i asla rahatsız etmez. zira felix, dea'in marihuana işinin kendisinin hala asli işi olduğu izlenimini vererek, kolombiya kartelleri ile yaptığı anlaşmadan haberdar olmasını istemez. o yüzden gürültü çıkarılmasını istemez. ancak tarla baskını, felix'in irtibatli olduğu siyasileri korkutur ve ajan kiki'nin siyasiler ve kartel arasındaki ilişki hakkında bir bilgi sahibi olup olmadığı noktasında, felix'in siyasi bağlantıları kiki'nin kaçırılıp sorgulanmasını ister. felix, buna şiddetle karşı çıkar, keza kolombiya ile olan ortaklığının ortaya çıkmasını, dea'nin tepkisinin buraya çekilmesini istemez. ancak siyasiler, gerzek rafa'yi kullanarak, kiki'yi kaçırır ve sorguya çeker, sonrasında ise kiki öldürülür. bu da, felix'in düşündüğü gibi, dea'yi atağa geçirir ve tüm meksika'da felix ve ortakları ile işbirlikçi polislere yönelik av başlar. dea, kiki'nin ölümünün arkasında kimlerin olduğunu, siyasi bağlantıların nereye uzandığını bulmaya çabalar. operasyonu ve meksika kuvvetlerini de, en başta rüşvete karşı idealist bir tutum sergileyen komutan calderoni yürütür. bu kapsamda ilk olarak rafa yakalanır. başında felix'in bulunduğu karteller de, yavaş yavaş federasyondan ayrılma düşünceleri filizlenmeye başlar.

felix, yurtdışına kaçmayı planlarken, kaldığı dağ evine, calderoni ve ekibi tarafından baskın yapılır ve felix enselenir. ancak felix, elindeki siyasilere ait kasetleri koz olarak kullanır. felix'in, kiki'den ele geçirdiği kasetlerden ikisi yüksek mevkilerdeki siyasilere aittir, gerisi ufak çaplı kişilere kayıtlardır. felix iki secenek sunar, ya calderoni felix'i vurur ve kasetler yayınlanır, boylece soz konusu iki onemli kasetteki siyasiler calderoni'yi de öldürür ya da calderoni felix'i serbest birakir ve kasetlerin daha az onemde olan bes tanesini calderoni alir, boylece kiki'nin ölümünün arkasındaki ufak çaplı kişilere ulaşılır. ayrıca felix, don neto'yu da polise verir. boylece felix, amerikalılara istediklerini vermis olur, calderoni'ye de parayla olmasa da hayatıyla rüşvet verir ve serbest kalir. serbest kalan felix, elindeki kasetleri kullanarak yeniden askeri korumadan faydalanır ve arkasından iş pişiren kartel üyelerini toplantıda basar ve yeniden liderliğini kurar.

ikinci sezonda ise daha güçlenmiş bir felix gösterilir. dea ise, illegal operasyonlarla, kiki'nin ölümüne karışan kişileri tek tek kaçırıp noktaları birleştirmeye çalışır. dea ajan ve operasyonlarının artması, felix ile kolombiya'nin ilişkilerini de gerer. zira meksika'daki dea operasyonlarının artması, elkoymalari da artırmıştır. kolombiya da, bu artıştan, ajan kiki'nin kacirilmasina goz yuman felix ve ekibini sorumlu tutar ve odemelerdeki aksamalardan felix'i sorumlu tutar. felix ise, meksika'da zaten batı ulaşım ağını elinde tutar. felix ayni zamanda meksika'nın doğu ulaşım ağını elinde tutan don juan'i ziyaret ederek, birlik olma teklifinde bulunur. don juan, teklifi kabul eder ve böylece felix, meksika'daki tüm kaçakçıları birliği altında toplamış olur.

felix, tüm meksika kartelleri ile bir olarak, kolombiya'dan gelen ürünlerin ulaşım ve dağıtımında tekel olma ve böylece istediklerini kolombiya'ya serbestçe dayatabilme niyetindedir. bu kapsamda, kolombiya'dan gelen kokainin yarısına ücret olarak el koyup, doğrudan kokaini kendisi satacaktır. felix, don juan ile birlikte bu planını kolombiyalilar'a dayatmak için görüşme ayarlar, ancak don juan'in son dakika satışı nedeniyle, felix bu planını cali karteline açamaz. zira don juan, felix ile yaptığı anlaşmayı bozarak, cali karteli ile kokainin taşınması bağlamında, felix'e rakip bir anlaşma yapmış, felix'in tekel olma planlarını kalıcı olarak rafa kaldırmıştır. cali karteli ile buluşan felix, don juan'in satışı nedeniyle elindeki kozu kaybettiğinden, cali ile buluşma sebebini çarpıtır ve daha çok malin sevkiyatını ister. bu teklife cali karteli zıplar ve taraflar tek seferde 70 tonluk sevkiyatta anlasir, ama felix ve ekibi bu kadar miktarı tek seferde taşımaya hazır değildir.

bu arada, felix'in başında olduğu federasyona dahil sinalao ve tijuana kartelleri arasında sürtüşmeler yaşanır. felix, bu sürtüşmelerin sona ermesi için çözümler üretse de, iki tarafı da memnun edemez ve üstelik iki kartel arasındaki çatışma hızla büyür. dea ajanlarının kaçırmaları da git gide federasyon için tehditkar hale gelir.

felix, ihtiyar don juan'in bu cesareti nereden bulduğunu araştırır ve arkasını pri partisindan yeni dönem devlet başkanlıgina aday olan salinas'a dayadığını, söz konusu adayın müstakbel başkan olduğunu, başkan adayıyla don juan arasında eskiden beri yakınlık olduğunu öğrenir. hemen bu adaya yanasmaya calisan felix, once duvara toslar, zira yeni başkan adayi salinas, özelleştirme projeleri ile zengin olma planları kurduğundan felix'in parasına ihtiyacı yoktur. dolayısıyla felix, başkan adayını satın alamaz. daha sonra mevcut hükümet bağlantısı ile seçim sürecinde partilerin baskanlik secimindeki potansiyelini öğrenir. buna göre mevcut iktidardaki pri partisinin rakibi olan fdn partisi adayı cardenas'in açık ara önde olduğunu görür. felix, cardenas'a yanasmayi düşünse de, cardenas, her türlü yolsuzluğa karşı idealist bir profil ciktigindan, bu fikirden vazgeçer ve salinas'a yanasmaya çalışır. bunun icin de, seçim günü ilk açıklanmaya başlanan oylarda, gerçeğe aykırı şekilde, salinas'i önde gösterip, cardenas'a oy vermeye gidecek insanları oy kullanmaktan vazgeçirecek bir program tasarlatır. bu planla beraber salinas ile bağlantı kurmayı başarır. seçim günü, oylar ilk açıklanmaya başladığında salinas önde gösterilir, program yetersiz kalınca da felix kartel üyelerini sandıklara gönderir ve silah zoruyla salinas hanesindeki oylar artırılır. bu manipülasyonlar sonucu salinas secimi kazanır ve yeniden felix dört ayağı üzerine düşer.

bu arada felix, 70 tonluk malı taşımak için yeni bir uçak filosu satın alır. bu filodaki uçaklara dea tarafından gizlice takip cihazı takılır. ancak takip cihazlarini felix'in juarez bolgesi sorumlularindan amado bulur ve uçaklara kokain yerine başka madde koyarak, baskın yapacak dea ekiplerine pusu kurar. dea ekiplerinde büyük kayıp yaşanır ve yalnızca iki kişi kurtulur. ikinci sezon dea operasyonlarının başındaki kurgusal karakter walt, meksika'dan alınır ve abd'de masabaşı bir yere atanır.

dea'yi tuzağa düşüren felix, 70 tonluk malı abd'ye taşır. ancak cali kartelini zor duruma düşürmek için, taşıdığı 20 tonluk malın bulunduğu abd'deki depoyu polise ihbar eder ve tarihin en büyük uyuşturucu baskını ve elkoymasi gerçekleşir. bu büyük baskın, hem meksika hem de kolombiya kartellerini zora sokar. zira kolombiya kartelleri bol sıfırlı maldan olurken, meksika karteli de bu malin dağıtım ve ulaşım bedelinden olmuştur. ancak felix'in amacı, cali kartelini malla ödeme yapmaya zorlamak ve kokain piyasasına girmek, boylece kolombiya kartellerini piyasadan silmektir. dolayısıyla felix, bu baskından memnundur. ancak felix'in kartelleri hem son dağıtım ve ulaşımdan paylarına düşen paranın buharlaşması, hem de felix'in kendilerine danışmadan tek başına kokain satışı piyasasına girmeye karar vermesi nedeniyle kızgındırlar. felix, federasyondaki tüm kartel liderlerini toplayıp, kokain işinde kim'e güvenip kim'e guvenmeyecegini öğrenmek ister. toplantıda tüm liderler federasyondan ayrılıp artık bağımsız çalışacaklarını ilan ederler ve meksika'da böylece uyuşturucu işinde tekel piyasası yerini serbest piyasaya bırakır. karteller üzerindeki gücünü yitiren felix, polislerce evinde tutuklanır.

--- spoiler ---

dizide felix karakteri, gerçek karakteri nasıldır bilemem ama, etrafındaki kana susamış mantık yoksunu kaçakçılar içerisinde mantığın sesi olarak sunulmuş. şayet zamanında politikacılar ve ortakları kendisini dinleseydi, krallığını bir süre daha devam ettirebilirdi belki ama sonu gelmez yukselme hirsi, illaki yine onun sonu olurdu. ozellikle kolombiya kartelleriyle didismesi, o hayalini kurdugu kokain piyasasina girmesi ve sair durumların, orta amerika'da azrail'in favori uygulamalarindan oldugu asikar. buram buram michael corleone esintisi aldım ben bu iki sezondan. bu nedenle mexico serisi, narcos dizisinin ilk üç sezonundan daha hoşuma gitti. sezon finali itibariyle de, yeni sezonda daha kanlı kartel savaslarinin konu edileceginin isareti verilmiş.

yukarida olay orgusunu belirttiğim şekilde, bence narcos mexico'nun, ilk uc sezonda oldugu gibi olay örgüsü çok sağlam hazırlanmış. karakterlerin ve kartellerin bir sonraki hamleleri, saglam ve gerekceleriyle birlikte gosterilmis. aynı zamanda sıradan bir polis memurluğundan kartel patronluğuna uzanan bir hikaye sunması da, bence diziyi ilginç kılan diğer bir yön. keza felix karakterini canlandiran oyuncuyu da bu kapsamda cok begendim, adamın çıktığı sahnelerde heyecanlandım. surat ifadesi nedeniyle oyuncu eleştirilmiş ama felix'i oynayan kisi, oyunculugundan, soguk, mantikli, her daim kendi çıkarını gözeten, baska bir kural ve ilke tanımayan bir kartel patronunu güzel yansıtmış. soğuk, anlamsız ve bir sonraki hamlesi anlasilamayan, sevgisiz bakışlar bu oyuncuda fazlasıyla var.

narcos mexico'yu genel olarak begenmekle birlikte, dea intikaminin hafifligi ile ilgili onceki elestirilere katılıyorum. dizi, narcos ana serisinde bir dea ajanına bulasilmasinin ne kadar ahmaklık olacağını anlatıyordu. o yüzden mexico serisinin özellikle ajan kiki'nin ölümü sonrası dea intikamına yönelen ikinci sezonunda bu beklenti çok zayıf kaldı. yani felix'in daha da kazanma hırsı olmasa, adam yakalanamayacakti. zaten felix yakalanmadan önce dea ajanları, uçak baskınında düştükleri pusu neticesinde abd'ye çekildi ve kiki'nin intikamına yönelik operasyon, felix yakalanmadan önce son buldu. nasıl kartelleri etkileyici bir intikam aldı dea, ben anlamadım. cok da göz korkutucu gelmedi.

narcos mexico'nun ilk seriden farklı olarak ikinci beğenmediğim durumu ise, zamani doldurmak için yan karakterlerin hikayelerine fazlaca yer vermiş olmaları. mesela kartel patronlarından biri olan acosta ve onun aşiret kavgası bir bölümü kapladı. bu hikâyenin sonuca ve gidişata bir etkisini de göremedim. diğer bir karakter isabella. dolandı durdu, bir o patrona, bir o kartele. dizi isabella'ya da çok fazla odaklandı ve oradan da sonuca etkili bir şey çıkmadı. bu yan hikayeler beni izlerken oldukça sıktı, zira ben bu adamlara ilişkin bir merak duymadım dizide. genel gidişata ilişkin felix ve dea çatışması ve bu kapsamdaki hamleler ise benim için asıl merak unsurunu oluşturduğundan dizinin aktığı sahneler oldu.

ayrıca felix karakterinde de dikkatimi çeken bir nokta şuydu. belki senaristler, bilerek o fiyakalı, karizma felix böyle de boş bir adam demek istedi bilemeyiz. daha önce muhatap olduğu kişilerin kendisine söylediği cümleleri, insanları etkilemek için daha sonra kendisi kurmakta.

--- spoiler ---
    dikkatime takılan bir sahne mesela, felix, kübalı uyusturucu kaçakçısı falcon ile, ilk sezonun başlarında bir araya gelir. bu meksika federasyonu ile ilgili falcon'un da gönlünü alır. falcon'un korumasi ise dev, sarisin bir abd'li yarmadir. adi da tony'dir. felix, yanindan ayrilirken, falcon, "tony, soylesene vietnam'da kac asker öldürdün?" diye sorar. aradan zaman gecer, felix, falcon'u öldürür ve koruması tony'yi de kendi koruması yapar. çok sonraki bir sahnede, eski istihbarat çalışanı azul kendisini ziyaret edince, felix, aynı vietnam sorusunu tony'ye azul'un yanında sorar.

ikinci bir sahne de, felix, don juan ile buluştuğunda, don juan, roma imparatorluğuna atıf yapar ve felix'in de roma gibi dağınık toplulukları bir başaltında topladığını söyler. daha sonraki bir sahnede felix, siyasi bağlantısı ile buluştuğunda aynı roma muhabbetini kurar.

spoiler ---
  • abd komünizmle mücadele için kolombiya’da los pepes meksika’da dfc yapılanmalarını kurmuş. komünizmle mücadele ayağına adamlar her türlü pisliği yapmışlar. abd buna göz yummuş. italya’da buna gladio, türkiye’de kontgerilla deniyor.
  • ekşi sözlük bir siki beğenmeme timinin işgal ettiği başlık. narcos'un diğer sezonları çok mu iyiydi? ben açıkçası 3. sezondan keyif aldım. diğer 2 sezon sadece pablo escobar üzerinden yürüdü. şimdi bir kere meksika karteli, kolombiya karteli gibi değil. amerika'nın dibinde olduğu için daha önemli. kolombiya karteli, meksika karteli olmadan o kadar parayı kazanamazdı. yoksa kolombiya nere amerika nere? felix tam bir iş adamı ama aynı zamanda elini kana bulamaktan çekinmiyor. buradan sonrasına spolierla devam edeceğiz.

--- spoiler ---

escobar ile felix arasındaki benzerlikler ;

-ikisinin de bir boka yaramaz ortakları- yakın arkadaşları vardı.
    -ikisi de son zamanlarında yalnızdı.
    -ikisi de hükümetle iyi ilişkiler kurmanın altın kural olduğunu biliyordu.
    -ikisi de bu işin sonunun ya ölümle ya zaferle biteceğini biliyordu.
    -ikisi de planlarını en sonu görerek yapıyordu.

şimdi burada felix'i escobar'dan ayıran bir şey var, felix tam bir görev adamı, yaptığı stratejik yatırımlarla -hükümette yüksek kademedeki biriyle görüşmek için aracıya 1 milyon dolar vermek gibi- yerini sağlamlaştırdı. escobar, imparatorluğunun keyfini süremeden ölürken felix şuan 72 yaşında ve hala orada bir yerlerde duruyor. neden? çünkü bu adam işin anahtarının hükümeti ele geçirmek değil hükümetle çalışmak olduğunu anladı. escobar tam tersini yaptı. hep kolombiya başkanı olacağının hayalini kurdu. cinayetler işledi, uçak düşürdü, asker-polis öldürdü. ya felix orduyu kendi safına çekip koruma sağlıyordu kendine. tabii bunda meksika ve kolombiya'nın coğrafi farklılıkları var ama escobar bunu denemedi bile.

felix şuan hala yaşıyorsa bunun sebebi planlarını çok iyi yapmasıdır. adam ortaklarını harcamak için 2 saniye bile düşünmedi. duygusallık bu işte yok çünkü. hele yakalandığı o son sahnede dedikleri, en cesur, en daşşaklı adamın bile daşşaklarının içine kaçmasına neden olur. kısacası adam diyor ki sen beni içeri al, teeee cumhurbaşkanına kadar, generallere kadar, savcılara kadar olan herkes ifşa olsun, eh bu da meksika'yı karıştırmaya yeterdi. escobar sadece yerel polisleri ve bir kaç rütbeli polisi eline alabilmişti. parasını "iyi" kullanamadı. felix ise parasını kullanmaktan çekinmedi. aralarındaki fark budur. bana göre felix, escobar'dan daha fazla saygı duyulası bir insandır. escobar gibi kuduz köpek değildir. kısacası bu dizi bana göre diğer narcos sezonlarından daha iyi olmuştur çünkü anlattıkları şeyler, dea ajanı öldürülmesi ipe sapa gelecek şeyler değildir.

dizide yine amerika güzellemesi yapılmış. neymiş dea ajanı öldürülmüş. ee siz o ajanı bulmak için bir ev dolusu masum insanı, çoluk çocuk ve yaşlı demeden öldürdünüz? bir ajan ölmüş nedir yani? o ajan yüzünden kaç kişi öldü.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap