• twitch canlı yayınında soruları yanıtlamakta olan muhteşem yazar.

https://www.twitch.tv/patrickrothfuss
  • kral katili güncesinin üçüncü kitabı çıkıyor mu hoca? hayatımda okuduğum en güzel kitap serilerinden biriydi. son kitabı bir türlü yazamadın gitti.
  • sadede gelememe ustası yazar. hikayeye katkısı sıfır olan olayları uzatır da uzatır, okuyucunun ilk yüz sayfada özümsediği bir meseleyi bir beş yüz sayfa daha anlatır. kabul edelim ki bu adamda bir gevezelik problemi var. bir de, bir şeyi abartmaya başladı mı önünü alamıyor. kvothe'nin müzisyenliğiyle veya denna karakteriyle ilgili bir iki paragraf okumak yeterli bunu anlamak için.

yazdığı ilk kitapta büyük lokma yemenin sıkıntısını çekiyor bana kalırsa. bununla birlikte başarısız bir yazar diyemeyiz kendisine, o lokmayı bir şekilde yutuyor ve bize de yutturuyor. fakat sonuçta feci yorucu bir deneyim oluyor yazdıklarını okumak.
  • yazarlığına negatif bir yorum yapamam, adam iyi yazıyor. fakat karakter olarak tam bir edama ruh belli ki. yok ben konferans gezeyim, yok oyun kovalıyım, yok twitch yayını yapayım, tv programlarına çıkacayım, arkadaşlarla video konferans yapayım ama kitaplar hakkında hiç konuşmayayım... yabuşak seni.

diğer yandan eğer ursula k. le guin ve robert jordan okuduysanız nerelerden ve nasıl esinlendiğini anlarsınız. gerçi ursula k. le guin'in bu adamın kitaplarına yorum yazmışlığı var, demek ki bu esinlenmelere aracılık etmiş. yerdeniz öyküleri ve zaman çarkı kitaplarından bir çok esinlenme var. en basitinden yerdeniz serisindeki bir şeylere hükmedebilmek için "gerçek ad" bilme durumu, kral katili güncesinde birebir kullanılmış. tenekeciler mevzuları her iki seride de var. misal kvothe'nin ademre'ye gidip dövüş ve el konuşması öğrendiği bir mevzu var ki bu da zaman çarkı serisinde aiel ırkından esinlendiği çok bariz. zira aiel'ler dövüş olayında aşmış bir toplulukken, el konuşması da bunların bir özelliği. ayrıca bilin bakalım aiel'lerin en belirgin özelliği ne? kızıl saçlı olmaları :)

böyle bir çok esinlenme var ama bu patrick rothfuss'un bize anlattığı hikayenin kötü olduğunu göstermez. temelde bir çok hikayeye benziyor olsa da kendine has bir ilerleyişi ve hikayesi var.

neyse, şişko edama ruh çıkart artık şu son kitabı! diyeceğim ama #105051428 şurada da bahsettiğim üzre bu kitabın çıkması kısa sürede zor gibi gözüküyor.
  • tam bir tembel teneke. daha ilk yazdığı kitap serisi bitmeden ünlü olmuş, bunun kaymağını yiyor. yetenekli ve çok iyi bir kitap okuru fakat üzgünüm ama kendisine iyi yazar diyemem. kendisinin de kabul ettiği bazı hataları var, kitap serisini bitirip başka kitaplar yazmadan bu hataları aşıp kendini yazar olarak iyileştiremez de. ayrıca yazdığı türün jrr tolkien, robert jordan, brandon sanderson, ursula k leguin hatta ve hatta scott lynch gibi temsilcileri varken, bu insanların üretkenliğinin yanında iki(buçuk) kitapla kendisine yazar da denmez. bu tembel tenekeliği sayesinde belki de "iyi yazar adayı" olarak ölebilir. bir de kitaptan bahsedince çok sinirlenmiyor mu, ifrit oluyorum. ulan senin bu toplumda yerin yazar olmak. insanlar seni bu yüzden seviyor. yoksa hiçbirimizin eniştesi değilsin. kimse başı sıkışınca sana gelmiyor. iş kurmak için kimse senden borç almıyor veya akşam içmeye gidince kimse sana hesabı kitlemiyor. yakın çevren haricinde insanların seni yazar olarak sevip senden bu sevginin karşılığını kitabını yazarak ödemeni beklemelerine ne atar gider yapıyorsun? hayır o kitaplar olmasa yakın çevren haricinde kim sevecek seni? sanki bedava dağıtıyorsun kitapları. kitaplar dışında beni düşünen yok diye ağlayıp zırlıyor. bilir misin, işim haricinde patronum ve çalıştığım firmanın müşterisi de beni hiç sevmiyor. hatta aksine muhtemelen işimi iyi yapmasam ölmemi isteyecek insanlar var.
    bak yine sinirlendim. ulan ya...
  • önemli olan başlamak değil sürdürmektir sözünün canlı örneği.. çocuklarımıza bırakacağız kitapları heralde, onlar tamamlar seriyi.
  • 57 yaşındaki babamın bile sövdüğü yazar. malum evde karantinada okuyacak kitap okurken neymiş bu diye tanıştı şimdi gece 2lere kadar kitap okuyor. bunu 3.sü ne zaman çıkacak dedi. dedim patrick denen dağ ayısı daha yazmadı orada burada sürtüyor.

57 yaşındaki adamı kendine küfür ettirdin ulan utan.
  • resmi facebook sayfasindaki bir paylasiminin altina, biri yazarin kendisinden alinti yaparak laf sokmus:

"when you wait a few span or month to hear a finished song, the anticipation adds savor.
    but after a year excitement begins to sour. by now, a year and a half had passed and
    folk were almost mad with curiosity"

- the name of the wind (kingkiller chronicle series #1)" by patrick rothfuss
  • okuyucusuna saygısı olmayan şişman sakallı yazar. sırf bunun gibi yazarlar yüzünden artık bitirilmemiş hiç bir seriye başlamayacağım.
  • ilk kitabını zar zor bitirdiğim yazar. kitaplar çok uzun. ikinci kitap tuğla denilen türden ve ilk kitaptan sonra okumayı gözüm yememişti. hala da yemiyor. ilk kitap da çok sarmamıştı açıkçası beni. iyi, güzeldi de ne bileyim...

edit: ilk kitapta bulunan kütüphane bölümleri çok iyidi mesela. niyese o kütüphaneyi canlı görmek istediğimi hatırlıyorum. hikaye ile ilgili en çok aklımda kalan kısım da o olmuş niyese.
hesabın var mı? giriş yap