• benim dayım 80lerde üniversite okumaya gitti almanya’ya sonra da yerleşti. tatillerde geldiğinde hep çikolata getirirdi ama hiç bundan getirmezdi. almanya’ya isci olarak giden babamin dayisi ise kendi torunlarina hep bundan getirirdi, bize de arada verirlerdi.
    hep kizardim icimden dayima o neden getirmiyor diye ama sonra pahali demek diye dusunur ona sitem etmez sesimi cikarmazdim.
    meger, bunlar cok ucuzmus ve benim dayim zenginmis orada turk gibi degil alman gibi yasiyormus.
    yillarca en iyi cikolatalari yemisiz bilmeden lakin benim icin yine de bunun yerini tutmamis.
    almanya’ya gittigimde bi valiz dolusu alip gelmeyi planliyorum. kismet.
  • benim için eşittir almanya'dır bu çikolata. ne kinder, ne milka, ne ritter sport ne de kitkat. hiçbir şey bu çikolatanın tadını vermez. muhteşem bir ambalajı vardır. böyle öys sınav sonuç belgesi gibi, telekom faturası gibi şeffaf bir pencereden çikolatanın bir kısmı görünür; görünen yerde büsbütün fındıklar vardır.

bir oturuşta bir paket yemek suretiyle tüketilir. almanya'dan gelen her akrabam nutella ile birlikte bundan da getirir. türkiye'de denk gelmedi ama eğer varsa veya birgün birileri bunu ithal ederse "her güne yeni bir nussknacker" adlı feysbuk grubunun kurucusu kesin ben olurum.

http://farm3.static.flickr.com/…1767_df960cd9d8.jpg

bahtiyar bir edit: türkiye'de şimdilik iki yerin haberini aldım. beşiktaş'ta ıhlamurdere caddesi'nde levent büfe var, ismar'ın çaprazında. havalar soğuyunca getiriyormuş. bekliyoruz. bir de ankara sıhhiye'de perşembe pazarı'nda satılıyormuş. allah iki mekanda da razı olsun.
  • içine bütün fındıkların tıkıştırılmış bulunduğu leziz alman çikolatası.
    bilimum benzinlik marketinde bulunur.
  • millet aldi'ye gelsin diye zararina satildigina emin oldugum, en kral milka'dan daha manyak sut tadi findik tadi olan deli cikolata.. turkiye'ye getirmek icin x paket aldim uc gunde x/2 paket kaldi geriye, $ansina kussun millet.
  • ay bunu nerden bulacağız almanya'ya giden birini mi bulsak diyorsanız ve anadolu yakası sakini iseniz göztepe tren istasyonundan minibüs caddesine doğru giderken sağda bir kuruyemişçi var orda bulabilirsiniz. abiler sadece bununla yetinmemişler hanuta falan da satıyorlar. anladığım kadarı ile aldi de ne varsa çukulata namına var orda.

gelen mesajlar üzerine edit: tatlıhan kuruyemiş / tütüncü mehmet efendi cad. no:88/a

itaatsiz'e not: etti mi üç kaldı mı dohuz!
  • güncel satış fiyatı aldi süd marketlerinde 65 euro cent olup türkiye'deki bazı benzliklerde ve kuruyemişçilerde 8-10 türk lirası fiyatlara satılmaktadır.
  • fakir alman çikolatasıdır.
    işte bunlar hep kokolin.
  • fındıkkıran anlamına gelmesi muhtemel bir almanca kelime. çikolata ve çaykovski nin kesişme noktası.

düzenleme: elanor marin söyledi: evet, fındık kıran imiş, hatta 'fındık kıracağı'.
  • almanya'dan gelirken eşe dosta getirmeye çekindiğim çikolata. halbuki bence bütün bütün fındıklarıyla ve lezzetli çikolatasıyla benim için dünyadaki en pahalı çikolatadan bile daha lezzetli ama fiyatı o kadar düşük ki, getirdiğim kişi olur da bir yerden öğrenir ve 'aman ucuzuna kaçmış' diye düşünür korkusuyla, insanlara lindt falan hediye ediyorum da neyse ki kutu kutu nussknacker'lar bana kalıyor.
  • almanya'da bulunabilecek en ucuz çikolata'lardan birisindir... şuanki fiyatı 0,59 eur'dur. bundan daha ucuzu 0,39'a düz çikolatalar var....

türkiye'de bu kadar sevilmesi içerisindeki fındık türkiye'den gittiğinden olsa gerek...

bir almancı tanıdığınız size bundan getiriyorsa bilin ki ucuza kaçmış, paraya kıyamamıştır...
hesabın var mı? giriş yap