• bordeaux arcachon kıyısında okyanusun yığdığı apartman boyutunda dev kumulları gördüğümde ve okyanusun enginlerinden gelen uğultuyu işittiğimde, tarih coğrafya derslerinde coğrafi keşifler anlatılırken bahsi geçen avrupalı cesur denizcilerin ne menem bir şey olduğunu daha iyi anladım.

her okyanus kıyısı böyle değildir elbet ama, denize alışkın bizler için okyanus ürpertici ve tuhaf bir yer.

görsel
  • benim için 2 metreden sonra her yer okyanus.
  • yüzerken evet denizden farkı yoktur lakin kıyıdan suya girerken ve çıkarkenki durum için (en azından bazı bölgelerde) aynısını söylemek mümkün olmayabilir.

okyanusun kıyı dalgası bizim genelde yüzmeye alışkın olduğumuz akdeniz'in kıyı dalgasına benzemez. daha önce de belirtildiği gibi gel-giti daha kuvvetlidir ve gerek suya girerken gerek sudan çıkarken ciddi anlamda zorlanabilirsiniz tecrübesiz iseniz.

girişte dalgayla mücadelede bizim alışkın olduğumuz gelen dalganın üstüne doğru tatlıca süzülme hareketi okyanusta o dalganın sizi alıp kıyıya sürüklemesi ile sonuçlanabilir. aynı şekilde bu dalgaya doğru koşturarak girmek de dalganın momentumundan ötürü hem tehlikeli hem de genelde etkisizdir. doğrusu yavaş adımlar ve dikey hoplamalarla dalgaların üstüne çıkmaktır.

çıkışta ise aynı dalga bu kez kolay çıkmanıza müsaade etmez ve sizi geri çekip tekrar terkar yere çarpabilir: https://www.youtube.com/watch?v=ohefk4bd4j4

kuvvetli adımlar atabilmeniz ve dengenizi iyi sağlamanız gerekir ve yorucu bir yüzme aktivitesi sonrası bacaklarınız bu konuda size pek yardımcı olmayabilirler.

daha kayalık bölgelerden suya girişlerin ne kadar tehlikeli olacağını da sanırım anlatmaya gerek yok.

son olarak gavurların sneaker wave dediği sinsi dalgalar da cabası:

https://www.youtube.com/watch?v=dsxfpwh8yxm
    https://www.youtube.com/watch?v=rpypt9dovsy

yani kısacası; "ahehehö nolcaek yeaa denizden farkı yok" diye düşünerek girmeyin bir gün fırsat bulursanız, benden söylemesi. tamam muhtemelen ölmezsiniz ama ciddi sakatlıklar söz konusu olabilir:

http://www.webmd.com/…aves-more-common-than-thought
  • bir üsküdar'da yüzmek değildir.
    yenilenen link
  • fakirlikten olabilir. north carolina da work and travel ile gittiğimde denemiştim. okyanus resmen beni istemedi.*
    yüzmek kısmet olmadı ama okyanustan dayak yedim. öyle 4-5 metre dalga da yoktu halbuki ancak akıntı çok kuvvetli olduğu için 1 metrelik dalgalar bile beni yerden yere vurmaya yetti. hatta son denememde öyle bir dalgaya yakalandım ki beni su altına çekip sürükledi, afedersiniz götümden boynuma kadar vücudumun sağ tarafı su altındaki taşlara sürterek yaralandı. kan içinde nefes nefese çıktığımda sahilden koşup yardım edenler köpek balığı mı saldırdı diye sormuştu hatta. hayır ben mal olduğum sahilde denize girmeyip güneşlenen yüzlerce insana güvenmedim yüzmeye çalıştım dalga ebemi sikti demeye de ingilizcem yetmedi.
    ayrıca türkiyeye döndükten 1 hafta sonra benim okyanusa girdiğim yerden yaklaşık 20 km ötede gece okyanusa giren yaşlı bir adam köpek balığı saldırısı sonucu ölmüştü.

yani benim tecrübeme göre hiç de öyle hayali kurulacak bir tecrübe değil. eminim ki dünyalara bedel sahilleri, daha sakin suları vardır ama benim param yetmedi. *
  • öyle bir imkanım olsa dahi anca dizime kadar girerim. ben türkiyede yüzerken bile korkuyorum çok açıldığımda, yanlışlıkla atlastan egeye köpek balığı girer bana tilt olur yer diye.

bize göre değil.
  • dünyamızın hareketinden ve akıntılar sebebiyle okyanusların doğu sahilleri genelde soğuk olur (bkz: estoril) illa kıyıdan girecekseniz batı sahillerini tercih edin. tabii bu işin asıl zevki okyanusa sahilden değil üstündeki gemiden girmektir özellikle atlantiğin orta boylamlarında 30-34 derece enlemlerinde gulf akıntısının bir nehir gibi aktığı ve beraberinde meksika körfezinden 34 derece su getirdiği bir yer ve zamanda driftte bekleyen bir gemiden atlanıp yapıldığı takdirde oldukça keyifli olan eylemdir.

geminin korozyona karşı korunması için güverteye verilen elektrik sayesinde köpek balığından da dolaylı yoldan korunulsa bile yinede tırsmamak elde değildir. borda merdivenine yakın olup her an kendinizi güverteye atabilmek için çok açılmazsınız gemiden tabii bu bazı piç ruhlu meslektaşlarınızın ilerde sırt yüzgeci gördüm diye şaka yapıp sizin olimpiyatlarda dünya rekoru kırmanıza sebep olacak şekilde kalbiniz götünüzde kendinizi güverteye atmanıza mani olmaz.

bunu yapmışken birde okyanusta yunuslarla yüzmek eylemini gerçekleştirmek istiyorum ama seyir halindeyken geminin her tarafında türlü türlü şebeklikler yapan, atlayıp, zıplayıp taklalar atarak sizi okyanusa davet eden bu dostlarımız niyeyse makine stop emri daha makine kontrol dairesine ulaşmadan ufukta kaybolup gitmektedirler.
  • denizden herhangi bir farkı yoktur. ulan acaba köpek balığı bir diş alır mı? serçe parmak kadar bir balık gelip bir ısırıkla öldürür mü? gibi ev yapımı korkular eşliğinde gidilir, suya girildiğinde hepsi unutulur.
  • mükemmeldir.
    los angeles'da deneyimlemiştim.
    dalgalar, upuzun sakin plajlar falan.
    çok keyifli

not: sığırın biri ego tatmini falan yazmış.
    ulan sözlükteki her başlıkta dönen muhabbette her yazarın anısı, deneyimi olmasını mı bekliyosun.!!
    insan yaşadığını hissettiğini de mi yazamayacak amk.
    tüm yazıları okudum, ego tatmini falan yok yazılanlarda. yazarın ezikliği var sadece
  • okyanus diyince benim aklıma hep sanki kumdan suya girdiğin anda su 5 10 metre derinlikte olacakmış gibi geliyor. yani hani denizdeki gibi usul usul yükselmek yerine. çünkü okyanus olum adının okyanus olmasının bir sebebi olmalı değil mi?

açıkçası hiçbir şekilde götümün yemeyeceği eylem. 2 sene önce antalya'da 2 3 metrelik dalgalar ağzıma sıçtıktan sonra hele 4 5 belki 10 metre dalga görmek. mümkün değil yani. bir de ben denizde büyümeme rağmen ayağıma bir şey değse kafayı yiyorum orada normal balığı geçtim köpekbalığı tehlikesi bile var. olm kafayı mı yediniz siz? ayrıca en son 10 metre derinlikte bir yerde ilk kez denize girdiğimde bütün yüzme bilgimi unutmuş gibi davranmıştım. 3 4 metre derinlikten sonrası beni gerçekten aşırı geriyor.
hesabın var mı? giriş yap