aynı isimde "ordu" başlığı da var
  • karadeniz'de bir $ehir..
  • memleketimin* bağlı oldugu il merkezi.
  • deniz kokulu memleketim
  • findigi cok me$hurdur. her ce$it orman urunu i$lenmektedir ve oldukca zengin yeralti kaynaklarina sahiptir.
    1883 tarihinde gecirdigi buyuk bir yanginla harabeye donen ildeki tarihi eserlerin cogu zarar gormu$tur. caleoglu kalesi, eskipazar kalintilari onemli tarihi eserleridir.
  • plaka numarası 52 olan ilimiz
  • akıllara sagra fabrika satış mağazası adlı tapınağı getiren çok sevimli ilimiz. eğer kapandığı söylenen mekan burasıysa çok yazık.
  • ünyenin il olmayı* reddetmesi sebebi ile il olabilmiş il. (bkz: il postino)
  • yüzölçümü : 6.001 km²

nüfus : 830.105 (1990)

il trafik no : 52

doğanın tüm güzelliklerinin cömertçe sergilendiği bir belde olan ordu, deniz turizmi imkanları bakımından doğu karadeniz bölgesinde en şanslı il durumundadır.

bölgenin en temiz kumu ve bölgenin en uzun kıyı şeridine sahiptir. kıyı şeridinde, birbirinden güzel koylar, doğal ve sağlıklı plajlar ve çeşitli mesire yerleri mevcuttur.

yeşil ile mavinin hünerlice kucaklaştığı şehri; şair şu dizelerle anlatmaya çalışmıştır.
    ben ordu'yu anlatırken bütün şiirler susar
    elvan elvan bir sis alır başımı
    tenim yağmur olur gökyüzünde
    ruhum çocuklaşır ninni ninni
    dalgalanır bu masal denizinde.
    peştamalın moru kıskanır diye
    ben ordu'yu anlatırken söyleyemem
    bin bir tonda o yemyeşil kuşağı
    incir dalında, yosun kuytuda
    emine kız gözlerinde söyler
    oysa yedi ton yeşil kokar ordu sokakları.

ilçeler

ordu ilinin ilçeleri; akkuş, aybast, çamaş, çatalpınar, çaybaşı, fatsa, gölköy, gölyalı, görgentepe, ikizce, kabadüz, kabataş, korgan, kumru, mesudiye, perşembe, ulubey ve ünye'dir.
  • cook uzun seneler yerel yönetimde chpyi tercih ettikten sonra yaklasik 10 senedir anapa oy vermis ancak son secimlerde türkiye genelinin tersine dsp`yi desteklemis ilimiz.
  • chp'nin iki ay önce il teşkilatını feshetmesi üzerine oylarını dsp'ye kaptırdığını düşündüğüm kent.
    fatsa'nın akp'ya gitmesi içinse

(bkz: bir gün herkes akpli olacak)
hesabın var mı? giriş yap