• yapı krediden alındığından hiç bir işe yaramayandır. hiç bir yerde temazsız kart özelliğini destekleyenpos makinesi yok. olduğu tek bir yer hatırlarım orası da burger kingtı. o zaman sizlere şöyle bir anımı anlatayım:

yapı krediden almışım turuncular turuncusu play card'ımı temassızlık özelliğini çok istedim, çünkü çoğu alışverişim 20 tl'nın altında. "gösterir gösterir geçerim.". bir gün migrostayım baktım mastercard yazıyor paypass diyor bir de garanti yazıyor ama ne de olsa pos makinelerı* de farklı farklı kullanılıyor. göstercem geçicem dedim kadına, olmaz dedi, cık dedi, garanti olması lazım kart dedi. yıktı hallerimi.

3-4 ay önce bir burger kingte rastladım yapı kredinin mor paypass makinesine. kasiyere dedim ben paypassle ödücem. ama dedi, bağlı değil dedi; ama ben kararlıyım mazlum ayağına yatıp "ama hiç kullanmadım ilk defa buldum ödücem" dedim. adamcağız acıdı, uğraştı didindi, 1 dakika sürcek işlem 5 dakika oldu olmuyor. ben de artık davamda vazgeçemem gerektiğini anladım ve başımı eğip "iyi madem normal çekin.." dedim.

o gün bu gündür paypass'e bozuğum.
  • boy boy reklamları yapılan ama bulunduğu yerlerde çalışmayan pos terminalleri yüzünden aylardır elimde olan temassız kredi kartı ile bir türlü kullanılamayan teknoloji. dün beyoğlu'nda inat ettim kullanacağım diye, önce burger king'de denedim şansımı "çalışmıyor" dediler. sonra ali muhiddin hacı bekir'de rastladım temassız pos cihazına, kasadaki arkadaş "birader aldığımız günden beri çalışmıyor, servisini çağırıyorum onlarda gelmiyorlar" dedi. daha sonra eve dönerken carrefour'a girdim, oradada gördüm paypass posunu hemen atladım "temassız ödeyeceğim" dedim, kasadaki kız "beyefendi maalesef aktif değil temassız poslar" diye cevabı yapıştırdı. "bende hay böyle teknolojinin, aklıma sokayım temassız özellikli olsun diye birde karta para bayıldık" diye söve söve eve doğru yol aldım. bu kadar reklam yapacaklarına önce adam gibi çalışan bir sistem kursalar da inanılmaz hızlı/bu bir devrim dedikleri teknolojiyi komik duruma düşürmeseler.
  • temassız kartların kullanımındaki sorun yapı krediden değil işyerlerinin bilgilendirilmemesinden kaynaklanmaktadır.

şöyleki; siz kartınızı kasiyere verdiğinizde yaptığı ilk şey hangi banka kartı olduğuna bakıp o bankanın pos cihazına takmak oluyor. iş böyle olunca işlem zaten kafadan temaslı olarak gerçekleşiyor. oysaki bir işlemin temassız olabilmesi için kasiyerin kartın temassız olduğunu anlayıp (mastercardlarda paypass yazar, visalarda )))) şeklinde bir işaret vardır) önce işlem tutarını pos'a girip sonrasında kartı temassız okutması gerekir.

temassız işlemleri yaygınlaştırmak adına yurtiçi kredi kartlarında kural koyucu olan bkm (bankalararası kart merkezi) geçenlerde bir kural değişikliği duyurdu. 1 mart 2013'den geçerli olmak üzere, tüm pos işlemleri önce işlem tutarını girerek sonrasında kartı pos'a takarak ya da temassız okutarak gerçekleştirilmek zorunda. bu akış değişikliği ve sektörün bilinçlendirilmesiyle bu yeni teknolojinin kullandırılması amaçlanıyor. bundan sonraki adım ise nfc near field communication (cep telefonuyla temassız kredi kartı işlemi teknolojisi) olacak.
  • güvenli değildir.

örnek vukuat,
    22 kasım 2016 - mersinde toplu taşıma araçlarında 2 defa bu özelliğe sahip garanti bank atm kartımı kullandım. (22'si akşamı akşam uçakla istanbulda döndüm)

23 kasım 2016 - istanbuldayım. kartım cebimde.. bankadan gün sonu dökümü emaili geliyor; 23 kasım öğlen saatlerinde mersinde 2 defa paypass özellikli atm kartımı otobüse binmek için kullanmışım. wft!

mastercard - garanti bankası - kentkart - mersin büyükşehir belediyesi.. şeklinde meksika açmazı oldu. herkes topu birbirine atıyor. bakalım ihale kimde kalacak.
  • hizzz adı altında hsbc'nin sunduğu hizmet, ilgili pos cihazına sahip bir çok işyerinde bu hizmetin çalışmaması beni benden almış, bunun üstüne ilk ekstrede gelen 60 tl'lik kart bedeli yok artık dedirtmiştir. macera kısa sürmüş,karta iptal yolları gözükmüştür.
  • canakkale belediye'sinin erken davranmasi sonrasinda, turkiye'de ilk kez toplu tasima araclarinda kredi karti kullan1lmaya baslandi.

garanti bankasi'nin paypass kartlarina sahip olanlar otobuslerde kredi kartlarini kullanarak seyahat edebiliyorlar. tahminen diger bankalarin paypass kartlari ile de oluyordur.
  • yakinda istanbul da taksilerde de kullanilmaya baslanilacak olan teknoloji. garanti bankasi 100 taksiyle baslayip zamanla yayginlastiracakmis.
  • an itibarıyla postacının getirdiği, bonus premium trink kartımı aldıktan sonra düşünüyorum da tam da chip and pin uygulamasıyla kredi kartı çalınmalara karşı bir nebze de olsa korunuyorken bu paypass ile birlikte hırsızlara burger king'de ücretsiz yemek yeme hakkı tanındığını farkettim. imza yok, şifre yok, göster geç!

ayrıca bkz: kentkart kentkart trink olsun kampanyası.
  • orijinal adı contactless card'tır, halk arasında temassız kredi kartı olarak bilinir.
  • bkm*'nin geçenlerde aldığı yeni bir karar ile yakın zamanda kullanmak zorunda olunacak.

3 seneye kadar tüm pos cihazlarında işlemler temassız olarak başlatılacak, eğer kartın temassız özeliiği yoksa ya da tutar yüksekse cihaz kartı çipe yönlendirecek, dolayısıyla 3* sene sonra 35 tl'nin altında yapılan tüm işlemler için nfc ya da temassız kredi kartı kullanmak öncelikli olacak.
hesabın var mı? giriş yap