• mail başlığı olan noreplyın no reply olduğunu yeni farkediyorum. yıllardır ben bunu bilişim şirketi yada bi altyapı sağlayıcısı falan sanıyordum.
    edit: kendileri cevap yollama anlamına gelir.
  • italyan sokak sanatçısı blu'nun roma'da bir binanın dış cephesine yaptığı insanlık tarihini ve geleceğini anlatan şu muhteşem resim.
  • *bu resim hayabusa 2 tarafından 26 kasım 2015'te alınmış. resimde sağda dünya, solda ay'ı görüyoruz. sağdakinden soldakine toplamda 24 kişi gitti ve sadece 12'si ay'a ayak bastı.

*ay'a sadece 3 kişi iki kez gitti. james lovell (apollo 8 ve 13), john young (apollo 10 ve 16), eugene cernan (apollo 10 ve 17). apollo 8'in zaten ay'a inmesi planlanmamıştı ve 13 de arıza yüzünden iniş yapamadı, yani james lovell iki kez gitmesine rağmen ay'a hiç ayak basmadı. kendisi nazarımda dünya'nın en şanssız, en cenâbet insanıdır.

*uzayın ortalama sıcaklığı -270 °c'dir. "uzay'ın ısısı" mı diyelim yoksa "uzay'ın sıcaklığı" mı tartışmaları bırakılıp "uzay'ın soğukluğu"nda karar kılınmalı diye düşünüyorum.

*bu uzak galaksi grubunun adı the cheshire cat group of galaxies*. bu kediyi çok büyük kütlelerce bozulmuş ışıklar oluşturuyor. muhtemelen bu resmin ressamı karanlık madde.

*üç dev gezegenin doğumu böyle fotoğraflanmış.

*bilinen en ağır kara delik bu arkadaş, adı s5 0014+81. kütlesi 40 milyar güneş kütlesi. kendisi galaksimizdeki tüm yıldızların toplamından 25 bin kat daha güçlü parlıyor. samanyolu'nda tahmini olarak 200 ila 400 milyar yıldız var.

*galaksimizde, merkezde yer alan kara delik sagittarius a'nın dışında "deliğim gözü kara deliğim, yakarım süpernova'yı da yakarım" diye şarkı söyleyen 10 milyar civarında daha kara delik olduğu düşünülüyor. bu kara delikler kara deliğe dönüşmüş yıldızlardan ibaret, yani yıldızsal kara delik.

*cassini, satürn'ün uyduları tethys ve enceladus'u hizaya sokmuş.

*satürn gibi halkalarımız olsa ekvatordan geceleri böyle, ekinokslarda böyle görünecekti. mükemmel.
  • amerika'da kapalı alan avm (indoor mall) en son 10 yıl önce inşa edilmiş. türkiye'de bu süre muhtemelen 10 dakika falandır.

"the last new enclosed mall was built in 2006; 2007 marked the first time since the 1950s that a new mall wasn't built in the united states."
    menbaı
  • ilk duyduğumda epey afallamıştım, içeriğe katkıda bulunma sırası bende.

vincenzo parappi. 19. yy'da floransa'da yaşayan bir ekonomist. o dönem italyasında ciddi bir ekonomik kriz mevcut. bir yandan askeri harcamaların yoğunluğu, bir yandan da devletin ekonomiye çok müdahil tavrı nedeniyle özel teşebbüsün gelişememesi sebebiyle italya tarihinin en zayıf günlerini geçirmekte. artık iş dayananılamayacak noktaya geldiğinde ülkenin zenginleri toplanır, ne yapalım ne edelim de buna bir çözüm bulalım. fakir bir ailede yetişmesine rağmen üstün bilgisiyle şöhret edinmiş parappi'ye giderler. deli-dahi ince çizgisi arasında nitelendirebileceğimiz parappi o esnada işi gücü bırakmış, onlarca kedi beslemektedir. zar zor ikna edilir ve ekonominin düzelmesi için uyulması gereken yasalar geliştirir. yaklaşık 2 yıl içinde italya avrupa'nın en büyük ekonomik gücü olmayı başarır bu sayede.

parappi yasaları bütün avrupa'ya yayılır zamanla. bugünkü finans sisteminin temelleri o'na aittir. ufku açan nokta ise şu: ekonomi haberlerinde gördüğümüz "para piyasalarında son durum" vb. cümleler esasından "parappi (vincenzo) yasalarında son durum" dan geliyor. zamanla türkçeye çok yakın uygun olduğu için para piyasalarına evrilmiş.
  • ziraat bankasinin amblemindeki buğday simgesinin z ve b harflerinden oluşması vaaaooovv
  • (bkz: gauss elimination method)
    beynim ağırlaşmış gibi 2 gündür. iyi geldi.
  • (bkz: aramaya inanmak)

kimsenin siklemeyeceği bakınızı da verdiğimize göre başlayabiliriz...

(bkz: #38456519)
    (bkz: #46997353)
    (bkz: #48810740)
    (bkz: #52466152)
    (bkz: #55856849)
    (bkz: #57197265)

tabi arada da bu bilginin habire buraya yazılması konusunda eleştirel entryler var. (aynı boku ben de yemiş oluyorum tabi)

yarın ustamla konuşup benzin kapağının yerini değiştirebilir miyiz diye bir bakacağım. gerçi göstergeyi değiştirmek daha kolay olabilir bak. neyse ayarlayacağız artık bir şeyler...
hesabın var mı? giriş yap