şükela:  tümü | bugün soru sor
 • latince'de "kar gibi beyaz, karbeyaz" anlamına gelen nivius'tan türetilmiş bir kelimedir nivea, ki ispanyolca'da "nieve", italyanca'da "neve" kar anlamına gelmektedir zaten. dünyada krem şantiye en çok benzeyen şey olan nivea kreme de çok yakışmaktadır bu isim zannımca. bakın mesela lego, danca'da "iyi oyna" anlamına gelen "leg godt"dan, kuru baskı tekniğini ilk uygulayan xerox ise yunanca'da "kuru" demek olan "xeros" kelimesinden türemiştir. ama bunların başlıkla bir ilgisi yoktur elbet, sırf benim densizliğimdendir.
 • türk yapımı mavi yuvarlak kutularına alışan nice çocuk 80'lerde almanya'dan gelen devasa nivea kutularını görünce ufak çaplı şoklar yaşamışlardır. almanların o kremi avuç avuç ne yaptığını merak etmişlerdir.
 • güneş kremi benim için yazı ifade eden kokudur. yaz deyince deniz ve kum kokusuyla birlikte nivea güneş kremi kokusu gelirmiş aklıma. geçen yaz arko'nunkini deneyince farkettim. denize gittim ama, allah allah, deniz kokusu bile bir değişik geliyor. sonradan dank etti kafama, krem kokusunun eksik olduğu. kışın yazı özledikçe açıp açıp koklarım.

  bir de bunun mavi kutulu kremi acayip güzel kokar. ayrıca cam şişeli bir deodorantı vardır o da krem gibi ve şahane kokar. bir de portakallı losyonları vardır böyle pompalı kutuda, benim için ekmek gibin su gibin bir şeydir, o da müthiş kokmaktadır. ya bunların bütün ürünleri çok güzel kokuyor lan.
 • niveanın lipstiklerini boka çevirdiler. böyle bi parlak parlak. eskileri on numaraydı. ayrıca yolda herhangi bir liseli kızı tutup çevirin bu lipstiklerden çıkma olasılığı %98.21 dir.
 • "nivea for men. erkeklerin tercihi." şeklinde garip bir sloganı olan kozmetik firması.

  birader, "for men" olan bir ürünü tercih edecek bir başka cinsiyet var mıdır ki ?
 • kutulari genellikle anneanne evinde dugme, igne, raptiye gibi ivir zivir seyleri koymak icin kullanilan nivea creme'i ureten firma. yillar sonra ilk defa market rafinda rastlayinca insan bir garip olur. zamanin nasil hizli gectigini sorgulatir, gulumsetir.
 • auschwitz'e gönderilen kadınların, kişisel malzemelerinin sergilendiği alanda yer alan kremlerden birinin markasıdır. o masada belki 60-70 tane krem var ancak bu hemen göze çarpıyor elbette, hiç değişmeden, mavinin aynı tonuyla orada duruyor, ta 1940'lı yılların başından beri.
 • çocukluk anılarımda çok önemli bir yer tutan marka. kendimi bildim bileli babam bu markanın ege bölgesinde dağıtımından sorumlu olanlardan biridir. sağolsunlar bu marka sayesinde ailece ekmek yedik. evde sayamayacağım kadar çok ürünü vardı. üstteki entryde belirtildiği gibi bir ara makyaj işine de girmişlerdi kauçuk ve sık bir fırçaya sahip maskarasının benzerini hala arıyorum. fazla olan ürünlerimi de arkadaşlarıma dağıtırdım. hatta okulun bütün popüler kızları * * * beni doğum günlerine çağırırdı onlara makyaj malzemesi falan hediye edeceğimi bildikleri için aksdhjskdjfdskdjfs.

  yüz temizleme jellerini ve toniklerini beğenmesem de lip balmları olsun güneş koruyucuları olsun güzeldir, belli bir dönem kullanmıştım. sayelerinde o kadar 5 yıldızlı otellerde kaldım, vefa borcumu böyle ödeyeyim bari skdhfjdkjfsldjfds.
 • aldığım duyumlara göre makyaj ürünleri türkiye pazarından çekiliyormuş. oysa stay on göz kalemi şimdiye kadar kullandığım en kalıcı göz kalemiydi. yazık oldu.
 • yüz temizleme mendilleri son derece başarılıyken, göz temizleme losyonu bir o kadar başarısız olan marka. elime tükürüp ovalasam daha iyi çıkarır. iğrenç oldu ama, başka türlü anlatamazdım.