şükela:  tümü | bugün
  • ege ordusu komutanı, orgeneral...bir de bir aksilik olmazsa 2013 * genelkurmay başkanı...
  • 1999 yılında kıbrıs 39.ncu piyade tümen komutanı..... benim tümen komutanım....
  • şu aralar 2. ordu komutanıdır. cizre'de kıyamet koparken tank taburuna baskın yapıp da tankçıların yatış modunda olduğunu görünce karşısında toplanan 800 askere "bu tankları kışladan çıkartmak için 3 dakikanız var" der. 5 dakika sonra onlarca tank cizre'ye dağılmak üzere çıkışlara yığılmıştır.
  • yeni jandarma genel komutanı.
  • kendisi hakkında 5 ağustos 2010 tarihinde yeniçağ gazetesi'nde yayınlanan yavuz selim demirağ tarafından yazılmış bir yazı. yalnız yazarın belirttiği üzere yazının yaş kararları henüz açıklanmamış ve atilla ışık'ın emekliliğini istediği henüz açıklanmamış iken yazıldığını da belirtelim.

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/…p?haber=14352

yaş’ta özel’e özel muamele

çivisini çıkarmakla kalmadılar memleketin, yasayı, töreyi, geleneği, teamülleri ortadan kaldırarak devleti yok ediyorlar. üstelik tarihte görülmemiş hoyratlıkla yıkıyorlar. devleti kuran iradenin köküne kibrit suyu döküyorlar arsızca. gemi azıya aldılar iyice. yıllardır uykuya çektikleri kadroları pervasızca sürdüler meydana. birkaç yıl daha beklemeye tahammülleri yok. “ya herro, ya merro” mantığıyla altın vuruşu yapıp tasfiyeyi tamamlamayı amaçlıyorlar.

dünyanın, tarihin en eski ve başarılı ordusuna patagonya muamelesi yapılmasının sebebi, türk ordusunu terhis etmek ve silahlarını toplamak yani sevr antlaşması’nı gerçekleştirmek değil de nedir?
    yüksek askeri şûra toplantısı devam ederken yeni soruşturma ile kuvvet komutanları’nı ifadeye çağırmak tesadüf olabilir mi? bunun adı resmen müdahaledir. müdahalenin de ötesinde faşizmdir.
    neymiş efendim 1. ordu komutanı orgeneral hasan iğsız hakkında soruşturma açıldığı için kara kuvvetleri komutanı olması mümkün değilmiş. bir yıl sonra zaten yaş haddinden dolayı emekli olacak iğsız’ı devre dışı bırakarak emir-komuta zincirinin halkaları parçalanacak. yandaş medyanın haber başlıklarına baksanıza. “yaş’ta tartışılan iki orgeneralden iğsız ile berk’in 1959-63 yılları arasında selimiye askeri ortaokulu’nda birlikte oldukları ortaya çıktı.” sanki aynı ortaokulda okumak suç. desenize iğsız ile berk ta 1959’da selimiye askeri ortaokulu’nda 12-13 yaşından beri darbe hazırlığı yapıyormuş! alçaklığın sınırlarını çukurlara taşıyanları iyi tanıyın! oluşturdukları tahribatın farkına varın... gelen günlerin gideni aratacağını düşünerek gelenlerle, gidenlerin çetelesinde titiz davranın. aklım aylardır hastanede olan annemdeyken yeniden depreşen yaralarımın acısıyla öfkeliyim bugün. bu satırları kaleme aldığım saatte yaş kararları henüz açıklanmamıştı. kimlerin terfi edip, kimlerin emekli edileceğine dair karar henüz cumhurbaşkanı tarafından onaylanmamıştı. ama ben uzun süredir aldığım bilgileri son operasyonlarla karşılaştırınca “aman deşifre edilmesin” diye tanımlanan paşa’nın genelkurmay başkanlığı yolunun açılması için bütün engellerin ortadan kaldırılışını yazacağım. yıllardır türk ordusu’na sızmaya çalışan, beceremeyince psikolojik harekatla orduyu yıpratmaya gayret edenlerin gizli mahfillerde bir generalin, “aman deşifre olmasın” demesi normal midir?

yandaş medya ile beraber hayali darbe avcılarının hedefinde olan ordu komutanları’ndan hangisi ile ilgili tek satır yok? 3. ordu komutanı saldıray berk için yürütülen kara çalma, 1. ordu komutanı hasan iğsız için de sürdürülürken, ege ordu komutanı hayri kıvrıkoğlu zaten hüseyin kıvrıkoğlu ile bütünleştirilip gözden çıkarılmıştı. lafı eveleyip gevelemeye gerek yok. bir tek 2. ordu komutanı necdet özel kalıyor geriye. “aman deşifre edilmesin!..” denen kişi yani... normal koşullarda 2014-2015 yılında genelkurmay başkanlığı’na getirilme şansı olan necdet özel’e yandaş medya niçin “çok özel” muamele yapıyor? iğsız’ı emekli edince önce 1. ordu komutanı, seneye de kara kuvvetleri komutanı olacak da ondan. kara kuvvetleri’nden hemen sonra genelkurmay başkanı... bu yüzden kıdem, teamül hiçe sayılıyor. hayali soruşturmalarla diğerlerinin önü kesiliyor. bu yüzden ilker başbuğ’a bir yıl uzatma teklif edilerek özel’i iki yıl öncesinden genelkurmay’a oturtmak planlanıyor. bu yüzden yaş’tan program dışı çıkan tayyip erdoğan, adalet bakanı sadullah ergin’i çağırarak ünlü savcının harekete geçerek ellerini sağlamlaştırmasını istiyor. abdullah gül, “onaylamam” restiyle başbuğ ile erdoğan’ı anlaşmaya zorluyor.
    bu yazının yaş kararlarından önce yazıldığını yeniden hatırlatıyor, necdet özel’e dikkatinizi çekmek istiyorum.
  • malum medyadan satıraralarında destek almaya başlayan komutan.

"necdet özel'e haksizlik!
    org. atilla işık'ın kara kuvvetleri komutanı olması gerekirken emekliliğine 1 yıl kala emekli olmasıyla, org. necdet özel'in 4 yıllık genelkurmay başkanlığı'nın haksız yere elinden alınması anlamı taşıdığı belirtiliyor.

nazik, polemiklerden uzak ve saygılı kişiliğiyle bilinen org. atilla işık'ın yaşanan süreçte, gerilimlerden uzak kalmak için, üzerine kurulan baskıların da etkisiyle emekliliğini istediği basında yer almıştı.

bu noktada akıllara şu soru geliyor: “normal şartlarda 2013'te genelkurmay başkanı olacak olan ve tsk'nın en başarılı subaylarından olan necdet özel'e kim nezaket gösterecek?”

org. aslan güner'in önünü açmaktan başka bir şeye hizmet etmeyeceği ifade edilen “erken emeklilik dilekçesi”nin bireysel ve insani kabul edilmesi halinde, “org. özel'in daha büyük hakkını elinden alan, önünü kesen bu durumun insani yönü yok mu?” sorusuna ne cevap verileceği sorgulanıyor. "
    http://www.habervaktim.com/…le_baski_yapmislar.html
  • kendisi hakkında bir yazı:

"... gelelim başkentteki atama totosuna. günlerdir yaşanan krizi hiçe sayıp top oynarcasına farklı isimler üzerinde yorum yapan anlı şanlı yandaş yazarlar fena halde morardılar. atila işık’ın istifasını hesaplayamadıkları için ’u dönüşü’ yaparak yeni senaryoların peşine düştüler. bugün - yarın boş bırakılan kara kuvvetleri ve genelkurmay için atama bekleyenler yanılıyor. ordunun direnişini kırmak için recep bey 31 ağustos’a kadar kulağının üstüne yatacak. atama yapmadığı gibi bir taşla iki kuş vurup hem hasan iğsız’ın, hem de genelkurmay başkanı olmasına kesin gözüyle bakılan işık koşaner’in emekli olmasını sağlayacak.

prensip olarak “ben daha önce söylemiştim, şu tarihte yazmıştım” demekten nefret ederim.
    ancak yoğun gündemde bazı önemli yazılar güme gidiyor. bazen de özellikle görmemezlikten geliniyor. tıpkı yaş kararlarından önce yazdığım “yaş’ta özel’e özel muamele” başlıklı yazım gibi. 2. ordu komutanı necdet özel’e yandaş medya tarafından gösterilen özel muameleyi kaleme alırken, “aman deşifre edilmesin” diye korunan necdet özel’in genelkurmay başkanlığı’na getirilmesi için 2014 yılını beklemeye bile niyetlerinin olmadığını ifade etmiştim. atila işık’ın istifasıyla özel’in genelkurmay başkanlığı yolunun tehlikeye girdiğini görenler, recep beyin kulağına “atama yapma” diye fısıldayarak yıllardır bekledikleri finalin gerçekleşmesini, yani emir komuta zincirinin kırılarak necdet özel’i oldu bitti ile askerin 1 numaralı koltuğuna oturtmayı planlıyorlar.

nitekim ağızlarından baklayı çıkardılar. yandaş medyanın kalemşorları bugüne kadar deşifre edilmesinden endişe duydukları özel’in kıdem sırasına göre genelkurmay başkanı olması gerektiğini, demokratik usullere göre bunun kaçınılmaz olduğunu vurguluyorlar.

necdet özel ile ilgili şahsi meselem yok. hakkında olumsuz kanaatler de duymadım, ancak yandaş medyanın çok özel muamelesi doğal olarak kafamı karıştırıyor. allah aşkına bütün komutanlar zan altında bırakılırken, bir kişiye bu kadar özel muamele sizlerin de canını sıkmaz mı?"

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/…p?haber=14385
  • (bkz: hilmi özkök)
  • kendisi nihayet hükümetin yargıyı doğrudan araç şeklinde kullanarak yaptığı müdahalelerle 2013-2017 arası genelkurmay başkanlığı koltuğunu garantilemiştir. ilk defa bir yaş dönemini takip ettim. buna sebep de hükümet ve akp basını tarafından nedet özel'e gösterilen özel ilgi ve şefkati oldu.

ilginç bir süreçti gerçekten. önce necdet paşa'nın yolundaki engeller ergenekon savcıları marifetiyle büyük tesadüf eseri tam da yaş toplantılarının başladığı günlerde bir güzel temizlendi. sonra atilla ışık'ın beklenmeyen emeklilik dileçesi ile bir anda bütün planlar bozulunca bu sefer de vakit, samanyoluhaber ve zaman gibi medya kuruluşlarından bir anda necdet özel'in uğrayacağı haksızlığa karşı isyan feryatlarını okuduk. nihayet sayın tayyip erdoğan'ın da necdet paşa'nın haksızlığa uğramasına izin vermeyeceğini söylediğine dair haberler çıktı. sızan ve doğru olduğu tahmin edilen bilgilere göre hükümetin necdet paşa'nın genelkurmay başkanlığını garantilemek için gerekirse işık koşaner'i ve hasan ığsız'ı emekli etmeyi planladığı duyuldu. ve nihayet teamüllere aykırı bir biçimde nedet paşa'dan daha kıdemsiz olan ceylanoğlu kara kuvvetleri komutanı yapılarak necdet paşa'nın 2013-2017 yılları arasında genelkurmay başkanı olması sağlandı. bu arada ilk defa taraf gazetesi'nde bir orgenerale ögüler düzüldüğünü, yağlanıp ballandığını görmek de güzeldi. değişik, komik bir süreçti sonuç olarak.

bu arada nedet özel'le ilgili olarak ilk defa yazan kara harp okulu mezunu gazeteci-yazar yavuz selim demirağ'ın konuyla ilgili bugünkü yazısı:

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/…p?haber=14425

necdet özel’deki ısrarın sebebi

tayyip erdoğan’ın, çankaya’ya çıkardığı abdullah gül ile kurduğu ittifak milleti şaşırtmaya devam ediyor. komutanların terfileri ile gündeme oturan yaş kararlarından krizin bittiğine ilişkin iyimser yaklaşımlara katılmıyorum. bana göre asimetrik-psikolojik savaşın mağlubu olan türk ordusu, son atama kararlarıyla önemli mevziler kaybetmiştir. bu yenilginin izlerini kolay silemeyeceği gibi, toparlanabilmesi çok zaman alacaktır.

geçtiğimiz yazıda akp hükümetinin 31 ağustos’a kadar atama yapmayarak iğsız ile beraber koşaner’i de emekli edeceğini savunmuştum. necdet özel’i bir an önce genelkurmay başkanlığı’na oturtmak için 2013’ü beklemeye niyetlerinin olmadığını beyan etmiştim. asker-hükümet diplomasisinde neler yaşandı? hangi pazarlıklar yapıldı bilmiyoruz ancak ilker başbuğ’un bütün olumsuz koşullara rağmen erdoğan-gül ikilisine teslim olmadığından eminim. son yaş krizinin galibi elbette akp hükümeti. hayali darbe senaryoları ile türk ordusunun en güzide personelini kısmen tasfiye etti. necdet özel’in yolunu açabilmek için binlerce yıllık geleneği, teamülleri alt üst ederek komuta kademesinin taşlarını yerinden oynattı. kimileri ufak çaplı depremlerle ordu yıkılmaz dese de, artçı sarsıntılarla yıpranan binanın günü geldiğinde tahliye edilme zorunluluğunu hatırlatalım.

malum davada kimlerin tutuklanacağını, kimin hangi ifadeyi verdiğine dair haberleri fütursuzca yayınlayan yandaş medyadan atamalarla ilgili haberleri aldık. hasan iğsız, saldıray berk, aslan güner, nusret taşdeler, erdal ceylanoğlu, atila işık gibi orgeneraller hakkında demediğini bırakmayan yandaş medyanın necdet özel ile ilgili olumsuz tek satırı var mı? elbette yok. üstelik kimden taraf olduğu herkesçe bilinen ve çıktığı günden bu yana türk devleti ve türk ordusuna hakaretler yağdırıp kurgulanmış darbe planlarını yayımlayan malum gazete, şimdi necdet özel’e övgüler yağdırıyor. sınıf arkadaşlarının yorum ve röportajlarını yayımlayanların yanında, dinden geçinenler de atila işık’ın istifasının, necdet özel’in hakkının yenmesine sebep olacağından dem vuruyordu. yani topyekun türk subaylarına, generallerine saldıranlar birden bire necdet özel’in hakkını savunur oldu. abdullah gül ile tayyip erdoğan, özel’in yolunun açılmasıyla ancak gece yarısı kararnameyi imzalayabildi. yani kendilerine göre bir isimde mutabakata varıyorlar. kendilerine göre bir paşa buluyorlar.

ayrıntıda gizli olan şeytanın avukatlığını yapmaya gerek yok. kıdem sırasına göre kara kuvvetleri’ne kaydırılması gereken necdet özel niçin jandarma genel komutanı olarak bu yıl bekletildi. terörle mücadelede en etkin birlikler jandarma’nın. üstelik sınır koruması jandarma’ya ait. ama akp sınırları özel birliklere bırakmayı planlıyor. bunu da necdet özel’in eliyle yapmayacağını kim garanti edebilir? aynı necdet özel seneye kara kuvvetleri komutanı olacak. iki yıl boyunca ordunun omurgasını oluşturan kara kuvvetleri’nde nelerin yaşanabileceğini tahmin etmek bile istemiyorum. 2013’te genelkurmay başkanı olacak necdet özel, “ben anayasa’ya göre sivil hükümete bağlıyım” diyerek kukla devletin başbakanı olan mesut barzani ile protokolde yer alır mı? bölücülerin silahlar iki taraflı sussun talebini hükümet kararı olarak uygulamaya koyar mı koymaz mı? bunu da zaman gösterecek ama burnuma iyi kokular gelmiyor. ufuk çizgim çok karanlık.