• üşengeç yönetmen filmi.

türlü yaşanmışlıkları taksici-yolcu muhabbetine düğümlemiş.

yol filmi demek yanlış olmaz sanıyorum.

--- spoiler ---

hayatımda gördüğüm en yakışıklı zenciydi sanırım -helmut'un badisi olan-

bikaç yerde ehe mehe dedirtti ama.

--- spoiler ---

5/10 olay örgülü, baştan sona konusu olan bir film izlemekse amacınız, yanlış yerdesiniz. kafam bomboş olsun, hiçbir şey düşündürmesin filmi arıyorsanız, tam size göre.
  • yetişkinlere tom waits'den ninni albümü!
    naçizane tavsiyem, albümdeki şarkıları tek tek seçip uykuluk adlı playlisti oluşturun.(spotify da falan, üşenene bende hazır yapılmışı var ama fikrimi açsam da playlistlerin görünürlüğünü açmıyorum, kendiniz de yapın :) )
    52 dakikalık albüm bitmeden dünyanın en güzel uykusuna yatıyorsunuz...
    evvelinde bi şeyler içerseniz ooğğoohhh senden iyisi yok.
    garip ezgilerle sert tarzda yani belki uykudan uyandıracak şekilde müzikler de var ama uyandırmıyor(valla beni uyandırmadı daha hiç...).
    filmini de merak ettim, yeni öğrendim başlığa gelince onu da izleyim en yakın zaman da...
    neyse ben kaçtım, ne diyordu flört:
    hadi bana eyvallah ben artık gideyim
    arayan soran olursa selam söyleyin... *
    edit: araya bu şarkıyı da iliştirin, şimdi denedim çok güzel oldu.
  • yeniden sinemalarda vizyona giren filmmiş. dunkirk'e gidecekken kararsızlık yaratmıştır. bu filmi sinemada izlemek, farklı bir duygu olsa gerek.
  • cgv arthouse projesinin sağladığı büyük güzelliklerden bir tanesi, belki de başlıcası. müthiş eğlenceli, hatta duygu yoğunluğu olan yerde bile izleyicinin keyfini kaçırmadan o duyguyu aktarabilecek ölçüde eğlenceli. bulunduğu şehir itibariyle sinemada izleyebilecek olan herkes film vizyondayken gidip izlemeli. bilet fiyatının 10 tl olduğunu da bu bağlamda belirtelim. (10 tl = cgv arthouse filmleri bilet fiyatı haftaiçi haftasonu tüm seanslarda geçerli fiyat)

bu arada filmi sinemada izlerken filmin 1991 yapımı olduğunu unutmamak gerekiyor. zira film yenilenmiş kopyayla vizyonda; bu da filmi adeta yeni çekilmiş bir film gibi gösterebiliyor. ancak filmin içerisinde tamamen filmin çekildiği döneme özgü olgular da var east germany gibi. ama anlatılan hikayelerin zaman ötesi olduğunu da kabul etmek gerek; hiçbir hikaye bugün anlamsızlaşmış sayılmaz.
  • beni gaza getirip, senaryo yazdıran son zamanlarda izlediğin iyi filmlerden. gece gece yatağın içinde nefis gidiyor.
  • 91 yapımı filmi sinemada izlemek müthiş zevkliydi, emeği geçenlere teşekkürler. filmin konusunu okumadan bilmeden gittim ve;

--- spoiler ---

sonunda hikayelerin hiçbiri birbirine bağlanmıyor.
    --- spoiler ---

adettenmiş, los angeles (kızın oyunculuğuna ben de yolcusu kadar bayıldım) > new york (good bye lenin havası) > roma (allahın toskanalı krosu) > paris > helsinki (yeşilçam'da 500 kere işlenmiş bir konu olduğundan belki de)
  • cok seker bir film, roma bolumu gercekten cok iyiydi, new york da keza, yok secemiyorum hepsi cok iyiydi sanirim.

new york taksicisinin yanaklarini mincirir insan, helmet :)

tom waits in karakteristik sesiyle baslayan ve biten guzel film.
  • sevgili winona'nın henüz 19 yaşını doldurmadan çektiği film. keşke yeniden güzel bir filmde görsek kendini...
  • müzikleri tom waits imzalı, 1991 yapımı bir jim jarmusch filmi.

roberto benigni'nin diyaloglarının büyük çoğunluğu önceden yazılmamış, aktör tarafından doğaçlama olarak ortaya çıkarılmıştır.

filmin orijinal adı (tamamı küçük harflerle) "lanewyorkparisromehelsinki"dir.

jim jarmusch filmin senaryosunu yalnızca 8 günde yazmıştır.

finlandiyalı taksi şöförünün adı aki, uykusuz ve sarhoş yolcusunun ismi ise mikadır. helsinki bölümü finlandiyalı yönetmenler aki kaurismaki ve mika kaurismaki'ye bir saygı duruşudur.

corky rolü özellikle winona ryder için yazılmıştır.

roma hikayesinde roberto benigni'nin taksisi 8 ball vites koluna sahiptir. benigni 1986 yapımı down by law filminde 8 ball ile öldürülen bir karekteri canlandırmıştır.

filmde toplam beş taksi kullanılmıştır: 1981 chevrolet caprice classic (los angeles bölümü), 1983 ford crown victoria (new york bölümü), 1980 peugeot 504 (paris bölümü), 1976 fiat 128 (roma bölümü), 1973 volvo 144 (helsinki bölümü).

winona ryder'ın karekteri corky'nin tişörtünde 1973'te iggy and the stooges tarafından yayınlanan search and destroy isimli lp'nin kapağı basılıdır.

new york taksi şöförünün (helmut) isim babası jim jarmusch'un yönettiği down by law'da çalışan bir set görevlisidir.

roma taksi şöförünün söylemeye çalıştığı geleneksel şarkı streets of laredo'dur.
  • muhteşem sözlere sahip bir jerkcurb şarkısı. ölmeden hemen önce kulaklarda yankı yapması muhtemel.*
hesabın var mı? giriş yap