şükela:  tümü | bugün
 • diyarbakır’lı ermeni müzisyen. anadolu ermenilerinin geleneksel şarkılarını, ilahilerini ve bazen de türk sanat müziği eserlerini seslendirmiştir. ara dinkjian’ın babasıdır. an itibarıyle abd'de yaşamaktadır.
 • buram buram bu toprağın sesi kokan güzel insan.

  http://www.youtube.com/watch?v=djkigw3s5ga
 • dün kendisini surp haç tıbrevank lisesi vakfı'nın düzenlediği bir konserde dinleyebilme mutluluğunu yaşadım. istanbul'daki ilk konseriydi, umarım çok kereler dinleme şansını yakalarız yine. ilerleyen yaşına rağmen sesi, sahne enerjisi, temposu, tavrı muhteşemdi. dinleyenleri zaman zaman okuduğu türkülerle coşturdu, zaman zaman hüzünlendirdi. yakınına gidebilsem elini öpmek isterdim, sahnede oğlu ara dinkjian da vardı. ikisini bir arada izleyebilmek ayrı bir zevkti. bu güzelliklerin yanında içimi burkan bir şey de oldu, daha doğrusu bir düşünce. bu insan sesiyle, müziğiyle, tavrıyla, hareketleriyle, kimliğiyle yani her şeyiyle bu toprağın insanı. ama toprağından uzaklarda doğmuş, toprağından uzaklarda yaşıyor. bugün toprağına vize alarak giriyor, işte bu içimi acıttı. bu büyük sanatçının ömrüne bereket dilerim, her zaman böyle dinç kalır umarım.
 • kendisi ve oğlunu konu edinen garod filminin gösterimi sonrasında oldukça sevecen ama bir o kadar hüzün saçan duruşuyla mest eden sanatçı. kıymetinin son zamanlarda biraz daha bilinmesi çocukmuş gibi sevindiriyordu. filmde ve film sonrası söyleşide kullandığı birçok ifade seyirciyi güldürmeye yetti. burası onnik'in mütevaziliği, sevecenliği, bir o kadar da hüzünlü tavrıyla alakalı. ya dün geceye ne demeli? oğlu ara dinkjian'la birlikte aldığı sahnede en güzel şarkılarını en güzel ses tonuyla okudu. 84 yaşında olmasına rağmen hala diri bir sesi vardı. seyirciye yine duygu yoğunluğunu tattırdı. yine halay çektirdi, yine ağlattı. sen çok yaşa onnik.

  groung
 • nezdimde , "kêlê nazo"yu en güzel seslendiren ,
  sanatçıdır .

  o ezgiyle birlikte , onnik 'in sıcak sesi birleşti mi , hafif bir tebessüm edilir ..hiç bir anlam veremeseniz de , samimiyet vardır bu notalarda , istemsizce mutlu olursunuz ..hem de herşey kötüye giderken belki ..

  hep söyleyedur onnik usta ..
 • onnik amca bizi hüzünlendir desen olur; onnik amca bizi neşelendir desen olur... bizi hiç kırmaz, hiç üzmez... hoy nazan
 • ne kadar geç keşfettim ve fakat nasıl da güzelmiş...

  her ne kadar adı üzerinde "sosyal paylaşım sitesi" dense de hapsolduğumuz şu korkunç coğrafyada sade ve sadece siyaset konuşmaya, birbirimize çemkirmeye, şakşaklamaya ya da hakaret etmeye araç görsek de twitter sayesinde haberdar oldum bugün kendisinden... bir güzel insan paylaştı. dinlemediğim müziklerle yolculuğa çıkmayı pek severim. saçma sapan bir günün ortasında dinlemeye başlamamla beni bammmbaşka bir yere taşıdı taşıdı.okurken bir yandan sizi de taşısın

  serin bir yaz akşamı... dolunayın üzerinde parladığı lacivert bir deniz... denizin karşısında hiç tatmadığın, bu coğrafyanın dört bir yanından mezelerle donatılmış bir şahane içki sofrası... ve etrafında canım güzel insanlar... fonda da onnik dinkjian. sanki zaman durmuş gibi... hani hiç sabah olmayacak, hiç o mecburiyetler omuzlara binmeyecek, kötülükler o güzel insanların yüreklerinden geçen güzelliklerin içerisinde boğulup gidecek... bir kahkaha atılacak sonra sofradan, bir an bastıracak sesini onnik'in ama bileceksin, sadece o an!

  ya da küçücük bir meyhane. karşında sevdiceğin. usulca fonda başlayacak çalmaya onnik. ardından rakının bardağa dolma sesi, yavaş yavaş... acele etmeden. bir yere yetişmeye çalışmadan... sonra ağır ağır kalkacak kadehler. "şerefe"... sağlığa, aşka, hayata... ve yine oracıkta onnik ile duran zamana... bir an dalıp gideceksin sevdiceğinin gözlerine... ve sadece o an susmuş gibi gelecek onnik ama bileceksin, sadece o an!

  sanki öylece çalsa fonda, o sofralara ışınlanacak insan... ve "o an"lar hiç bitmeyecek. bir güzel coğrafyada, bir güzel akşamda, hafif bir serinlikte; kavgalardan, dövüşlerden, nefretlerden, silahlardan, acılardan uzak, ölmemeye çalışarak değil de yaşamak için yaşanacak.
 • yakında ermenice diyarbakır şarkılarından oluşan diyarbekiri hokin adlı bir albümü çıkacakmış. bu da albümün tanıtımı. diyarbekiri hokin videoda ara dinkjian'ın filozof tarafını görme şansı da buluyoruz. *
 • gerçekten müthiş bir sese sahip insan, dün gece ilk kez canlı da izleme fırsatım oldu ve bu yaşta bu sese sahip olabilmek gerçekten inanılmaz.
  onnik dinkjian bu toprakların sesi, öyleki adam akıcı inglizce konusunca insan hikayesini bir an unutuverse şaşırıyor, ya bu diyarbakırlı adam nasıl oldu da bu kadar iyi ingilizce konuşuyor diyecekken bu hazin hikaye/hikayemiz geliyor insanın aklına. hikayemiz evet, çünkü hepimizi darmadağın etti, kültürümüzü yok etti, renklerimizi, seslerimizi yok etti.
  onnik dinkjian hakkaten diyarbakır toprağının dibiyken ve hakikaten orada yeşermesi gerekirken ona bu zulmu çektirmişsiniz, ve bugün görülen o ki öldürenlerin torunları olarak aslında hepimiz kaybetmişiz.

  ama bakın aradan 100 yıl geçse de agaç köküne dönüyor, o amerikadan söylüyor biz burda bu toprağın sesini duyup gerek hüzünlenip gerek halay çekiyoruz.

  ömrün bol olsa da daha uzun seneler canlı dinleyebilsek kendini ve keşke bir fırsat olsa da bu yazdıklarımı kendisine de söyleyebilsem
 • 1915'de istanbul'dan tehcir edilen ermeni aydınlar anısına düzenlenen in memoriam 24 nisan konserinde sahne almıştır.

  https://www.youtube.com/watch?v=pp75aevs6pk