şükela:  tümü | bugün
  • girit krali minos'un karisi, bir boga ile ciftleserek** insan bedenli, boga basli canavar minotauros'u dunyaya getirmistir.
  • minos girit tahtına çıkmak isteyince üç kardeş arasında kavga kopmuş, ama minos tanrıların kendisinden yana olduklarını ileri sürmüş, bunu kanıtlamak üzere de poseidon tanrıdan bir dilek dilemiş, denizden bir boğa çıkarmasını istemiş ve bu boğayı da gene tanrıya kurban etmeye söz vermiş. dilediği gibi olmuş, denizden köpükler gibi ak bir boğa çıkagelmiş. minos boğayı almış, tahta oturmuş ama hayvanı tanrıya kurban etmeyi unutmuş. güzelim ak boğayı sürülerinin arasına damızlık olarak göndermiş. bu duruma çok kızan deniz tanrı, ak boğayı minos’un başına bela etmiş; bir efsaneye göre de hayvan kudurmuş , ortalığı kasıp kavurduğu bir sırada herakles’in elinden öldürülmüş, ama iş bununla da kalmamış, kralın karısı pasiphae bu boğaya doğadışı bir aşkla tutulmuş ve onunla birleşmiş. kral minos güneş tanrı helios’un kızlarından pasiphae ile evlenmişti. bir zamanlar europe gibi boğaya vurulan pasiphae ak boğayla birleşebilmek için daidalos’a bir inek heykeli yaptırır, içine girer ve gebe kalarak minotauros’u doğurur. ondan sonra da doğurur. ondan sonra da girit sarayının yaşamı karmakarışık olur. helios döllerinin hepsi gibi pasiphae de büyücüdür, seviştiği boğayı öldürtür diye minos’u büyüler, yatağından yılanlar, çıyanlar, akrepler çıkmasını sağlar. bunlar işi çapkınlığa vuran minos’un yatağına giren her kadını sokup öldürmekteymişler.
  • (bkz: pespaye)
  • mitolojide poseidon'nun minos'a verdiği cezadan ayrı olarak, bir boğaya aşık olmasının nedeni aphrodite'nin lanetine de bağlanır. bir rivayete göre tanrıçaya gereken dini saygıyı göstermediği için bu başına gelmiştir. bir diğer rivayete göre ise babası helios, ares'le olan kaçamağını kocası hephaistos'a ispiyonladığı için tanrıça bu şekilde kızından intikam almıştır.
  • jüpiter'in uydularından biri. 60 km çapındadır.
  • george thomson'un aktardigina göre asik oldugu bogayi da su sekilde tongaya getirmistir, daidalos adinda bir usta ici bos bir inek yontusu yapar, boga da gelir bu inek yontusunun üstüne cikar falan filan.
  • helios'un büyücü çocuklarından biri, girit kralı minos'un karısı, kutsal boğayla çiftleşerek canavar doğuran titan bir cadı tanrıça.