• kremi ile taninan kozmetik urunu markasi. yayvan kutuda koyu bir kremi vardir. aluminyum folyo kaldirildiginda kendine ozgu kokusu cevreye yayilir
  • özellikle gute nacht lotion isimli pembe bebek kremi ile her yastan insana tatli rüyalar garantileyen, inanilmaz güzel kokan kozmetikler üreten marka.
  • öküzümsü yararlı, hayvani faydaları olan manyak ötesi icat. bugüne kadar halledemediği, üstesinden gelemediği bir arıza duymadım, görmedim, şahit olmadım. o kadar yararlı ki, yani o kadar olur... kremlerin aspirini gibidir bu arkadaş. bir keresinde ekmek bıçağı vasıtasıyla doğranan parmağıma, yaranın tam üstüne sanki ekmeğin üstüne tereyağı sürermişçesine uyguladım. ertesi gün ne yara vardı ne de iz.
    işte böyleyken böyle sevgili yazar kardeşlerim. bu kremi mutlaka kullanınız, bulunuz, ediniz. ancak * ülkemizde satılmıyor. biz de alamancı bir tanıdğımız sayesinde almanya dan getirtmiştik.
  • nam-ı diğer wundschutz creme olan, baby serisine ait mavi kutulusu her derde deva olan merhemdir. aslında bebekler ve narin ciltleri için yapılmıştır, mamafih her yaştan bünyeye iyi gelmektedir.
  • yurdumda alamancı akrabalar sayesinde tanışılan mucize krem, ki kendileri "penaatın" derler buna.
  • almanya'dan dönüş yapan gurbetçilerimizin yükünün önemli bir kısmını oluşturan kremdir. misal, 25 yıl oldu biz döneli ama valide hanım nasıl çılgın bir stok yaptıysa artık, hala aynasının önünde durur bir kutu. eminim son kullanma tarihi geçeli en az yirmi yıl olmuştur. bütün almanlar ve alamancılar her ne kadar "penaatın" dese de, babam "panaton" der bu kreme. bu konudaki ısrarını düşününce vardır bir bildiği diyorum. hem güzel kelime aslında "panaton", yada otuz yıl duyunca kulağı alışıyor insanın, bilemicem.
  • küçüklüğümden hayal meyal hatırladığım ve bepanthene ile karıştırdığım ancak yıllar sonra hiç değişmemiş kutusunu gördüğümde yine hatırladığım koyu kıvamlı ve kokusunu asla unutmadığım nostaljik krem.
  • bitmeyen bir krem. yine sürdüm bi tarafıma eminim ki yarına bişeycik kalmayacak. daha kutunun yarısının folyosu açılmadı bile, annemler almanyadan geleli 30 sene olacak neredeyse. bitmemesini de geçtim, son kullanma tarihi diye bi kavramı da yok sanırım.
    kremden öte, merhem gibi bişey.
    ha bu arada, ananemin evinde yeni plastik kutusunda gördüm geçen, sormayı unuttum ama türkiye'ye de girmiş anladığım kadarıyla.
    hastanım penaatın.
  • kendisi bir krem değil, bir mucizedir. sadece pişiğe değil, yanık hariç her derde devadır(yanıkların yağlı kremlerle kapatılması tehlikelidir, yapılmamalıdır, yapmayınızdır). gelin böyle anlatayım.

- eliniz kesildi, düşüp dizinizi parçaladınız, dirseğinizi bir yere sürttünüz. çare penaten. üstünü bir güzel kapatıyorsunuz yaranın, en derin yara bile 3 güne iyileşiyor.

- roaccutane kullanıyorsunuz. dudaklarınız coğrafik harita gibi olmuş, fay hattı geçmişçesine yarık yarık ve siz güldükçe yeni yeni yarıklar açılıyor. dudak kenarınızdaki iğrenç yarıklardan ötürü ağzınızı açıp yemek bile yiyemiyorsunuz.
    penaten'e danışın. gece yatmadan bir güzel dudaklarınızı penatenle kaplıyorsunuz(bembeyaz durduğundan biraz korkunç gözüküyor). sabaha o dudaklar adeta ipek gibi pürüzsüz oluyor.

- dudağınızın üstü şişti, kesin uçuk çıkaracaksınız. pis bir sızı var. devayı penaten de arayın. sürüyorsunuz üstüne, sabaha kadar iyileşiyor.

- bir boynuz gibi sivilce yapmış bünyeniz alnınıza. penateni hafifçe üstüne dokundurun, bir bakıyorsunuz sivilce sönmüş.

- cildiniz soğuktan norveçli balıkçıların cildi gibi olmuş. hayır, tabi iki nütrigina kullanmayacaksınız. ince bir tabaka halinde penaten'i yüzünüze, ellerinize yedirerek dışarı çıkacaksınız. ne cildiniz kuruyacak, ne de çatlayacak.

- dirsekleriniz sürekli bir yerlere dayamaktan karamış ve kırışmış. penaten kutusunu açıp, bir güzel sürüyorsunuz. iki hafta içinde mis gibi oluyor dirsekler.

penaten, sürüm sürüm sürünebileceğiniz, güzel bir kremdir. bereketlidir, ucuzdur. bir alman mucizesidir.
  • bisiklet kaynaklı sele acısını geçirme konusunda tecrübesi olan var ise acilen yeşillendirsin. evin içinde penguen gibi geziyorum.

uygulamalı edit: (bkz: sudocrem)
hesabın var mı? giriş yap