• bugün youtube türkiye'ye en büyük zararı vermiş ve çıkardığı video akımları ile youtube anasayfamıza, 13-20 yaş arasi ergenlerin bir virüs gibi yayılmasına neden olmuş bir popüler kültür şakşakçısı...

videoları kaliteli olabilir, kendi içinde sempati duyulası komik bir insan olabilir ama ülkemize istemeden de olsa yaptığı zarar tartışılmaz boyutta.

evet şu an "ayak koklamalı çelınç yaptım, komşuma biberli şaka yaptım, öğretmenimin pantolonuna japon yapıştırıcısı sürdüm -eşek şakası, happy wheels türkçe dublaj yaptım, rahatlatıcı videolar izledim" gibi ergen, hatta ilkokullu eğlencesi video konseptlerini bu adam çıkardı. evet evet bu adam!

her youtube'u açışımda enes batur denen o sivilceli suratlı, abuk subuk hareketler sergileyen liseli ergeni görmemin sebebi işte bu adam. ve bu adamın üçüncü sınıf kopyaları...
  • sene başında nazi ilişkisi sebebiyle sponsorluk v.s. kaybetmişti. adam tabiki nazi değil ama son günlerde olup bitenlerden sonra bu konunun neden hassas olduğunu anlamış ve kendisini net bir şekilde alt-right mizahtan uzaklaştırmış: https://www.youtube.com/watch?v=ekvmtwzchs0

haha, yalnız herif hakikaten nazi protestocularına benziyor :)

https://twitter.com/…epie/status/897409974397173760
  • ırkçılıkla ilgili başı bir kez daha belaya giren kişi. bu kez de nigger demiş.

http://www.webtekno.com/…irkcilik-yapti-h33478.html
  • nigger demek ırkçılıksa komedyenlerin yarısının kellesinin gitmesi lazım, başlarında louis ck olmak üzere. ama onlar kendi ideolojilerinden olduğu için tek bir laf edildiğini duymazsınız. kendi ideolojilerine azıcık yan bakan adam buldu mu böyle çullanır ana akım medya.

not: benim ideolojimden olanlar ırkçı olmadığı için nigger diyebilir. benim ideolojimden olmayanlar zaten ırkçı olduğu için, nigger diyorsa ırkçı olduğu için diyordur. circular logic çok güzel siz de gelsenize.

not 2: şu entry'e cevap olarak iki paragraf küfür gönderen adam var. karakter gelişimini tamamlayamayanların, çocukluğunda annesinden ilgi göremeyenlerin müracaat edeceği makam ben değilim arkadaşlar, gidin tedavi olun.
  • o söylediği şey bir nefret kelimesidir. o kelimeyi kimin kullandığına bakılır. eğer siyahsan veya siyahların hakları için çalışmışsan kimse altında art niyet aramaz, ki louis ck’in kullanması bile çoğu kişiyi rahatsız etmiştir. öte yandan benim gibi, siyahların hakları için kılını kıpırdatmamış birisi bu kelimeyi kullanamaz. pewdiepie gibi ırkçı bir şebeğin kullanması ise tamamen ırkçılığındandır.
  • öncelikle hepinize merhabalar...
    anladığım kadarıyla şu sıralar bir stream'inde "nigga" demiş.

bak kardeşim... hem geleneksel medyanın bir parçası değilsin, hem de bir de ırkçıymışsın. adamı clickbait haberlerle oyarlar, anlayamadan gidersin.
    "karıyı amından yakalarsın..." filan de. başkan yapıyorlar öyle diyince. anladın mı ...?

edit: evet, "what a fuckin nigger" demiş. context önemli işte.
    evladım sen mal mısın? yapma canlı yayın.
    zaten wsj götünün dibinde. lafı ettiğin anda başlamışlardır makaleyi yazmaya...
  • çok severim, ırkçı değil sadece işi gereği çok kaliteli trollüyor. hitler rolü yapan yahudi aktörler gibi bişi bu.
  • çoktan modası geçmiş ancak hala gündem olan kişi. aşağılayıcı, saygısız ve provokatif bir üslübu var ve videolarının neredeyse tamamı çöp. biz de ergen olduk ancak hiçbir zaman böyle tiplere hayran falan olmadık. şöyle bir bakınca üniversite terk, youtube'dan kazandığı paralar sayesinde doğru düzgün bir işte çalışma gereği bile duymamış, 30 yaşına yaklaştığı halde ırkçılık ve ayrımcılık konusunda en ufak bir algılayışı ve anlayış şekli olmayan bir tip. bu kaçıncı ırkçılık vakası ancak hala akıllanmıyor ve youtube neden hala bu adamın kanalını tümden kapatıp tarihin derinliklerine gömmüyor orası ise ayrı bir tartışma konusu.
  • kimse kusura bakmasın ama ırkçı bir yanı falan yok bu adamın. bugüne kadar kendisine ırkçı diyen ben fritz gibi dallamaların nasıl ırkçılar olduklarını internet açığa çıkardı, şimdi clickbait'lerinin becerildiği bir dönemde hiçbir şart altında genç nesil tarafından okunmayan bir avuç mal, bir kelime duydukları için salya sümük saldırıyorlar hit kazanmak için. bunun bir hit kazanma yarışı olduğu hususunda kanıtlı güzellemeler arıyorsanız wall street journal denilen yalan makinesinin önceki dönemlerde ileri sürdükleri gerçek dışı pewdiepie haberleri akabinde j k rowling'in bile bu yalan haberleri paylaştığı bir dönemi önünüze sunmak gerekecektir.

buradaki esas problem ecnebilerin adpocalypse dedikleri olaydır ki felix kjelberg kardeşimizin başını ağrıtan gerçek neden burada yatmaktadır. zira youtube algoritma konusunda fazlasıyla tembel, işe yaramaz; pazarlık ve blöf konusunda ise kesinlikle beceriksiz; iletişim hususunda ise sınıfta kalmış, ardında milyar dolarlık bir google olmasa üçüncü sınıf vasat bir video yükleme sitesi dışında hiçbir şey olmayacak berbat bir mecradır. bu mecranın beceriksizliği karşısında da kendileri için içerik üreten bireyleri koruyamayışları, haklarını savunmayı reddetmeleri gibi vakalarla gündeme gelmiş, en sonunda da akan kanı kaybetmeye başlamaları ile birlikte tavizi verip tabiri caizse "bitch" konumuna düşmüşlerdir reklam veren büyük şirketler ve reklam ajansları karşısında. bu noktadan doğmuş nihai sonuç ise felix müslüm kardeşimizin burada yediği nane gibi niyeti açık ve net bir biçimde ırkçılık olmayan vakaların dahi kendilerine reklam veren tarafların "triggered" konumuna düşüp hasar kontrolü mekanizmalarını devreye sokmalarıdır. böylelikle, niyet ne olursa olsun, bu tür vakalardan bütün youtube etkilenmektedir.

bu da aslında bakarsanız youtube'un %90'ı için poetic justice'dır. üç beş oyun videosu atıp, iki şaklabanlık ve dört "eleştiri" ile karışık reaction peşinde koşan her geri zekalı patreon ve youtube ad'lerini karıştırıp yolunu bulmaya çalışırken bana sorarsanız olması gereken halt yerine gelmekte.

buradan da hiçbri politik doğrucu mala ekmek çıkmaz. bariz bir biçimde pewdiepie kan kaybetmiyor, açıkça bu olaylar çerçevesinde hit kazanmaya çalışan medya organları ölüyorlar ve youtube balonu şiştikçe patlayacağı güne biraz daha yaklaşmış oluyor. müslüman dostu kjelberg hocaefendimiz ise çoktan parasını youtube'a yatırmaktan vazgeçmiş vaziyette. ağlamaya devam edebilirsiniz yani. nigger kelimesini de ne amaçla kullandığınız, kullanıyor olmanızdan daha önemlidir. buradan anlaşılması gereken dersi kafanız almıyorsa safe space'inize siktirip kaçabilirsiniz.

"yılmaz savunucu", "ırkçılar destekliyor" veya "fan'ları" ile desteklenen ve hiçbir mantıklı tabanı bulunmayan argümanlar in 3... 2...
hesabın var mı? giriş yap