şükela:  tümü | bugün
  • bir yazar arkadaşın, "hakkında dava açan olur mu?" diye sorduğu soru.

şöyle yanıt verdim;

--- spoiler ---

"bence mutlaka olur. kendine iş edinen bir avukat suç duyurusunda bulunabiir. o zaman savcı mecburen soruşturmak zorunda.

bununla ilgili yasa da var. yani deliller (banka transferi vs vs) göz ardı edilemeyecek kadar somut.
    hem parayı alırlar hem de adli para cezası alır.

sicilinde de görünür."
    --- spoiler ---
  • beyaz dişlerine sıçtığımın dolandırıcısı.
  • (bkz: dünyaca ünlü melih gökçek sırıtışı)

bir araştırın bakalım soyadı gökçek olmasın lan.
  • ''millet işte böyle zengin oluyor'' lafındaki zengindir. *
  • yardım mevzuatını bilmediğimden yaptığının usule uygunluğunu değerlendiremiyorum ancak dolandırıcılık değildir. adam, gayet net şekilde kanser olan annesini mutlu etmek için evini döşemek istediğini söyledi. hikayede bir yalan yoksa ortada herhangi bir dolandırıcılık yoktur.

tek bir şartta iş dolandırıcılığa varır. o da kampanya başlığındaki diğer yazarlar tarafından yazılan destekçi entry'lerin bu arkadaşın diğer hesaplarınca ya da tanıdıklarınca girilmiş olması.

ingiliz yargıç da demiş ki sana ek ceza veriyorum, sözlükçülerin bu saatte tatlı suda dolaşma hakkını kısıtladığın için. :((
  • dolandırıcı falan değildir. ekşi sözlük yazarlarına annesinin kanser olduğunu ve evini yeniletmek istediğini söylemiş. yazarlar da mal gibi adamın binlerce liralık masrafını karşılamış. kanser, ev yeniletmek? ne alaka lan? diyen bir aynştayn çıkmamış olması da ayrı bir olay.

bu arada annem prostat kanseri arkadaşlar. bu sebeple dolabımı komple yenilemek istiyorum. yardımsever ekşi ailesi bir el atmak isterse iban numaram:

tr 9600 0100 0529 7125 1703 5001
  • dolandırıcı değil arkadaşlar kavramları karıştırmayın.

kendisi keriz çırpıcıdır. itinayla fularlı, ukala, kendiyle aynı fikirde olmayanı anında linç eden sikik sözlük mallarını çırpmıştır.

bu mallardan biri hala ilgili başlık altında 'para bizden çıktı derdi sizi mi gerdi' gibi aptal saptal yorumlar yapıyordu. beter olsun.
  • benzer durumdan geçen birisiyim. benimde kızım kalp hastası doğdu. baya sancılı zamanlardan geçtik. sırasıyla;
    1- 2013 yıl sıfır borusan çıkışlı 320.i bmw modern line.
    2- 2012 yıl range sport
    3- beylikdüzü kalekent 4+1 daire (şu an 1.2m)
    4- depoda olan ürünlerin büyük bölümü bedavaya sayılacak rakama gitti. (toplam 250k ürün). bak düşün nasıl bir gelirim var o aralar. 8.000tl nedir? yeri geliyor 1 günde kazanıyordum bu rakamı.

evet hepsini sattım ve kızımız için kullandım. kimseye el açmadım, satabileceğim noktaya kadar gittim. satacak bir şey kalmayınca kızımız şükürler olsun toparlandı. bu süreç toplam 16-17 ay kadar sürdü.

yani demem o ki 8.000tl kazanan birisi için uğraştığı hastalık çok komik bir rakam olabilir. bunu bilmiyorum, sadece bir tahmini belirtiyorum.

kendisiyle bir kaç kez mesajlaştık ve cep telefonumu verdim. "elden ne geliyorsa yaparız" dedim aramadı. 3 gün sonra iban numarası attı.

düşündüm o an benim bu şekilde bir durumum olsa ve birisi bana dese ki "ara elden ne geliyorsa yaparız" hemen ararım. gerçi kendi tercihi. çekiniyor olabilir, utanma olabilir, ciddiye almama olabilir gibi gibi sebepler üretilebilir. hadi dedim neyse biraz daha bekleyeyim.

beni bilenler iyi kötü bilir. bir çok yardım kampanyasında aktif yer aldım, hemen hepsini üstlendim ve bu yardımları talep eden kişileri ilmik ilmik araştırarak bunlara start verdim. yardım izni olmayanlara destek olmadım.
    işin sonunda vebal var! işin sonunda öğrencinin cebinden çıkan 10tl var. kıt kanaat geçinen bir arkadaşımızın 5tl'si var. bunları düşünmek lazım, yardım kimden gelir belli değil.

ben yine de kendisinden bir açıklama bekliyorum. tüm iyi niyetimle bu konuda art niyet olmadığına inanmak istiyorum. açıklama beklemekte fayda var. samimiyetsiz bir durum varsa ilgili makamlar devreye girer ve gerekeni zaten yapar.
    kimse kendine bu süreçte görev biçmesin diyor ve kenara çekiliyorum.
  • suç işlemiştir. ismi ortaya çıkıp sözlükte her şey adının altındaki başlığa dökülünce yazılanları silmemiz için faturaları paylaşmış. adı soyadıyla başlık açılana kadar faturaları paylaşmaksızın sessiz kalıyordu, kem küm bir açıklama gelmişti akşama doğru. toplanan paralarla ne yapıldığı beni ilgilendirmez, hatta faturaları paylaştığı entrisinde maddi durumunu da açıklamış, birçok insandan gelirleri iyi, beni bu da ilgilendirmez.

millet kendi geçim derdiyle uğraşırken ev dekore etmek için duygu sömürüsü yaparak yardım toplaması bir yana, yani kendi maddi durumu belliyken (gayet iyi, gelirleri var+2 emekli maaşı, 2 ev 3 araba) bu kadar gerekli(!) bir şeyi izin almadan, yasal olmadan ortaya sürmesi bir yana; iyiniyetli insanların güvenini sarsmıştır. kendisine yardım edenleri diğer entrilerimde ağır eleştirdim, ama bu kampanyaya destek olmayıp yarın bir bebek için kampanya başlatıldığında destek olacak bir sürü insan vardı. artık yoklar. tebrik ediyorum kendisini.

kendisi nasıl bir insandır bilmem tanımam. ama gördüklerimden yola çıkarak içim rahat bir şekilde açgözlü olduğunu söyleyebilirim. bir gün haksız çıksam bile bunca şeyden sonra bu entrimi silmem. sözlükte sürekli entri sildiren ablamız gibi kanuni yollara başvurabilir kendisi. olur olmadık çakallık yapmanın bir gün elinde patlayacağını öğrenmiş olur.

edit: nick başlığının altında (bkz: onemliuyarilar) başta herkes yardım ederken yardım eden, sonra herkes lince başlayınca yazıklar olsun diyenler, şimdi açıklamadan sonra acımaya, dolandırıcı değildir demeye, savunmaya başlamış. sözlükteki safların sürü psikolojisinden bir an önce kurtulup muhakeme etmeye başlaması gerek. hayret ettim.
  • an itibariyle ekşi sözlük: https://goo.gl/4nv8hu