şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: permaculture)
 • can sıkıcı bir orta sınıf eğlencesidir.

  permakültür, yaşadığımız gezegeni korumak, fazlalığı paylaşmak, rekabet etmek yerine birlikte davranmak gibi çok güzel kavramları kullanıyor. lakin "permakültürcü" insanların kimilerine karşı antipatim var.

  permakültürle ilgili bir çalışmada-eğitimde, ne demeye bizlerden 300 euro, 500 tl* para talep ediyorlar, birisi bunu bize açıklasın istiyorum.

  işin içine asgari ücret kadar bir para sıkıştırdığınızda, nasıl olur da permakültürün temelini oluşturan paylaşımcılıktan bahsedebilirsiniz, bu nasıl mümkün olabilir?

  paylaşımdan, insana ve doğaya saygıdan ne kadar bahsederseniz edin, bir şeyi "paylaşmak" için benden para talep ediyorsanız eğer, benim gözümde sahtekârdan başka bir şey değilsiniz. sözlerinizin güzelliği beni hiç ilgilendirmiyor, ben yapılan işe bakarım...

  hayata dair tutarlı olduğu söylenen bir "bakış açısının" sertifikalandırılması, ayrı bir tartışma konusudur.

  * şu an fiyatlar nedir bilmiyorum.
 • kaynaklarını hızla tükettiğimiz yeryüzünde, sürdürülebilir ve üretime birebir katkıda bulunan alanlar oluşturmayı hedefleyen çalışmadır. sağlıksız gıdalarla zaten biyolojik dengemizin ve ruh sağlığımızın gittikçe kötüye gittiği son dönemlerde, birçok kişi için spritüalist saçmalık olarak değerlendirilen küresel çalkantı öngörüleri ve sonuçları, tüm yaşam alanlarımızı olumsuz yönde işgal etmekte gecikmeyecek... henüz kapımıza, yağmalamaya gelen gözü dönmüş insanların çığlıkları dayanmadığı için her şey bizim için bir video klip fantezisinde ilerliyor.. (bu arada o yağmalayanların arasında bizler de yer almak zorunda kalabiliriz!)
  hiç bir yönetimin ya da yöneticinin işaret etme cesareti göstermediği yaşam kaynaklarının dibe vurması hali yavaş yavaş damarlarımızdaki kana müdahale edecek boyuta gelmek üzere... tüm bunların üstüne finansal krizlerin neleri tetikleyeceğini tahmin etmek için iyi bir senarist olmaya hiç de gerek yok..
  komşumuz yunanistan'ın sıkıntısına tanık olurken daha ne kadar, medyanın sokunduruk büyüsüyle efsunlu efsunlu yaşayacağımızı sanıyoruz bilmiyorum...
  ama bildiğim şu ki; permakültür uygulamaları, yüksek bedel ödeyecek gücü olmayanların da ilgilenebileceği son derece verimli ve ciddi uygulamalardır...
  umarım refere ettiğimle kalırım ve küresel açlığın kökleri elbirliğiyle kazınır...

  yeni başlayanlar için:
  http://vimeo.com/9681342
 • permakültür üzerine internette yer alan bütün yazıları biraraya getirmeyi amaçlayan, bilgi için bulabileceğiniz en iyi site. http://permakulturplatformu.org/
 • bill mollison'ın ifadesiyle; akıl sahibi insanın kendi yatağını pisletmeme yaklaşımı
  (bkz: bill mollison)
 • bill mollison tarafından yazılan “permakültüre giriş” kitabının sinek sekiz yayinlarindan yeni cikan türkçe çevirisi uzerine, yayincisi irem cagil ile yapilan toprak kokulu keyifli bir sohbet icin bkz:

  http://www.prensesemektuplar.com/…ulture-giris.html
 • emet değirmenci, 1-5 temmuz'da erciş'te bu konuda eğitim verecek.
hesabın var mı? giriş yap