şükela:  tümü | bugün
 • 1. eleştiriye karşı alıngan olmak

  aşağılık duygusuna kapılan insanlar hata yaptıklarını bilseler de diğer insanların bunu vurgulamaları hoşlarına gitmez. ne kadar yapıcı ya da naif olursa olsun her eleştiriyi kişisel bir saldırı olarak algılarlar.

  2. özgüvene uygunsuz cevap verme

  bu iki şekilde olur. bazı insanlar kendileri hakkında iyi şeyler duymak için can atarlar ve sürekli iltifat edilmesinden hoşlanırlar. diğer davranış biçimi ise tam tersidir. özgüven eksikliği çeken bir grup insan ise kendileri hakkında pozitif bir şey duymak istemezler çünkü kendi hissettikleriyle çelişirler.

  3. aşırı eleştirel yaklaşım

  kendilerini iyi hissetmeyen kişiler başkaları hakkında iyi şeyler düşünmezler. insanların kusur ve hatalarını ararlar. böylece kendilerinin çok kötü olmadığını kanıtlamaya çalışırlar. bu insanlar çevredeki en akıllı, çekici, başarılı insan olmadıkları zaman akıllı, çekici, başarılı hissetmezler.

  4. suçlama eğilimi

  bazı insanlar aşağılık hissetmenin acısından kurtulmak için kendi güçsüzlüklerini diğer insanlara yüklemeye çalışırlar. bu noktada kendi hataları için başkalarını suçlarlar.

  5. işkence isteği

  özgüvensizlik doruk noktasındayken başkasına zarar vermeye kadar varabilir. başkalarını suçlama davranışı kontrol edilemez bir duruma ulaşabilir.

  6. rekabetle ilgili negatif hisler

  aşağılık kompleksi olan insanlar da herkes gibi bir oyunu ya da yarışmayı kazanmak ister ama böyle durumlardan kaçınırlar çünkü kazanamayacaklarını düşünürler. birinci gelememe korkusu tamamen başarısız oldukları korkusuna kapılmalarına neden olur.

  7. yalnızlık ve çekingenlik eğilimi

  aşağılık duygusu olan insanlar diğer insanlar kadar zeki ve ilginç olmadıklarını düşündüklerinden diğer insanların da onları böyle göreceğini düşünürler. bu yüzden sosyal ortamlardan kaçınırlar. insanlarla birlikteyken susmayı tercih ederler çünkü bunun yalnızca aptallıklarını ya da sıkıcılıklarını kanıtlayacağını düşünürler.
 • eksikliğini hissettiğin bir konuda tatmin olabileceğin ölçüde olmamak, eksik olmak şeklinde sıralanabilecek nedenlerdir.
  başlığın ilk entrysinde nedenleri değil sonuçları sıralanmıştır.
 • ilginctir ki fazla özgüvenin (egoizm) de özgüven eksikliginin de belirtileri aynıdır.
 • (bkz: işsizlik)

  (bkz: aile baskısı)
 • bir olay, bir insan ya da kişinin yaptığı bir şeydir. genelde terkedilmek, başarısızlık, yapılan büyük hatalar özgüveni yerle bir eder. bu olaylarda genellikle travmatik ani gelişen şeylerdir.

  kişi bu yüzden kendini eksik ve değersiz hisseder.
 • sebebi henüz sınanmamış olmak, bir şeyler başarmamak veya sorumluluk almamak da olabilir, yani belki de sen daha sahaya çıkmamışsındır, belki çıkıp başarısız olacaksın belki de maçın yıldızı olacaksın, kim bilir.

  ebeveynlerin ya da çocuk yetiştiren kişilerin çok büyük etkisi olduğunu düşündüğüm nedenlerdir.
 • korkudur efenim korkan hata yapmaya korkan kişide özgüven eksikliği olur yap kardeşim hata yapa yapa öğreneceksin
 • büyük ölçüde aile kaynaklıdır.ebeveynlerin çocuğu korumak/yormamak/rahat ettirmek adına, tüm iş ve sorumlulukları sırtlaması, çocuğun bir soruna çözüm üretecek pratikten yoksun kalmasına sebep oluyor. çocuk en ufak bir çıkmazda soğukkanlılıkla çare aramak yerine, anne/babanın (ya da başkalarının) ağzına bakıyor.

  yine -muhtemelen benzer koruma güdüsüyle- çocuğun olağan davranışlarına dahi tepki vermek, aldığı her kararı sorgulamak veya sıkça eleştirip düzeltme yapmak da çocukta kalıcı biçimde "beceremiyorum, bu işi bilmiyorum" hissiyatına yol açabiliyor.

  yine aynı emniyet, koruma ve "çocuğum yorulmasın" gibi gerekçelerle çocuğun tek başına bir şeyler yapma zevkinin elinden alınması da özgüven sorunlarına sebep olabiliyor.
 • ebeveynlerden birinin (bkz: anne veya baba) baskın karakterli olması ve bunu çocuğun üzerinde kullanması.
  (bkz: türk tipi çocuk yetiştirme rehberi)
 • cocukluktan beri ebeveynlerin tarafindan baskilanarak buyutulduyseniz, surekli onlara sirin gorunme cabasi icinde olup, kendi benligini one koyamadigin icin, olusan bir sey bu ozguven eksikligi. ne yazik ki yetiskin oldugunda, gerek is gerek ise ask hayatinda hak ettigin yerden alikoyar seni. sansin varsa bir yastan sonra elde edersin ozguveni ama bazi konularda is isten gecmis olabilir. bir de bunun tersi var, ebeveynleri tarafindan gereksiz asiri ozguven pompalanan bir kisi de ileriki hayatinda husrana ugrar, cunku bunun fazlasi insani aptal ve itici gosterir. her konuda oldugu gibi ozguven konusunda da dengeyi bulmak en sagliklisidir.