• ''zevkine sıçayım'' demenin kibarcası.
  • ben bunu hic sevmedim demek isteyen gerizekali beyanati...

ama sen de bunu sevmeyeceksin ki o seni sevmeye devam edebilsin... olmassa kendinden clonelayarak yasasin ibnetor.
  • ozellikle ebeveynler tarafindan soylenmesi muhtemel soru cumlesidir.
  • zamaninda *dedem ile *agabeyim arasinda gecmis tartismanin saman alevi tandansina burunmesine neden olmus sorudur.

- nesini sevdin sen bunun?
    + dedecim, yaradilani sev demisler yaradandan oturu.!..
    - sus ulan cevap veriyo bak bi de! gastemi aldin mi sen bakiim gelirken?
    (bkz: insanin icine oturan laflar)
  • sevileni kötülüyor gibi hissettiren ama öyle olmayabilecek soru cümlesi.

çevresindeki insanları, hatta karşısındakini bile umursamadan dans edişini sevdim.

dans ederken yaptığı her hareketin sanki bir anlamı varmış, orada benimle değilmiş gibi. elleriyle havaya bir şeyler çiziyor, anlamı var mı diye düşünüyorum izlerken. gözleri kısık, yüzünde 8 yaşındaki çocuğun ağız kenarından gülümsemesi. sonra birkaç saniye bana kilitleniyor gözleri, gülümsemesi büyüyor, sonra tekrar kayboluyor müzikte. birine ya da bir şeye bakmıyor, benim göremediğim şeyler görüyor diye düşünüyorum. dışarıdan nasıl göründüğüyle, diğer insanların ne yaptığıyla ilgilenmiyor. biraz benimle biraz da beraber olduğumuz arkadaşlarımızla. en çok kendisiyle ama. büyüleyici, gözlerimi alamıyorum o anlarda. bazen o kadar kaptırıyor ki kendini, şarkı bitmesin istiyorum.

şarkı aralarında ve hoşlanmadığı şarkılarda bakışları normalleşiyor. eğleniyor yine ama önceki gibi değil. çevresinde o beğenmediği şarkıda eğlenen insanlara eşlik ediyor, onları iyice havaya sokup keyiflerine ortak oluyor. sonraki şarkı, evet hoşuna gidiyor ve dans etmeye başlıyor.

onu dans ederken izlemekle başladı her şey.
  • sevileni kötülüyor gibi hissettiren ama öyle olmayabilecek soru cümlesi.

düşündükleri, sevdikleri ve yaptıklarının arkasında bir mesai ve düşünce olmasını sevdim.

çok fazla insan var çevremizde neyi, neden yaptığını bilmeyen. ana akımda dönen dolaşan fikirleri anlamadan, sindirmeden birleştirip derme çatma bir düşünce yapısı inşa eden insanların aksine onunla biraz konuşursanız söylediği her şeyle ilgili defalarca düşünülmüş ve kendine has fikri olduğunu anlarsınız. onunla herhangi bir konuda konuştuğumuzda dinleyeceklerim onun zihninde işlemden geçmiş, ona özgü şeyler olacak. anlatırken heyecanlanacak, sesi yükselecek, bazen incelecek, el hareketleri büyüyecek. ben bir yandan şu an yazdıklarımı düşünüp keyiflenirken, bir yandan da tartışmaya devam edeceğim.

daha da önemlisi bu düşünceleri hayatında da uygulamakta kararlı. nerede yaşadığı, sinemaya, tiyatroya nereye gittiği, kimlerle konuşup kimlerle konuşmadığı, nerelerde yemek yediği, hangi sporları yaptığı hepsi yerli yerine oturuyor onu biraz tanıdığınızda. hissettiğim biraz hayranlık, çokça sevgi.
  • eğer sonucunda hak etmediğiniz halde çok üzülmüşseniz kavun değil ki koklayıp da alasın şeklinde cevaplanılan sorudur.
  • soranı susturacak çok güzel bir cevabı olan cümle .

- nesini sevdin sen bunun .
    + insanlığını .
hesabın var mı? giriş yap