• takıntılı aşıklar söyler bunu hep: (bkz: benim olacaksın)**
  • -evlenemezsiniz mersedes, antonyo.yla siz kardeşsiniz
    -hayır alehandro! karmelita senin kızın değil!
    -luiz alberto.yu mirastan çıkartmalısın baba, o senin oğlun değil...

sonu gelmez bunun...
  • eski / yeni türk filmlerinde-dizlerinde de rastlanılası klişeler..
    birbirine delicesine aşık çiftler hep bir iftira yüzünden yıllarca ayrı kalırlar ve tesadüfler neticesinde doğruya ulaşırlar ve dizinin son bölümlerine doğru kavuşurlar .. ama bir türlü kötü niyetli insanlar tarafından rahat yüzü görmezler , dizinin son bölümünde her şey ok'dir , filmde oynayan herkes pür neşe hayatlarına devam etmektedir ..filmdeki köpek bile daha bir sevimli seyirtmektedir etrafta ..
  • esas kızla esas oğlan romantik bi şekilde tanışırlar. * tam yeni sevgili olmuşken büyüük bi yanlış anlama sonucu ayrılırlar (genelde kötü karakterler yapar bunu )** sonra taraflardan biri evlenir nişanlanır falan fakat son anda gizlice duyarki meğer sevdiği kız masummuş,böylece barışırlar ve bu böyle devam eder.
  • plak bir takılır...

- ben, ben, beeennn.... ama ben.... (bkz: böyle uzar gider)
  • kadın karakterler, gece gündüz demeden makyajlı ve bir o kadar bakımlı gezerler. sanki feşın tivi.
    erkekler ise, vücut geliştirme salonundan taze çıkmış gibidirler.

birbirlerini deli gibi seven juan carlos ve maria bir türlü kavuşamaz. aralarına beşer çift sevgili/eş girer. labirentten çıkmaya çalışan fare gibi en sonunda birbirlerine kavuşurlar. 'ooh mariam!'

kavuşmayı hazmedemeyen kötü kadın isabella ve kötü adam oliver, ortak plan kurup bu beraberliğe çomak sokarlar. oliver, maria'yı ıssız bir yere kaçırır. isabella ise juan carlos üzerinde temel atma çalışmalarına başlar. bu süreçte polis etrafta gözükmez. her iş devletten beklenmez.

juan carlos, isabellayı ekarte ederek, 100 metre koşucusu gibi maria'sına kavuşmak için depara başlar. maria hamile olduğunu fark eder. oliver, 'bebeğin babası benim lan!' der. juan triplere girer, maria bok olan olaylardan sonra rahibe gibi köşesine çekilir. bebeği doğurur, sezercik muamelesi çeker çocuğuna.

aradan birkaç sene geçer. bebek büyür, kız tavlama yaşına gelir. ama bütün karakterler hala dipdiri ve gençtir. (botoxla canım botoxla) gökten üç elma düşer, juan carlos'un başına denk gelir, kafasında ampül yanar. maria'ya evlenme teklif eder, bebişin babası benim der. şenola düğün şenola.
  • iki kişi tribal şekilde konuşuyorsa bi tanesinin yüzü aynaya dönük olur öbürü arka çaprazında durur ama yüzü aynaya dönük olan tarafından mutlaka gözükücek şekilde durur. yalan rüzgarında öyleydi. (bkz: yalan rüzgarı)
  • kiz genelde cirkindir. erkegin pe$inden ko$ar, erkek yüz vermez. sonradan güzelle$ir. bu sefer kiz yüz vermez. kisir döngü olarak devam eder. sonra erkek cirkinle$ir filan..
  • hepsi pembedir.
  • seven adamı ezip piç adamı mutlu etmek.

bunun üstüne o kadar uzun yazı yazabilirim ki!
    bu işin mantığını henüz kavrayamadım.

şimdi bir bakalım elimizde neler var?

bir adet salak aşık kız. bir adet piç adam. bir seven adam.

şimdiii klişe günlüğü ;

genç/yaşlı aşık kızımız piç adama bir şeyler yapmak için yaranır da yaranır. piç adam görmez, görür görmezden gelir/iplemez.

bu arada aşık adamımız kendi içinde bir şeyler ile yüzleşmeye çalışır. seviyorum/sevmiyorum gibisinden.

çok güzel.

part 2 . go.

kızımıza aşık adamımız meylini açıklar der ki ''böyle böyle ben seni öyle veya böyle havada karada denizde seviyorum''

kızımız ağlar sızlar. siktirir gider. bu arada piç adamımız piç olduğu için fıtratında olan ''yavşama'' özelliğini kullanarak salak dizi karakterimize yanaşır.

part 3.i love you forever.

kızımızdan yüz alan piç dizi oyuncumuz akıllanma eğilimindedir. aşık adamımız kendini dizide yüklenen rolle uyumlu olacak şekilde içki- iş - aile üçlüsüne verebilir. bu diziden diziye değişiklik gösterebilir. fakat aşık adamımız seni her zaman seveceğim repliğiyle gönüllerde taht kurar.

örneklerle inceleyelim.
    bu klişeyi ilk çılgın bediş isimli dizimizde sezdim. bediş iflah olmaz bir kaçıktı. oktay onun için bir tanrı bile olabilirdi. fakat recep. ah o zavallı delikanlı. bütün kini bedişe olan aşkından ötürüydü. ...

canım ailem. sen kalk uzatmalı nişanlıyı donunda salla git yeni sevgilisinden ayrılmış orospu çocuğunu ağzından öp. nişanlın da ev araştırsın.

aşk-ı memnu . nihal - behlül- bahçivan.

örnekler uzar gider sevgili arkadaşlarım. fakat bu klişenin sosyolojik etkisini ''kızların efendi adam yerine piç adam tercihi'' başlığında da inceleyebiliriz.

diyeceğim o ki bu klişe yurdum erkeklerine tarifsiz acılar çektirmiştir.

nalet olsun sana!
hesabın var mı? giriş yap