• alman netflix dizisi.

dizide hiç bitmeyen ve neredeyse izlemeyi zorlaştıran seviyede gerilim ve kasvet var. tabiri caizse nefes aldırmıyor.

bütün karakterler olayın hep merkezinde tutulmaya çalışılmış ama bazı karakterlerin havada kaldığını da söylemeliyim. uslanmaz bir netflix izleyicisi olarak amerikan yapımlarına hiç benzememesi beni mutlu ettiği için ve olayın çözümlendiğini görmeyi umarak izledim. bütün hikayeyi birden sunmadığı için, daha 2. bölümden sezon finalini tahmin edebilen çılgın izleyicinin buradan kalbini kazanabileceğini düşünüyorum.

--- spoiler ---
    temelde bütün suçun elena'nın babasında olduğu konusunda kimseyle tartışmayacağım.
    --- spoiler ---
  • almanlarda var bir sapıklık dedirten dizi.
  • bi dünya iğrenç şey izledim şu zamana kadar; hiçbiri tansiyonumu düşürmeyi başaramadı. ama bu manyak dizi beni bayıltacaktı az kalsın. çocuğa yapılan herhangi bir kötülük kurgusal bir yapımda yer almasın ya. yeteri kadar pislikle yaşıyoruz gerçek hayatta zaten.
  • çocukluğumda babaannemin ocağa yerleştirdiği sacın üstünde itinayla közlenen yeşil sivri ve çarli biberlere verilen isimdi.. özellikle bahar ve yaz ikindilerinde demlenen çayın yanına katık olarak yapılan parfumun şu an bile burnumda tüten harikulade kokusu tüm evi sarardı..

büyükler göçünce parfum da unutulup gitti..

etimolojisi, kaynağı, kökeni hakkında hiçbir fikrim olmayan ve babaannemin evinden başka yerde duymadığım bu kelime benimle beraber gömülüp gitmesin, şuracıkta duruversin..
  • dizinin amacı izleyiciyi rahatsız etmek ve boğmak. kasvetin sebebi bu. ben özellikle kadın komiser ve savcı ilişkisinden usanmıştım. çok gereksiz ve itici gibiydi. dizi biter bitmez ekşiye gelir söverim diyordum. fakat dizinin sonunda gözümüze soka soka bunun bir psikodrama olduğu gösterildi.

buradan sonrasını spoiler içine alalım.
    diziyle ilgili havada kaldığı iddia edilen bazı noktalar olmuş. onlara da açıklamış olalım.

--- spoiler ---

katherina eşsiz bir kokuya sahip bir kızdı. yatılı okuldaki herkesi kendi aşık etmesinin sebebi, ne güzelliği ne de sesiydi. kokusuydu. böyle bir kokuya sahip olmak bir kadına pek çok şey sunabilirdi.

psikolog, dişsizden öğrenmişti bu kadını. sevgiden mahrum yalnız biriydi ve ilgiye açtı. kokunun gücünü dişsizden öğrenince cesaret etti. katherina'yı öldürdü. ilgili noktaları kesip kimyagerden kokuyu üretmesini istemişti. tabii kimyageri de dişsiz aracılığıyla biliyordu. dolayısıyla, "psikolog ne alaka?" "bunları nereden tanıyor, bağlantısı nedir?" sorularının cevabı bu. yalnız tam da bu noktada dizinin bir açığı söz konusu ona geri döneceğim.*

bıyıklı polis ve onun çıkartmalı aracı ise, detay bir husus. bu polis de katherinayı tanıyor, yine kokunun etkisiyle aşık. arada sırada aracıyla evine gidip izliyor. cinayetin olduğu gece yine ziyaret etmiş. psikologla konuşmaya gittiklerinde, psikologun üstünde katherinanın kokusu olunca, bizim abaza polis azıyor. psikologun polisi öldürmek gibi bir niyeti yok. yani bir plan eseri değil; bildiğiniz meşru müdafaa. yalnız psikolog ve cinayetlerle ilgili çok büyük bir açık söz konusu. buna da iki yıldız koyalım, geri döneceğim. **

kerhaneci eleman ne alaka deniyor, ona gelelim. bu karakter arkadaş grubunun çimentosuydu. olayların tetikleyicisi olarak kullanıldı. katharina bununla gruba girdi. diğer kıza bu tecavüz etti, kız gitti çocuğu öldürdü. her karakter aynı önemde olacak değil; fakat önemine göre dizide zaman ayrılmalı. bu kerhanecinin hikayesi ve sahneleri gereğinden fazla uzun ve fazlaydı. özetle, bunun da bir istismar mağduru olduğu ortaya kondu. geçmişi sebebiyle de çocuklara zaafı vardı. *

kimyager her olayın içindeydi. dişsiz ve kızın parfüm yapması için getirdiği numenelerin elbette ki bir köpeğe değil de insana ait olduğunu biliyordu. yine aynı şekilde psikolog bundan parfüm yapmasını istediğinde de numenelerin katharina'ya ait olduğunu biliyordu. diğer cinayetlerde de aynı şey geçerli. psikoloğun, kokuyu kimyagere yaptırdığını, sondan bir önceki sahnede çantasına "aşk" adlı kokuyu koymasından anlıyoruz ve hatta devam sezonların olabileceğine bu çantadaki diğer isimlendirmelerden anlaşılıyor. fakat burada da bir açık söz konusu. ***

bir diğer karakter olan, şu an ismini hatırlayamadığım gruptaki kız için, "tecavüze uğradı neden hala grupta takılıyor, o oğlana nasıl aşık olabilir?" denmiş. dizinin geneline bütüncül baktığınızda aşk ve hislerin tamamen kokudan kaynaklandığını görürsünüz. kız oğlanın kokusuna hasta. itilip kakılmasına ve hatta tecavüze uğramasına rağmen sevmeye devam etmesinin sebebi bu. evet katılıyorum, abartı söz konusu. tıpkı savcı-komiser ilişkisinde olduğu gibi. her iki kadın karakterde çok ezik gösterilmiş. sanki dizi orta almanyada değil de urfa siverek'de geçiyor mk.

neyse.

son olarak, dizide katharina, kimyager ve savcı hariç, tüm karakterler bir başkasının nezdinde ikincil planda kalmış insanlar. her birinin arzulayıp da ulaşamadıkları insanlar var. sevip de sevilmiyor babınsa ya da tercih edilmiyor. bu husus özellikle karakterlerin gençliğinde göze çarpıyor.

şimdi gelelim önceden belirttiğim dizinin üç büyük açığına.

* psikolog önce katerinayı sonra seks işçisi sonrada kardeşini öldürüyor. bunları da hep onların kokusuyla ilgi çekmek, sevilmek için yapıyor. iyi de katerinanın eşsiz kokusu zaten erkeklerin çoğu için sevilmeye yeter. orospuyu niye öldürdün? cinayetler arasında birkaç günlük fark var. hadi katerinanın kokusu yıllar sonra bitmiş olsa neyse. orospu cinayeti tamamen açıkta kalmış. burada eksiyi yedi dizi. kardeşini muhtemelen annesinin ve çevresindeki erkek olmayan insanların ilgisi ve sevgisi için öldürdü. bak burayı da dizide açıklamıyorlar ama tahmin edip kurgulayabiliyorsun.

** bir diğer açık yine psikologla ilgili. üç kadın cesetinin de muntazam kesildiği biliniyor. bu psikolog'un yan mesleği kasaplık ya da cerrahlık olmadığına göre bunları nasıl böyle kesebildi? acaba kadınları bu öldürüyor, kesimleri kimyager mi yapıyordu? ayrıca, orospunun öldürüldüldüğü gece, komşunun anlattıklarına göre, barakaya dişsiz gelmiş. psikologu gören yok. bunu yazarken aklıma geldi; orospunun öldürülüşü de muamma.

*** son yakaladığım açık ise, psikoloğun evindeki laboratuar ile ilgili. kokuyu kimyagerin yaptığını bildiğimize göre, burası ne alaka? bir suçlunun polise "gel beni al" demesi gibi bir şey.

--- spoiler ---

velhasıl, dizinin konusu çok sağlam. ki çıkış noktaları olan parfüm filmi de çok iyiydi. fakat bu konunun yeterince iyi işlenemediği de açık. bazı sahnelerin bilinçli olarak ucu açık bırakıldığının farkındayım. fakat yukarıda benim açık olarak tarif ettiğim noktalar, izleyici düşündürmekten ziyade filmin kurgusunu boşa çıkartıyor.

karakterlerin yaşadıklarıyla ilgili kayıtsızlıklarını bir eleştiri hususu olarak ele almayın. dizinin amacı bu zaten. kayıtsızlık, kasvet, psikodrama. benim dahi izlerken sövesim gelen bu özelliği, dizinin en sağlam yanıymış meğerse. yine de kurgu ve mantıksal çerçeve bir yapımın en önemli parçasıdır. bu sebeple, sana puanım 6.5/10 parfum.
  • alman yapımı, şiddet ve cinsellik içeren gerilim dolu bir dizi. olaylar şarkıcı bir kadının koku bezleri kesilmiş bir şekilde ölü bulunmasıyla başlıyor. polis lise yıllarıdan 5 kişiyi sorguya alıyor tabii kadının daha nice eskilerini. dizi de herkes bir bok yaptı gibi ama ne? kim? diyorsunuz ve dizi sizi korkunç bir şekilde sürüklüyor. mide bulandıran, korkutan, neden ulan nedennn diye bağırmak istediğiniz sahneler var. hatta insanı huzursuz eden çok sahne var çünkü her sahneden suç fışkırıyor. beğendim mi? konusu kurgusu oyunculuklar tatmin ediyor ama konunun gerçekçi olması, olabilme ihtimali insanı rahatsız eden taraf bu. dizide cinayet ve parfüm ana konu olsada çok detay verilmesi diziyi gerçekçi ve korkutucu yapan kısım. biraz da paranoya yapan kısımlar oldu burası artık spoilera girer buyrun izleyin zaten 6 bölüm ilk sezon. almanlar psikolojiyi boşuna yaratmamış, dizide bunu bir kez daha anladım.
  • almanların soğuk ve kasvetli yapımlarda başarılı olduğunu bir kez daha kanıtlayan dizidir. süskind'in das parfum adlı şaheserine referanslar göndererek kitabın ve filminin taklidi olmadığını ancak konu bakımından paralel ilerlediğini göstermiştir. netflix ortalamalarına göre başarılı olduğunu gelecekte daha çok dikkat çekeceğini düşünüyorum.

kokular üzerine das parfum adlı kitaptan bir alıntı ile uzatmadan sizi diziye yollayalım.

"kokuların öyle bir inandırıcılığı vardır ki, sözden, gözle görmekten, duygudan, iradeden daha güçlüdür. savılıp atılamaz bu inandırıcılık, soluduğumuz havanın ciğerlerimize işleyişi gibi, o da içimize işler, doldurur bizi, hepten ele geçirir, çaresi yoktur." -p. süskind
  • alman dizisi, kasvet falan güzeldir diye izledim ve hiç beğenmedim. neden hepsini izledin derseniz o da benim mallığım.

--- spoiler ---

dizi bana sinir krizileri geçirtti. karakterlerin tepkisizliği yüzünden kafamı duvara vurmak istedim. arkadaş şimdi bu elena karısını lisedeyken 3 yeniyetme ıssız bir köşede çeviriyor, tecavüz ediyor hepsi ayrı ayrı mı o kısmı anlamadım pek. sonra bu tepkisiz tepkisiz ayakkabısını bağlayıp biraz ağlar gibi oluyor. sonra bunlardan biriyle eve giderken şimdi biz sevgili mi olduk deyip sarılıyor. hadi bu saçmalığı geçtik diyelim. bu olaydan sonra bu elemanla sevgilimsi bir şeyler oluyor. sonra yine bir gün gruptaki bir diğeri bunun sevglimsisinden intikam almak için gel benle diyor. bu da hiç itiraz etmeden gidiyor. yanında da kankası var güya kıza aşık yıllardır unutamamış, bırak onu falan diyor yalandan ve yerinde oturmaya devam ediyor. sonra gel benle diyen buna yine tecavüz ediyor. elena malı buna da pek tepki vermiyor. hamile falan kalıyor şişle kendini kürtaj ediyor hadi bunları da geçtim ve toplu halde beraber takılmaya devam ediyorlar. arada birilerini falan öldürüyorlar sonra yıllar sonra karşılaşıp yine hep beraber oynaşmaya elleşmeye devam ediyorlar. ayrıca da şimdi şiddet meşrulaştırmak falan olmasın ama kocasını dokundurtmuyor galiba bu sonra adam buna sürekli tecavüz ediyor ona da pek tepki vermiyor da hadi neyse ama sürekli çıplak gezmeye de devam ediyor bir yandan. arkadaş adam seni sürekli dövüp tecavüz ediyor bir kork odada yalnızken usturuplu giyin dimi? yok. lanet karı lanet dizi.
    --- spoiler ---
  • henüz 3. bölümdeyim " alman yapmış abi" nidasıyla dolaşıyorum.

--- spoiler ---

katilin bu 5'liden biri olduğunu düşünüyorum. roman olabilir. ayrıca savcı simon ilişkisi cinayetten daha çok gerdi beni. aşkın iq'yu düşürdüğü tezime katkılarından dolayı senariste sevgilerimi sunuyorum. simon eli işte gözü oynaştayken bunu çözebilir mi bilmiyorum. neyse izleyip görücez.

--- spoiler ---

bütün bunların ortasında oturup döner falan yiyorlar sinirim bozuluyor*
  • iyi başlayan kötü sezon finali yapan netflix dizisi.
    --- spoiler ---

şimdi eski çocuk cinayetini herkes anlamıştır herhalde. çocuğu kaçırıyorlar, kokusunu alıp öldürüyorlar sonra da kokusundan faydalanıp annesinin evine evlatlık olarak yerleşmeyi başarıyorlar.
    entrylerden anladığım kadarıyla psikolog ne alaka denilmiş. şöyle ki dişsiz ne olup bittiğini hep psikolog kadına anlatıyor. ilk başta kızıl kadının ne kadar çekici olduğunu anlatıyor ve hop kızıl kadın ölüyor. sonrada genelevde bir kadınla ilişkiye girdiğini anlatıyor ve o da ölüyor. son olarak psikolog kardeşinin gölgesinde ve sevgisiz kaldığı için onu da öldürüyor. bıyıklı polisin konuyla ilgisi yok onu kokuyu kullanarak kendisine saldırtıp öldürüyor. yani baş roldeki kadın polis geri döndüğünde olayı bu şekilde görecekti ammaa noktaları birleştiriyor. mesela ciğerlerinde su vardı diyor ve havuzu görüyor ayrıca arka tarafta bir laboratuvar görüyor ve katilin o olduğunu anlıyor. buraya kadar her şey tamam ama benimde anlamadığım noktalar var.

1- sürekli köpek besleyen otel sahibi kadın ilk cinayetteki şüpheli araç için torpido gözünde sticker var demesi ne anlama geliyor? bir anlamı yoksa o araç neden oradaydı? ters köşe yapmak içinse çok manasız olmamış mı?
    2-gruptaki kadın kocası tarafından önceden tecavüz ediliyor, hatta üç kişi tarafından ilk başta tecavüze uğruyor, ardından tekrar tecavüze uğruyor. tecavüzcüsüyle evleniyor ve ardından darp edilmeye başlıyor. tüm bunlara rağmen neden mal gibi aynı arkadaş grubuyla takılıyor?
    3-gruptaki kimyagerin tüm olanlarla bağlantısı ne? bağlantı yok gibi gözüküyor. aşkla ilgili polisle bir konuşma yapıyor ve final kısmında aşk parfümünü kutuya yerleştirdiğini görüyoruz. sıradan aşkla uğraşan bir kişi mi?
    4-kadın satıcısının diziye katkısı ne? olmasaydı bir eksiklik olur muydu?
    5-psikolog kadının annesi neden kızını kurtarmaya çalışmadı?
    6-polis kadının hayatı ilgi çekici değildi sürekli neden saçma hareketler yapıyordu? evet aşıktı ama bunun ki aptallığın ötesinde değil miydi?
    7-parfümün etkisi bu kadar büyük mü? çocuğu kaybolan kadın, çocuğunun kokusunu başkasında duyunca empati kurması tamam hatta kokuyla aşık etmede tamam ama kokuyla tecavüz aşırı değil mi?
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap